BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – listopad 2023

Okładki-Listopad-2023-WędrówkaP         Język. Literatura   

Intan Paramaditha, Wędrówka, z indonezyjskiego przełożyła Marianna Lis, Warszawa: Tajfuny, 2023

BUW Wolny Dostęp PL5089.P37 G46165 2023

„Jeśli chcesz wędrować sama w tych butach, śmiało. Ale nie oczekuj, że będę Twoim kochankiem. Stanę się Twoim koszmarem i będziesz błagała Boga, żebyśmy się więcej nie spotkali (nie jestem jednak pewien, czy Cię usłyszy, ponieważ kolejka interesantów jest ostatnio bardzo długa.)” (Intan Paramaditha, Wędrówka, Warszawa: 2023, strona 312.).

Powieść, którą chciałabym Państwu polecić jest zdumiewająca i pełna niespodzianek. Niezwykłe jest to, że zaskoczeni mogą być zarówno czytelnicy, jak i bohaterowie z książki. Rzecz w tym, że Intan Paramaditha, owszem, napisała historię młodej dziewczyny, ale już odpowiedzialność za jej dalsze losy powierzyła czytelnikom. Są Państwo gotowi na ekscytujące przygody pełne niewiadomych? A może i na odegranie dwóch ról jednocześnie? Śmiało. Zostańcie Państwo czytelnikami tej niesamowitej powieści i poczujcie się książkowym bohaterem… Ostrzegam! Trzeba być jednak przygotowanym na konsekwencje podjętych decyzji…

„Jeśli chcesz rozpocząć nowe życie w LA, przejdź na stronę 427.

Jeśli uważasz, że perspektywa rozpoczęcia od zera w Los Angeles jest zbyt radykalna, może powinieneś/powinnaś wrócić do Nowego Jorku i ochłonąć. Przejdź na stronę 432.” (Intan Paramaditha, Wędrówka, Warszawa: 2023, strona 409.).

Kim jest bohaterka „Wędrówki”? Nasza bohaterka jest mieszkanką Dżakarty i nie jest zadowolona z własnego życia. Jest osobą, ogólnie rzecz biorąc, naburmuszoną na swoją dolę i przytłoczoną codzienną szarością i bylejakością. Marzą jej się przygody i światowe podróże. To przecież świetny sposób na odmianę nijakiego życia. Szkopuł w tym, że dziewczyna nie wie jak mogłaby urealnić swoje fantazje… Pewnej nocy wszystko się zmienia, a rozwiązanie kłopotów staje się bardzo realne. Pod postacią diabła pojawia się „zbawca”. Obślizgły Iblis jest przerażający, wszechpotężny, a mimo to pragnie zostać jej niewolnikiem… Czas na szatańskie sztuczki. Rozpoczyna się diabelska gra. Chyba nie trzeba pytać, kto zostanie zwycięzcą. Pakty z szatanem nikomu nie wychodzą na dobre. Czort z piekła rodem „spełnia” życzenie o podróżach i podarowuje dziewczynie parę magicznych czerwonych butów, na których ciąży klątwa… Bohaterka ulega pokusie, wsuwa stopy w buty i… To początek niekończącej się wędrówki, w której nie działa ani jedna reguła…

„Mamo, mamo! Ona też ma buty Dorotki! – Dziewczynka szarpie matkę za rękę.

– Kochanie, przeszkadzasz innym.

– Nic się nie stało – mówisz z uśmiechem.

– Pani też jest fanką Czarnoksiężnika z Krainy Oz? – pyta matka.

– Znasz tę historię, prawda? – wtrąca mała dziewczynka.” (Intan Paramaditha, Wędrówka, Warszawa: 2023, strona 107).

Jeśli sięgną Państwo po „Wędrówkę” to, zapewniam, że na jednym czytaniu się nie skończy. Nazwałam tę książkę powieścią wielokrotnego wyboru. Jestem bardzo ciekawa, czy ta pozycja zdoła Państwa oszołomić tak jak mnie. Czekam na Państwa opinie.

 

 

 

Okładki-Listopad-2023-Gdzie-jest-mój-umysłB L     Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata       

Jacek Jarocki, Gdzie jest mój umysł?: podręcznik nie tylko dla studentów, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023.

BUW Wolny Dostęp BD418.5.P6 J37 2023

Podręcznik z zakresu filozofii umysłu jest dla tych, którzy lubią intelektualne wyzwania, dla tych, którzy chcą poznać odpowiedź na zadane w tytule pytanie i dla tych, dla których niezwykłość mózgu jest oczywista.

