BuwLOG

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 39. Biblioteka Wydziału Nauk Ekonomicznych

Plac Bankowy znajdujący się w centrum Warszawy nieustannie tętni życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Nawet najmniejszy jego zaułek przesycony jest zgiełkiem jadących samochodów i niestrudzonym dreptaniem przechodniów. Ale nie trzeba wcale wielu kroków, aby porzucić wielkomiejski hałas i znaleźć się w prawdziwej enklawie, która bywa czasem (w przeciwieństwie do Placu Bankowego) cicha i spokojna. W takich szczególnych momentach dnia zbawienny wydaje się być miarowy szum drzew z pobliskiego Ogrodu Krasińskich. Zapraszam na brukowaną ulicę Długą… Długa, która sąsiaduje z Placem Bankowym, jest jedną z najstarszych ulic stolicy, bo początków jej historii doszukać się można w średniowieczu. Ciągnie się od ulicy Freta, aż po ulicę Andersa. Była szczególnie związana z wydarzeniami powstania listopadowego i II wojny światowej. A królewski magazyn broni – słynny Arsenał, mieszczący się pod numerem 52, dwukrotnie w dziejach historii odgrywał kluczową rolę. Aż trudno uwierzyć, że ta ulica była kiedyś hałaśliwym placem targowym! Znamienne jest to, że od 1965 roku ulica znajduje się w rejestrze zabytków. I to właśnie tutaj, w tym niezwykle wyjątkowym miejscu, na Długiej 44/50 ma swoją siedzibę Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Zdjęcie odnowionej fasady budynku z lat 50 XX wieku

Zdjęcie fasady budynku Wydziału Nauk Ekonomicznych. Źródło: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Poland license

W tym zabytkowym i godnym podziwu budynku, razem z Wwydziałem, znajduje się jedna z większych bibliotek wydziałowych, Biblioteka Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, którą to z ogromną przyjemnością odwiedziłam, i którą chętnie odwiedzają studenci kształcący się w dziedzinach ekonomii, finansów i nauk pokrewnych. Niezaprzeczalnym atutem Biblioteki jest to, że jako nierozerwalna część systemu biblioteczno-informacyjnego UW udostępnia swoje zbiory nie tylko studentom i pracownikom UW, ale również osobom spoza uczelni. Bogata oferta biblioteczna, co trzeba podkreślić, skutecznie przyciąga użytkowników. W Bibliotece zarejestrowanych jest 1586 czytelników, którzy w 2019 r. wypożyczyli 6340 książek. Przywilej wypożyczania obejmuje pracowników naukowych, administracyjnych, doktorantów, emerytowanych pracowników Wydziału, zaproszonych na wykłady gości z innych państw, ale przede wszystkim studentów posiadających aktualny status studenta WNE i aktywne konto w BUW. Wielkość zbiorów Biblioteki to w sumie 68 400 woluminów, a wśród nich znalazło się miejsce dla:

  • ok. 55 713 książek,
  • ok. 12 000 wol. czasopism (73 tytuły, w tym 19 zagranicznych),
  • ok. 640 zbiorów specjalnych.
Zdjęcie czytelni bibliotecznej. Rzędy jasnych stołów i krzeseł w długim i jasnym pomieszczeniu.

Czytelnia Biblioteki WNE przed remontem budynku (fot. Izabella Migalska)

Księgozbiór biblioteczny kształtują w szczególności wydawnictwa z zakresu nauk ekonomicznych, ale nie brak tam również wydawnictw o charakterze informacyjnym, czyli encyklopedii ogólnych i specjalnych, polskich i zagranicznych, a także słowników językowych i tematycznych. Jest w czym wybierać! Wykaz nowości książkowych dostępny jest na stronie http://biblioteka.wne.uw.edu.pl/pl/nowosci-ksiazkowe/nabytki-2018 Niezrównaną siłą Biblioteki są również pozycje z nauk i dyscyplin pokrewnych takich jak:

  • demografia,
  • ekonometria,
  • ekonomia wraz z historią myśli ekonomicznej,
  • ekonomika,
  • ekonomika zdrowia,
  • finanse i bankowość,
  • geografia i historia gospodarcza,
  • marketing,
  • międzynarodowe stosunki gospodarcze,
  • polityka ekonomiczna,
  • rachunkowość,
  • statystyka,
  • zarządzanie,
  • filozofia,
  • matematyka,
  • nauki polityczne,
  • nauki prawne,
  • ochrona środowiska,
  • socjologia.

Po wizycie w Bibliotece, rozmowie z jej kierownikiem Izabellą Migalską (dodam, że w przemiłej atmosferze), zdobytej wiedzy na temat imponujących zbiorów Biblioteki oraz „wczoraj i dziś” Biblioteki przyszła mi do głowy pewna myśl… Jakie jest Państwa pierwsze skojarzenie do rzuconego mimochodem hasła:  REMONT?… Dla mnie jest ono równoznaczne z chaosem, z zszarganymi nerwami i błyskawicznie rozrastającą się i nieznośnie długą listą rzeczy do natychmiastowego zrobienia. W skrócie – obłęd w oczach i obraz karkołomnego przedsięwzięcia. Jednak jak się za chwilę Państwo przekonają, dla grupki bibliotekarzy z WNE remont nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek tam obłędem, ale niebagatelnym przedsięwzięciem i owszem. Tymczasem, zanim przejdę do sedna spraw bibliotecznych, pozwolę sobie na parę zdań definiujących zawieruchę na ul. Długiej 44/50… Zajrzyjmy do dokumentacji technicznej…

