BuwLOG

Love Data Week 2024 ❤️ #LoveData24 | Temat przewodni „My Kind of Data”

Business illustrations by Storyset https://storyset.com/illustration/investment-data/bro

Jak co roku, w ramach Love Data Week, organizowane są różnorodne wydarzenia, warsztaty i prezentacje, które mają na celu edukację i zachęcenie do dzielenia się danymi badawczymi. Tematyka działań obejmuje m.in. zarządzanie danymi, etykę badawczą, przechowywanie danych, analizę danych oraz otwarty dostęp do danych naukowych.

W 2024 r., w tym właśnie tygodniu na UW zaczyna się cykl szkoleń online dotyczących korzystania z platformy „Dane Badawcze UW” oraz przygotowania danych badawczych do ich udostępniania. Szkolenia są skierowane do pracowników i doktorantów UW i odbędą się 13, 21 i 28 lutego oraz 6 marca 2024 r. za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Rejestracja i szczegóły można znaleźć na tej stronie (link). Program obejmuje przygotowanie danych do udostępnienia oraz omawia aspekty prawne udostępniania danych badawczych. Poprowadzą je eksperci z Platformy Otwartej Nauki (ICM UW) we współpracy z Centrum Kompetencji Cyfrowych UW. Organizowane są w ramach działania I.3.6. „Humanistyka cyfrowa” programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Miesiąc temu (12 stycznia 2024) odbyła się inauguracja otwartego repozytorium „Dane Badawcze UW” (relacja na stronie UW). Repozytorium działała pod adresem https://danebadawcze.uw.edu.pl/. Platforma ma zapewnić długoterminowe przechowywanie i udostępnianie danych badawczych oraz ułatwić badaczom realizację nakładanych przez grantodawców obowiązków dotyczących zarządzania danymi badawczymi. Repozytorium zostało zbudowane z uwzględnieniem wszystkich dziedzin nauki, zarówno humanistycznych, jak i ścisłych, czy przyrodniczych. Oprócz archiwizacji i udostępniania danych, umożliwi również powiązanie zasobów z innymi rezultatami prac badawczych, m.in. artykułami naukowymi przechowywanymi choćby w Repozytorium Instytucjonalnym UW (w skrócie Re In UW) przygotowywanym przez BUW – o którym wkrótce będzie można przeczytać na BuwLOGu. 

Business illustrations by Storyset https://storyset.com/illustration/data-extraction/bro

Ponadto dla osób zainteresowanych tematem danych badawczych polecamy szkolenia przygotowane przez ICM UW, które są dostępne dla wszystkich na platformie https://navoica.pl/. Kursy są przygotowane dla naukowców prowadzących badania i tzw. data stewardów – obie wersję mają dwa poziomy trudności (podstawowy i średnio zaawansowany).

W ramach przypomnienia, data steward (steward danych) to osoba lub zespół osób odpowiedzialnych za zarządzanie danymi w organizacji. Ich głównym celem jest zapewnienie, że dane są zarządzane w sposób spójny, zgodny z politykami i standardami organizacji oraz zgodny z przepisami prawnymi. Data steward może być odpowiedzialny za nadzorowanie zbierania, przechowywania, analizowania i udostępniania danych, a także za monitorowanie jakości danych oraz zapewnienie zgodności z zasadami prywatności i bezpieczeństwa danych. Data steward pełni kluczową rolę w zapewnieniu integralności i użyteczności danych w organizacji.

Kursy mogą trwać 5-6 tygodni (średnio jeden moduł tygodniowo), wymagając 3-5 godzin pracy tygodniowo. Można je jednak realizować we własnym tempie. Na zakończenie po zaliczeniu testów można uzyskać zaświadczenie ukończenia kursu. 

Materiały dydaktyczne zawierają teksty, prezentacje, wywiady z ekspertami, 200-stronicowy poradnik oraz nagrania webinarów. Forum dyskusyjne ułatwia kontakt z kadrą kursu i innymi uczestnikami. Poniżej linki do poszczególnych kursów:

W Walentynki (14 luty 2024 r., godz. 12:00-14:30) Narodowe Centrum Nauki dołączy do wydarzenia Love Data Week, które będzie koncentrować się na polskich infrastrukturach i usługach w obszarze zarządzania danymi badawczymi. Przedstawiciele różnych instytucji, takich jak Politechnika Gdańska, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW, Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH, Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Technologii Językowych CLARIN-PL przy Politechnice Wrocławskiej, wezmą udział w webinarium pt. Polskie infrastruktury i usługi w obszarze zarządzania danymi badawczymi. Zapisy na stronie NCN (link).

Poprzedni wpis dotyczący Love Data Week (zawiera m.in. przydatny przewodnik w pdf przygotowany przez pracowniczki BUW).

Oficjalna strona International Love Data Week.

Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych, Pełnomocniczka Dyrektora BUW ds. otwartej nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.