Mózg jest półtorakilogramową szaro-siną rozmiękłą bryłą, która składa się ze stu miliardów neuronów, które z kolei łączą się z dziesięcioma tysiącami innych… Trudno to sobie wyobrazić, prawda? Spójrzmy więc w rozgwieżdżone niebo i poszukajmy Drogi Mlecznej. Otóż, ta Galaktyka składa się mniej więcej ze stu miliardów gwiazd… To robi wrażenie. Ponadto nasz mózg składa się z biliarda połączeń między neuronami, które nazywane są synapsami. Największych śmiałków nie namawiam do policzenia własnych synaps. Gdyby na jedną synapsę przeznaczyć jedną sekundę, to liczenie wszystkich połączeń zajęłoby trzydzieści dwa miliony lat… Tajemniczy wszechświat, głębiny morskie, czy też Rów Mariański są niczym niezwykłym w porównaniu z naszym zagadkowym organem zwanym cerebrum.

„Ta pofałdowana poskręcana struktura, która wypełnia twoją czaszkę, to właśnie ty: twoje wspomnienia. Lęki, nadzieje, plany na przyszłość, wszystkie cechy osobowości. Jeśli dobrze grasz w szachy albo szybko liczysz, jest tak tylko dlatego, że twój mózg rozwinął funkcje odpowiedzialne za ponadprzeciętne zdolności w tych dziedzinach. Kiedy zaś mózg ulega uszkodzeniu – jak w przypadku urazów mechanicznych czy schorzeń neurodegeneracyjnych, na przykład choroby Alzheimera – umiejętności te zanikają w stopniu proporcjonalnym od poziomu deficytów. W skrajnych sytuacjach mózg umiera, natomiast człowiek, który nim był, przestaje istnieć.” (Jacek Jarocki, Gdzie jest mój umysł?: podręcznik nie tylko dla studentów, Warszawa: 2023, strona 14.).   

Z książki Jacka Jarockiego dowiedzą się Państwo m.in. o początkach filozoficznej refleksji nad umysłem, relacjach pomiędzy umysłem i ciałem, o dualizmie substancji, behawioryzmie, teorii identyczności, świadomości maszynowej, a także o… żuku w pudełku (o tym arcyciekawym eksperymencie myślowym przeczytają Państwo na stronie 211-212). A przy okazji, wiedzą Państwo czym jest filozoficzne zombi? Jeśli nie, odpowiedzi proszę szukać w rozdziale książki poświęconym współczesnym argumentom antyredukcyjnym.

 


 

Okładki-Listopad-2023-Doktor-White-i-jego-głowyG-GF Q R-V  Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane      

Brandy Schillace, Doktor White i jego głowy czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii, przełożyła Aleksandra Czwojdrak, Kraków: Bo.wiem, © copyright 2023.

BUW Wolny Dostęp RD592.9.W45165 2023

Wiek XVIII zwykło się nazywać epoką wskrzeszaczy… W tamtych czasach ludzie umierali z wielu powodów, natomiast lekarze mieli wiele powodów, aby interesować się swoimi pacjentami nawet po ich śmierci. Brak jakichkolwiek przepisów prawnych umożliwiających medykom legalne korzystanie z narządów zmarłych, upowszechnił proceder wykopywania zwłok po pogrzebie i przekazywania ich do celów badawczych anatomom. W ten sposób studenci medycyny i lekarze uczyli się odkrywać tajemnice ludzkiego ciała… A w 1926 roku urodził się Robert Joseph White…

„Ta książka to opowieść o niesamowitym Frankensteinowskim marzeniu, o tym, jak pewien człowiek zapragnął dokonać pierwszego na świecie przeszczepu ludzkiej głowy i jak te groteskowe zamysły dały początek technologiom, które do dziś ratują ludzkie życie. Lecz książka zgłębia również zagadkę, która wciąż domaga się rozwiązania: Jeśli zmusimy mózg do życia poza ciałem, to co stanie się z naszym ja? Lub też – jak to ujął sam White – „czy można przeszczepić ludzką DUSZĘ?” (Brandy Schillace, Doktor White i jego głowy czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii, Kraków: 2023, strona 15.).

Jego przeciwnicy nazywali go Doktorem Rzeźnikiem, a on nic sobie z tego nie robił i nosił torbę lekarską z napisem „Dr Frankenstein”. Zresztą w domowym biurze wypełnionym po brzegi gazetami, naukowymi czasopismami i książkami nie zabrakło miejsca na egzemplarz słynnej powieści Mary Wollstonecraft Shelley „Frankenstein”. Dokładnie wiadomo od kiedy zaczął pasjonować się mózgami:

„Od dnia, w którym uniósł czaszkę płaza i odsłonił ukrytą pod nią tkankę, jego pasja nie uległa zmianie.” (Brandy Schillace, Doktor White i jego głowy czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii, Kraków: 2023, strona 37-38.).

