Biblioteka Instytutu Muzykologii powstała wraz z utworzeniem kierunku muzykologia na Uniwersytecie Warszawskim w roku 1948. Obecnie mieści się w siedzibie Instytutu Muzykologii UW w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu 32.
Gromadzimy księgozbiór o tematyce muzykologicznej (historia kultury muzycznej, prace teoretyczne i analityczne dotyczące muzyki klasycznej, ludowej i rozrywkowej) oraz w węższym zakresie z dziedzin pokrewnych — łącznie blisko 18 000 jednostek inwentarzowych. Zbiór zawiera również czasopisma muzykologiczne (ok. 350 tytułów polskich i zagranicznych) i druki muzyczne niezbędne w dydaktyce i pracy badawczej (ponad 17 500 jednostek inwentarzowych).
W ścisłej współpracy z kadrą naukową Biblioteka pozyskuje najnowszą literaturę przedmiotu zarówno polską, jak i zagraniczną. Możemy też poszczycić się imponującymi kolekcjami muzyki polskiej, dzieł wszystkich najwybitniejszych kompozytorów (J.S. Bach czy W.A. Mozart)
oraz Corpus Mensurabilis Musicae – serią wydawniczą skupioną na twórczości kompozytorów renesansowych (ponad 300 tomów).
Nasza Biblioteka przyciąga użytkowników nie tylko z UW, ale też z uczelni muzycznych w Polsce i zagranicą. Unikatowość naszych zbiorów potwierdza ich aktywne wykorzystanie przez biblioteki polskie i zagraniczne w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.
Czytelnia dysponuje 12 miejscami dla czytelników (4 są wyposażone w komputer) oraz 3 stanowiskami do odtwarzania płyt CD, DVD i winylowych. Nasi czytelnicy korzystają z dobrodziejstw elektronicznych baz danych subskrybowanych przez BUW. W Bibliotece dostępna jest sieć bezprzewodowa.
Autonomiczną częścią zbiorów Instytutu Muzykologii jest Fonoteka, młodsza od biblioteki, ale w tej chwili jedna z największych w Polsce.
Gromadzimy nagrania dźwiękowe i audiowizualne muzyki klasycznej, popularnej, jazzowej i tradycyjnej. Zbiór tworzy ponad 3000 płyt kompaktowych, blisko 5000 analogowych i ponad 200 jednostek DVD z nagraniami oper, baletów i filmów muzycznych. Odrębną kolekcję stanowią nagrania muzyki tradycyjnej (około 500 jednostek inwentarzowych) z Polski i ze świata.
Mimo rozpowszechnienia muzyki w sieci, nagrania na płytach cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy, których przyciąga starannie wyselekcjonowany repertuar i jakość techniczna nagrań. Posiadaczom karty BUW wypożyczamy płyty do domu.
Od kilku lat subskrybujemy dostęp do biblioteki cyfrowej Naxos Music Library, zawierającej ponad 130 tysięcy płyt z katalogów wytwórni wydających muzykę klasyczną. Baza jest dostępna z sieci komputerów Instytutu Muzykologii i Gabinetu Zbiorów Muzycznych BUW.
Zbiory Biblioteki i Fonoteki Instytutu Muzykologii wprowadzane są do wspólnego katalogu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i bibliotek wydziałowych UW. Trafił już do niego cały księgozbiór, wszystkie nagrania DVD i duża część zbiorów płytowych na CD. Dynamicznie przyrasta liczba opisów druków muzycznych i czasopism (dokumenty muzyczne są jednymi z najbardziej czasochłonnych w opracowaniu).
Katalog online uzupełniają tradycyjne katalogi kartkowe pomocne w poszukiwaniu najstarszej literatury, partytur i literatury przedmiotowej.
Wykaz prac licencjackich, magisterskich i doktorskich zamieściliśmy na stronie głównej Biblioteki IMUZ.
Z Biblioteki Instytutu Muzykologii UW mogą korzystać pracownicy i studenci Uniwersytetu Warszawskiego wszystkich trybów i rodzajów studiów, warszawscy pracownicy naukowi posiadający aktywne konto BUW, inne biblioteki w ramach Wypożyczalni Międzybibliotecznej wg kryteriów przyjętych przez BUW; pozostali użytkownicy po zarejestrowaniu się w Bibliotece. Rejestracja czytelnika Biblioteki Instytutu Muzykologii UW następuje po przedstawieniu dokumentu tożsamości i otwarciu Konta czytelnika Biblioteki Instytutu Muzykologii UW. W roku 2013 pożegnaliśmy epokę rewersów i uruchomiliśmy wypożyczalnię automatyczną. Ta decyzja nie tylko zrewolucjonizowała nasze codzienne funkcjonowanie, ale zwiększyła otwartość Biblioteki na czytelników zewnętrznych.
Biblioteka jest członkiem Polskiej Grupy Narodowej prestiżowej organizacji International Association of Music Libraries (IAML). Regularnie uczestniczymy w ogólnopolskich konferencjach bibliotek muzycznych i fonotek. Opiekunka kolekcji dźwiękowej, Agnieszka Gołębiowska, od kilkunastu lat aktywnie działa w Sekcji Fonotek Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w funkcji sekretarza Zarządu (Sekcja Fonotek m.in. tworzy Bibliografię Polskiej Fonografii i prowadzi intensywne działania zmierzające do realizacji programu zabezpieczenia zabytków fonograficznych).
Przystępujemy do dużych projektów grantowych realizowanych przez BUW, dzięki czemu przyspieszamy retrokonwersję, a nasze najcenniejsze zbiory nutowe trafiają do Internetu na platformie e-bUW.
Biblioteka i Fonoteka dostępne są dla czytelników w trakcie roku akademickiego od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.30 i w soboty od 10.00 do 15.00 (podczas ferii i przerw wakacyjnych godziny otwarcia Biblioteki i jej dostępność mogą ulec zmianie). W Bibliotece i Fonotece Instytutu Muzykologii pomocą służą:
mgr Iwona Januszkiewicz-Rębowska (kustosz), kierownik Biblioteki;
mgr Barbara Świderska (kustosz), specjalistka od zasobów cyfrowych;
mgr Alida Podłaszczyk-Nowakowska (starszy bibliotekarz), dbająca o sprawną aktualizację naszego katalogu książek;
mgr Agnieszka Gołębiowska (kustosz), dla której fonoteka nie ma tajemnic;
Iwona Kalewska – pierwsza pomoc czytelnicza.
Obsługujemy czytelników w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i rosyjskim.
Zapraszamy również na nasz profil na Facebooku
Iwona Januszkiewicz-Rębowska, Agnieszka Gołębiowska
Fot. Grzegorz Kłębek, ORZE