Ambitne plany remontowe całego budynku przewidywały, że do grudnia 2016 r. zostaną wykonane roboty konstrukcyjne, instalacje elektryczne, teletechniczne i sanitarne. Do tego czasu zostaną również ukończone roboty związane z renowacją elewacji, a wszystkie okna zostaną wymienione na nowe. Prace wykończeniowe: montaż nowych urządzeń sanitarnych, ułożenie posadzek gresowych i parkietu dębowego, montaż stolarki drzwiowej, malowanie ścian, montaż sufitów podwieszanych miały się zakończyć w 2017 roku… Wystarczy. Prace ruszyły z przysłowiowego kopyta, a ja postawię w tym miejscu kropkę, porzucę temat placu budowy i skupię się już na Bibliotece WNE. Czas na wyjaśnienia. Ostatnie lata, były dla Biblioteki WNE niezwykle intensywne i pracowite za sprawą decyzji władz dziekańskich WNE i UW o remoncie kapitalnym i modernizacji całego budynku wydziałowego. Tym samym Długa na dłuuuuugo przestała być oazą ciszy i spokoju, a Bibliotece przyszło się zmierzyć z nowymi wyzwaniami. Dziesięcioro pracowników zatrudnionych wówczas w Bibliotece wykonało wręcz tytaniczną pracę. Mianowicie opracowali oni szczegółowy plan ewakuacji, spakowali cały zasób biblioteczny (przypominam 68 400 woluminów!) w specjalnie oznaczone pudła i przekazali je do fumigacji (dezynfekcji gazowej) w odległym Wilanowie. Po zakończonym procesie i w wyznaczonym terminie fumigowane obiekty zostały przetransportowane bezpośrednio na teren Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, która na 1,5 roku stała się tymczasową siedzibą Biblioteki WNE. W marcu 2016 r. bibliotekarze sprawnie przeprowadzili pozostałą część niebagatelnego zasobubibliotecznego i gotowi do działania stawili się na ulicy Dobrej 56/66. Należy w tym miejscu wspomnieć, że Biblioteka samodzielnie zaprojektowała swoją nową, funkcjonalną przestrzeń do pracy, a zbiory biblioteczne WNE zostały starannie rozdysponowane. Tym samym, część rozlokowano w pomieszczeniu biurowym na poziomie pierwszym, część zbiorów trafiła do magazynu, a pozostałe ze względu na wygodę czytelników, zostały umieszczone na drugim poziomie Wolnego Dostępu. Przeprowadzka na czas określony i wszelkie niedogodności z nią związane nie pogorszyły jakości oferowanych usług bibliotecznych, a stali użytkownicy Biblioteki WNE nie zaprzestali codziennych wizyt – tym razem na Dobrej. Wspólnie, pod jednym dachem przyszło nam spędzić 18 miesięcy i był to dobry czas na owocną współpracę zarówno czytelników, jak i połączonych sił obu Bibliotek: Wydziałowej i BUW. I w końcu…

Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 dla studentów UW stała się jednocześnie pierwszym dniem funkcjonowania Biblioteki WNE w odremontowanym budynku. Nowoczesna aranżacja i przestronność pomieszczeń oraz komfortowe warunki pracy to walory, które pozytywnie wpływają na atmosferę panującą w nowej przestrzeni bibliotecznej. Biblioteka znajduje się aktualnie na drugim piętrze i zajmuje powierzchnię 320 m2, a ponadto uzyskała nową przestrzeń w postaci magazynu zwartego o powierzchni 100 m2 na poziomie -1. Usytuowanie Biblioteki na różnych kondygnacjach poskutkowało podjęciem jedynie słusznej decyzji, tj. decyzji o montażu dla potrzeb Biblioteki windy towarowej. To przemyślane posunięcie w widoczny sposób usprawniło pracę bibliotekarzy realizujących zamówienia użytkowników i jednocześnie skróciło czas oczekiwania na książki z magazynu. Warto również podkreślić, że niebawem zostanie otwarty wolny dostęp do zbiorów, który usamodzielni czytelników, innymi słowy ułatwi im korzystanie z wybranych książek. Aktualnie Biblioteka dysponuje czterema czytelniami, które zostały wyposażone nie tylko w stoliki i krzesła przeznaczone do pracy, ale również w wygodne pufy i sofy – co daje w sumie 50 miejsc siedzących (w tym 22 stanowiska komputerowe). Jasne, przestronne wnętrze Biblioteki przyciąga jak magnes, ale trzeba pamiętać, że wizerunek Biblioteki, to nie tylko odnowione ściany, nowoczesny sprzęt i dziedzinowa literatura. Wizerunek ten w ogromnej mierze zależy również od bibliotekarzy dbających o ofertę biblioteczną, ich zaangażowania, umiejętności współpracy i kreatywności. Kierownik Biblioteki, Izabella Migalska, jest zdania, że podstawą sukcesu Biblioteki jest zgrany zespół, jego kompetencja i praca zespołowa. Profesjonalizm Pani Izabelli i jej współpracowników jest wizytówką Biblioteki WNE. Zdążyłam się o tym przekonać… A Państwo? Niewyobrażalną radość sprawiłoby mi zaproszenie Państwa do Biblioteki na ul. Długą 44/50, która do tej pory była otwarta sześć dni w tygodniu:

poniedziałek – czwartek – 9:00 – 19:00, piątek – 9:00 – 17:00, sobota – 9:00 – 15.00.

Niestety, w obecnej sytuacji związanej z wszechobecną izolacją nie mogę tego zrobić, ponieważ Biblioteka WNE, jak i pozostałe biblioteki wydziałowe (a także BUW) są zamknięte… Liczę na to, że już wkrótce wszystko wróci do normy i podwoje bibliotek UW zostaną otwarte dla czytelników.

Dorota Bocian (Boci@n) – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.