Przy każdej okazji podkreślał, że życie jest godne trwania. Stąd brała się jego głęboka wiara w swoje badania nad przeszczepem głowy… Może marzył o tym, aby utrzymywać mózgi przy życiu w nieskończoność? Może marzył o nieśmiertelności człowieka? I choć transplantologia stanowiła dla niego zagadkę, był zdania, że otwarty umysł naukowca jest w stanie ją rozwiązać… Gdyby ostatecznie udało mu się wykonać przeszczep głowy zostałby uznany za najwybitniejszego neurochirurga wszechczasów…

O bionicznej przyszłości pisał tak:

„Przewiduję, że w początkach XXI wieku to, co zawsze było tematem fantastyki naukowej – legenda Frankensteina, w której tworzy się całą istotę ludzką, zszywając różne części ciała – stanie się kliniczną rzeczywistością.” (Brandy Schillace, Doktor White i jego głowy czyli śmiałe eksperymenty w transplantologii, Kraków: 2023, strona 272.).

 


 

Okładki-Listopad-2023-Prawa-człowiekaK J      Prawo. Nauki polityczne            

Wojciech Brzozowski, Adam Krzywoń, Marcin Wiącek, Prawa człowieka, Warszawa: Wolters Kluwer, 2023.

BUW Wolny Dostęp K3240.B79 2023

To nie jest podręcznik jedynie dla studentów, dla których nauka o prawach człowieka jest fundamentalnym elementem edukacji prawniczej. Prawa człowieka to temat, który dotyczy nas wszystkich bez wyjątku i dlatego tak ważne jest, aby wiedza na ten temat stawała się ogólnie dostępna. Zacznijmy zatem od tego, że prawa człowieka są powszechne, przyrodzone, niezbywalne, nienaruszalne, naturalne i niepodzielne. Natomiast z książki dowiedzą się Państwo jak wygląda cały system prawny poświęcony prawom człowieka i to nie tylko na poziomie krajowym, ale także europejskim.

„W ujęciu prawnonaturalnym prawa człowieka przysługują każdemu człowiekowi z samego tylko tytułu bycia człowiekiem i nie wymagają żadnych dalszych uzasadnień. Istnieją niezależnie od ich nadania lub uznania przez władze publiczne. Oznacza to, że nawet gdyby przepisy regulujące korzystanie z praw człowieka zostały pozbawione mocy prawnej, np. w wyniku nowelizacji konstytucji lub wypowiedzenia umów międzynarodowych dotyczących tej materii, to prawa człowieka mimo wszystko nie przestałyby obowiązywać. Jeżeli bowiem są one związane z człowieczeństwem, a nie z rozstrzygnięciem politycznym, to decyzje władz publicznych nie mogą wpływać na ich obowiązywanie.” (Wojciech Brzozowski, Adam Krzywoń, Marcin Wiącek, Prawa człowieka, Warszawa: 2023, strona 31.).

Podręcznik cechuje:

– kompletność pod względem zakresu tematycznego,

– aktualność wiedzy.

Książka Wydawnictwa Wolters Kluwer składa się z 13 rozdziałów, które w całości wyczerpują zagadnienia związane z prawami człowieka:

Zagadnienia wstępne,

Krajowy system ochrony praw człowieka i obywatela,

Regionalne systemy ochrony praw i wolności,

Uniwersalny system ochrony praw człowieka,

Godność człowieka, prawna ochrona życia, zakaz maltretowania,

Wolność osobista i odpowiedzialność jednostki,

Prawo do sądu i rzetelnego procesu sądowego,

Prawo do prywatności,

Wolność myśli, sumienia i religii,

Wolność wypowiedzi,

Wolność zgromadzeń i zrzeszania się,

Zasada równości i zakaz dyskryminacji,

Wybrane prawa gospodarcze, społeczne i kulturalne.

Jak zapewniają autorzy, podręcznik jest nie tylko źródłem wiedzy, która pomoże zdać studentom egzamin. Dzięki informacjom zawartym w podręczniku dowiedzą się Państwo jakie standardy i kierunki rozwoju praw człowieka aktualnie obowiązują.

„Wolność wypowiedzi ma bardzo niejednolity charakter. Wynika to z faktu, że intensywność jej ochrony zależy od kliku elementów i ich wzajemnej kombinacji, w szczególności treści i formy wypowiedzi (co i jak jest komunikowane otoczeniu), jej autora oraz statusu osoby, której wypowiedź dotyczy. Uwzględnienie tych czynników pozwala na sprecyzowanie, jak w danej sytuacji wygląda zakres przysługującego jednostce prawa oraz jak kształtuje się możliwość ingerowania przez władze publiczne w korzystanie z niego.” (Wojciech Brzozowski, Adam Krzywoń, Marcin Wiącek, Prawa człowieka, Warszawa: 2023, strona 248.).

