BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – grudzień 2018

B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Adam Hernas, Od zawsze jesteś przy mnie. Zarys fenomenologii bliskiego, Kraków: Instytut Myśli Józefa Tischnera, 2017

BUW Wolny Dostęp BD460.O74 H47 2017

Adam Hernas, współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera, rozważa fenomen bliskości między innymi w kontekście obecności i troski, więzi, relacji społecznych, a także bezpośredniości i intymności. Ważkie to zagadnienie wpisuje się w spektrum dociekań nie tylko filozofii, lecz również antropologii, psychologii, a nawet studiów nad nauką i techniką. Jest wszakże wydatnym paradoksem współczesności, że niemal nieograniczona możliwość kontaktu z drugim człowiekiem w czasach natychmiastowej komunikacji, ciągłego bycia w zasięgu i na wyciągnięcie ręki w dużych zbiorowościach ludzkich, bliskość wydaje się trudna do osiągnięcia, a wręcz wstydliwa, kłopotliwa i niepożądana. Słowem, jak gdyby powszechność środków komunikacji przełożyła się na ilość interakcji, ale nie na ich jakość. Globalna wioska okazała się wielkim targiem narcyzmu, niekończącą się wystawą egocentrycznych bytów, na której naczelnymi zasadami są ekshibicjonizm, zabezpieczenie własnej nietykalności oraz mnożenie praw podmiotowych. Pryncypia te zamykają dostęp do poznania i uniemożliwiają współprzebywanie. Hernas pyta: „Jak zatem możliwa jest bliskość w świecie zbudowanym na dystansie i oddaleniu?”

 




AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Wojciech Hübner, Szlak Jedwabny i Chiny: historia i dzień dzisiejszy, Warszawa : Akademia Finansów i Biznesu Vistula, 2018

BUW Wolny Dostęp DS33.1 .H83 2018

Zestawienie historii i współczesności – od wynalazku jedwabiu, przez dzieje Jedwabnego Szlaku, aż po XXI wiek – współczesne Chiny i Nowy Szlak jedwabny. Historia przeplatana danymi ekonomicznymi. Intrygujące…

 

 

 

 

 




G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Jean-Philippe Aumasson, Nowoczesna kryptografia: praktyczne wprowadzenie do szyfrowania, przekład Małgorzata Dąbkowska-Kowalik i Witold Sikorski, Warszawa: PWN, 2018

BUW Wolny Dostęp QA76.9.A25 A9165 2018

Praktyczny przewodnik po współczesnym szyfrowaniu. Dzięki książce dowiesz się, czym jest bezpieczeństwo obliczeniowe, szyfrowanie uwierzytelnione, poznasz techniki klucza publicznego, sposoby zadawania właściwych pytań dostawcom oraz modele ataków. Pozycja zawiera omówienie klasycznych błędów z wykorzystaniem przykładów wziętych z życia oraz szczegółowych informacji o tym, co może pójść źle i jak unikać takich pomyłek. Książka jest doskonałym poradnikiem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych praktyków kryptografii.

 

 

 




K J Prawo. Nauki polityczne

Instytucje prawa medycznego, redaktorzy Marek Safjan, Leszek Bosek, Warszawa: Wydawnictwo C.H.Beck, Instytut Nauk Prawnych PAN, 2018

BUW Wolny Dostęp KKP3098.S96 2018 t.1

Tom pierwszy z serii System Prawa Medycznego prezentuje wyczerpującą i pogłębioną analizę zagadnień prawnomedycznych. W książce zostały przedstawione: podstawy prawa medycznego, źródła prawa medycznego, źródła stosunku prawnomedycznego, podmioty stosunku prawnomedycznego, treść stosunku prawnomedycznego, a także przedmiot stosunku prawnomedycznego.

 

 

 

 




H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Brian Tracy, Dan Strutzel, Tajniki zarządzania pieniędzmi: jak osiągnąć wolność finansową, przekład Michał Lipa, Warszawa: MT Biznes, 2018.

BUW Wolny Dostęp HG179 .T73165 2018

Podobno dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. A szkoda, bo potencjał pieniądza jest nie do przecenienia – potrafi ludzi skłócić, połączyć lub zainspirować do wielkich czynów. O pieniądzach można czytać, słuchać, marzyć, ale ponoć najlepiej je liczyć. Książka podpowiada, jak nimi zarządzać, by nie wpaść w liczne pułapki i schematy myślowe, blokujące pomnażanie kapitału.

 

 

 

 




M N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne

Katarzyna Uchowicz, Ariergarda modernizmu: katalog projektów i realizacji Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy, Warszawa: Instytut Sztuki PAN, 2017

BUW Wolny Dostęp NA1455.P63 L2437 2017

Zarówno Bohdan Lachert jak i Józef Szanajca byli przed wojną członkami słynnej grupy architektoniczno-artystycznej Praesens, skupiającej tak znakomitych architektów i artystów jak Barbara i Stanisław Brukalscy, Szymon i Helena Syrkusowie, Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro czy Henryk Stażewski. Obaj byli jednymi z najważniejszych przedstawicieli architektury modernistycznej, zwolennikami funkcjonalizmu i konstruktywizmu. Współpracowali ze sobą w latach 1926 – 1939. Razem stworzyli projekty wielu budynków mieszkalnych na Saskiej Kępie i Żoliborzu, a także byli współtwórcami Pawilonu Polskiego na Wystawę Światową w Paryżu w 1937 roku. Publikacja uwzględnia możliwie pełną spuściznę artystyczną obydwu wybitnych architektów. Katalog obejmuje lata 1922-1984 i zawiera 281 pozycji, uwzględnia ponad 1500 projektów oraz 300 ilustracji. Ponadto każdy obiekt posiada rozbudowany komentarz oraz zebraną pełną literaturę przedmiotu. Został wzbogacony o biogramy architektów, esej poświęcony oryginalnemu charakterowi działalności pracowni oraz antologię 30 tekstów o architekturze autorstwa Bohdana Lacherta, Ireny Lachert (żony architekta) oraz Józefa Szanajcy.

 

 




A Z Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Triumf typografii: kultura, komunikacja, nowe media, wybór i opracowanie Henk Hoeks, Ewan Lentjes, przekład Magdalena Komorowska, Kraków: d2d.pl, 2017

BUW Wolny Dostęp Z250 .T75165 2017

Rozwój nowych technologii rewiduje nasze dotychczasowe postrzeganie komunikacji typograficznej. Pojawiają się zupełnie nowe zagadnienia, których nie sposób zignorować. Od czasu, gdy w XV stuleciu Gutenberg wynalazł ruchomą czcionkę, typografia nie była poddawana tak głębokim przeobrażeniom, jak dzieje się to obecnie.
Czy może nadal odgrywać istotną rolę, kiedy cyfryzacja i nowe media przenicowują tradycyjne formy typograficznych środków wyrazu?
Dziś typografia jest na rozdrożu. W jakim kierunku przebiegać będzie jej dalszy rozwój? Polecana książka opowiada o tym, co inspiruje współczesnych projektantów oraz omawia nowatorskie rozwiązania.

 

 



Informacje o książkach przygotowali:
Anna Białanowicz-Biernat, Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Magdalena Fedorczyk-Falis, Anna Gimlewicz, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

 

Obrazek tytułowy: Daniel Wehner: book. Flickr, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.