BuwLOG

Dwa razy. Szymborska

BUW zainaugurowała cykl „Artyści w Bibliotece” wystawą „Dwa razy. Szymborska”. 

Wernisaż wystawy „Dwa razy. Szymborska” odbył się 1 lutego. W sali wystawowej BUW zaprezentowano 46 obiektów: kolaży autorstwa Jolanty Więcław i plakatów zaprojektowanych przez studentów i wykładowców ASP w Krakowie. Przegląd prac inspirowanych postacią i twórczością polskiej poetki noblistki otwiera cykl sześciu wystaw sztuki współczesnej pt. „Artyści w Bibliotece”, które będą miały miejsce w BUW przez najbliższy rok. Jego organizatorem i pomysłodawcą jest Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy BUW.

Cykl „Artyści w Bibliotece” jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody 25-lecia działalności BUW w siedzibie na Powiślu. W jego ramach w sali wystawowej biblioteki będzie można zobaczyć dzieła artystów znanych i uznanych, ale też studentów i twórców niezależnych, których prace nie były dotąd prezentowana. Kluczem doboru tematyki wystaw jest dialog między literaturą a sztukami wizualnymi. 

Tematem przewodnim pierwszej odsłony cyklu jest sylwetka i twórczość Wisławy Szymborskiej, którą Senat RP ustanowił patronką roku 2023. 

Na wystawie można zobaczyć 15 kolaży autorstwa Jolanta Więcław. Są ilustracją lub interpretacją wybranych wierszy polskiej noblistki, których treść jest eksponowana obok prac graficznych. Niektóre z kolaży były wcześniej pokazywane na wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w Mediolanie. 

Jolanta Więcław, absolwentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie,  interesuje się poezją i od lat szkolnych pisze wiersze. W procesie pracy nad kolażami ciekawa była dla niej zabawa słowem zamienianym na pracę plastyczną. Dla zilustrowania poezji Szymborskiej szukała form, które byłyby nie abstrakcyjne, a przedstawieniowe.

Fragment wystawy – na pierwszym planie plakat Piotra Pryka.

Ekspozycja w BUW prezentuje również 31 plakatów zaprojektowanych przez studentów Wydziału Form Przemysłowych i Wydziału Grafiki oraz pedagogów Katedry Komunikacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Prace są inspirowane twórczością i postacią Wisławy Szymborskiej, pomysł niektórych z nich opiera się na grze słów wykorzystującej imię i nazwisko poetki. Plakaty powstały w ramach 3. edycji Konkursu im. Profesora Adama Wodnickiego organizowanego na krakowskiej ASP. Pomysł konkursu zrodził się krótko po śmierci Profesora Wodnickiego, a jego ideą jest tworzenie przez studentów i pracowników ASP w Krakowie prac plastycznych inspirowanych zjawiskami lub osobami – patronami danego roku. 

Prof. Barbara Widłak, dziekan Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej ASP dziękując za zaproszenie do udziału w wystawie „Dwa razy. Szymborska”, powiedziała, że kolekcja pokazywanych na niej plakatów jest prezentowana publiczności już po raz czwarty, ale w przestrzeni sali wystawowej BUW wygląda najlepiej.

Ekspozycja w BUW została wzbogacona o animację nawiązującą do grafiki plakatu promującego wydarzenie. Autorem plakatu i animacji oraz koncepcji aranżacji przestrzeni jest Marcin Laszczkowski, grafik z Oddziału Promocji, Wystaw i Współpracy BUW.

Na scenografię wystawy „Dwa razy. Szymborska” składa się symbolicznie zaaranżowane biurko poetki z maszyną do pisania, z którego można pobrać kartki z wydrukowanymi wierszami Wisławy Szymborskiej. 

Stare biurko z rozsypanymi papierami i maszyna do pisania, obok krzesło. W tle ekran z animacją.

Fragment wystawy – bardzo dowolna aranżacja biurka poetki.

Podczas wernisażu w przestrzeni wystawy została zorganizowana akcja poetycka pt. „Poczekaj, mam dla Ciebie wiersz”. W kąciku poetyckim Jacek Bąkowski – poeta, inicjator działań artystycznych w przestrzeni miejskiej, czytał zgromadzonym gościom wiersze Wisławy Szymborskiej i innych poetów.

 

Dwie kobiety i mężczyzna siedzą przy okrągłym stoliku, mężczyzna trzyma otwartą książkę i czyta wiersze. Obok stoi drugi mężczyzna.

Poczekaj, mam dla Ciebie wiersz – akcja poetycka Jacka Bąkowskiego.

Wernisaż otworzyło wystąpienie Magdaleny Rowińskiej, zastępcy dyrektora BUW. Wśród zgromadzonych gości znaleźli się m.in.: dr hab. Barbara Widłak, dziekan Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, dr hab. Ewa Pawluczuk, prof. ASP, kierownik Pracowni Komunikacji Wizualnej ASP im. Jana Matejki w Krakowie oraz Andrzej Alinkiewicz, zastępca Kanclerza UW ds. nieruchomości.

Wystawę „Dwa razy. Szymborska” można oglądać do 3 marca 2024 r. w sali wystawowej BUW zlokalizowanej koło kawiarni, obok wejścia do biblioteki na parterze w gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66. 

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

 

Urszula Szwed-Strych, Oddział Promocji Wystaw i Współpracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.