Zapraszam do BUW na drugi poziom do dziedziny Prawa. Nauki polityczne  🙂


 

Okładki-Listopad-2023-Teorie-spiskoweH GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Michael Butter, Teorie spiskowe: nic nie jest takie, na jakie wygląda, tłumaczenie Joanna Gilewicz, Kraków: Bo wiem, 2022.

BUW Wolny Dostęp HV6275 .B88165 2022

Osoby wierzące w teorie spiskowe zakładają, że: 

  1. Nic nie dzieje się przypadkiem,
  2. Nic nie jest takie, na jakie wygląda,
  3. Wszystko jest ze sobą powiązane.

Według Geoffreya Cubitta istotą teorii spiskowej jest intencjonalność, tajność, a także dualizm dobra i zła. Teorie spiskowe „wyrażają mniemanie”. Zaś spiski teoretyczne, które zawsze i wszędzie są kreowane przez grupę ludzi, a nie w pojedynkę mogą być oddolne i odgórne, zewnętrzne i wewnętrzne.

„Dlatego tytuł książki – Nic nie jest takie, na jakie wygląda – można odczytać na dwa sposoby i gdyby było to technicznie możliwe, otaczający go cudzysłów musiałby pojawiać się i znikać. „Nic nie jest takie, na jakie wygląda”, stanowi bowiem, jak pokazuję w rozdziale pierwszym, jedną z podstawowych zasad myślenia spiskowego. Tam, gdzie inni widzą chaos, zwolennicy teorii spiskowych odkrywają perfidny plan. Tytuł książki odnosi się jednak również do mitów, jakie narosły na temat teorii spiskowych w zaciekłych sporach medialnych, ale też w dyskursie naukowym.” (Michael Butter, Teorie spiskowe: nic nie jest takie, na jakie wygląda, Kraków: 2022, strona 18.).

 „Wszystko jest ze sobą powiązane” albo dlaczego ludzie wierzą w teorie spiskowe? Z rozdziału trzeciego dowiemy się, że:   

Zdaniem jednych, ci którzy wierzą w teorie spiskowe są dotknięci problemem psychicznym. Niektóre teksty psychologiczne zdają się tę hipotezę potwierdzać. Natomiast faktem jest, że ufność w teorie spiskowe jest powszechnym i bardzo popularnym zjawiskiem. Dlaczego? Między innymi dlatego, że wiara w teorie spiskowe pozwala nadawać sens skomplikowanej rzeczywistości, potwierdza sprawczość człowieka, umożliwia ukaranie winnych chaosu, a także daje poczucie wyższości nad ślepcami, którzy nie dostrzegają zagrożeń wynikających z celowych ludzkich knowań o międzynarodowym zasięgu. Zwolennicy teorii spiskowych nie lubią godzić się na zamęt, bezład i ogólny nieład. Za to bez problemu akceptują wyobrażenie, że władzę nad nami, często i nad całym światem sprawują niemoralni spiskowcy działający w zorganizowanych grupach…

Jednym z bardziej znanych głosicieli teorii spiskowych jest Amerykanin Alex Jones, o którym po raz pierwszy stało się głośno w 1995 roku po zamachu bombowym na budynek władz federalnych w Oklahoma City. Zginęło wtedy 168 osób… Alex Jones oskarżył wtedy rząd Stanów Zjednoczonych o udział w tym krwawym ataku. A o tym co łączy Alexa Jonesa z Donaldem Trumpem przeczytają Państwo na stronach 111 – 116.

A tak na koniec, warto może podkreślić, że na przestrzeni wieków znaczenie teorii spiskowych rosło i spadało na przemian. Niestety na nowo, wraz z pojawieniem się w naszym życiu Internetu da się odnotować wzrost popularności teorii spiskowych… Wiara w teorie spiskowe i panika przed nimi jest dowodem na to, że społeczeństwa demokratyczne są w kryzysie. A jeśli obywatele krajów demokratycznych zaczynają gubić się w tym co jest prawdą, a co prawdą nie jest, to w takiej sytuacji trudno będzie poradzić sobie z problemami czyhającymi na nas w XXI wieku.


Informacje o książkach przygotowała:

Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.

Propozycje tytułów książek we współpracy z Dorotą Bocian przesłali:

Pracownicy Sekcji KBK – Oddział Opracowania Zbiorów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.