P Język. Literatura
Gaston Dorren, Gadka: w sześćdziesiąt języków dookoła Europy, współpraca: Jenny Audring, Frauke Watson, Alison Edwards; przełożyła Anna Sak, Kraków: Karakter, 2021.
BUW Wolny Dostęp P380 .D67165 2021
Dziesiątki języków Europy, zarówno w formie mówionej, jak i pisanej, brzmią i wyglądają może nieprzystępnie, kryją jednak frapujące opowieści. W tej książce postanowiłem opowiedzieć sześćdziesiąt najlepszych… (Gaston Dorren, wstęp, strona 12)
Gadka jest przewodnikiem po świecie języków i jak mówi sam autor (miłośnik języków), ma służyć jako amuse-bouche (zakąska – dać przedsmak). Zapraszamy do lektury, w której znalazło się miejsce i dla naszego ojczystego języka.
BL Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata
Kolory prawosławia. Finlandia = Ortodoksisuuden kirjo. Suomi = Colours of Orthodoxy. Finland = Kraski pravoslaviâ. Finlândiâ, red. Jarosław Charkiewicz, Warszawa: Warszawska Metropolia Prawosławna, 2020.
BUW Wolny Dostęp BX750.F56 K65 2020
Cerkiew prawosławna w Finlandii sięga tradycją IX i X wieku. Album fotograficzny przedstawia bogaty pejzaż rytuałów, nabożeństw, ludzi i architektury w jakże pięknym, to zielonym, to znów śnieżnym krajobrazie tego północnoeuropejskiego kraju. Publikację otwiera krótkie historyczne wprowadzenie w języku polskim, fińskim, angielskim i rosyjskim. Starannie dobrane zdjęcia, prezentowane w podziale na regiony, adekwatnie do tytułu wręcz kipią od barw, stąd uprawnione jest stwierdzenie, że stanowią panoptykon fińskiej prawosławnej duchowości.
AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne
Dagmara Moskwa, Matka ojczyzna wzywa!: wielka wojna ojczyźniana w edukacji i polityce historycznej putinowskiej Rosji, Warszawa: Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk; Szczecin: Volumina, 2020.
BUW Wolny Dostęp D764 .M674 2020
Autorką książki jest Dagmara Moskwa – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Książka, która jest rozbudowaną wersją rozprawy doktorskiej składa się z dwóch części:
I Edukacja historyczna jako element polityki historycznej państwa,
II Obraz wielkiej wojny ojczyźnianej w podręcznikach do historii ojczystej.
Pamięć zbiorowa współczesnych Rosjan kształtowana jest przede wszystkim przez wielką wojnę ojczyźnianą lat 1941-1945. A bohaterstwo żołnierzy Armii Czerwonej w walce z hitlerowskim najeźdźcą podkreślane jest na każdym możliwym kroku. Przejawy konkretnych działań można dostrzec w nazewnictwie ulic i placów, budowaniu pomników, a także sprawowanie kontroli nad systemem edukacji.
Wierzę, że niniejsza monografia przyczyni się do lepszego poznania i zrozumienia współczesnej Rosji, a zwłaszcza mechanizmów rządzących edukacją i polityką historyczną w tym kraju. (Dagmara Moskwa, okładka)
K J Prawo. Nauki polityczne
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece: komentarz, redakcja naukowa Magdalena Habdas, Mariusz Fras, Warszawa: Wolters Kluwer, 2021.
BUW Wolny Dostęp KKP737.A31982 H33 2021
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece z dnia 6 lipca 1982 roku doczekała się wielu komentarzy. Niniejszy komentarz uwzględnia stan prawny na dzień 1 lutego 2021 roku i jest precyzyjnym opracowaniem kluczowych zmian legislacyjnych. Pozycja przygotowana przez wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i praktyki prawa w rzetelny i kompleksowy sposób komentuje regulacje prawne z zakresu ksiąg wieczystych i hipoteki. Oprócz tego, komentarz został wzbogacony o najnowsze orzecznictwo sądów powszechnych i Sądu Najwyższego. Nie pominięto przy tym kluczowych informacji na temat prawa unijnego oraz orzecznictwa unijnego, które wpływają na polski porządek prawny. Książka stanowi cenną pomoc zarówno dla praktyków prawa (sędziów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, prokuratorów) jak i przedstawicieli doktryny, pracowników naukowych, a także aplikantów zawodów prawniczych i studentów.
H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia
Garrett M. Graff, Jedyny samolot na niebie: historia mówiona zamachów z 11 września; tłumaczenie: Grzegorz Gajek, Kraków: Wydawnictwo SQN, 2021
BUW Wolny Dostęp HV6432.7 .G73165 2021
Niemal każdy Amerykanin powyżej pewnego wieku dokładnie pamięta, co robił 11 września 2001 roku. Dzień, który zaczął się zupełnie niewinnie, miał przynieść największy zamach terrorystyczny w dziejach i najkrwawszy atak na terytorium Stanów Zjednoczonych od czasu Pearl Harbor… (Od autora, strona 11)
Garrett M. Graff jest jednocześnie dziennikarzem i historykiem. Pisze o polityce, technologii i bezpieczeństwie narodowym. W swojej nowej książce opowiedział historię osób, które przeżyły atak z 11 września 2001 roku. Jedyny samolot na niebie jest swoistym studium człowieczeństwa i hołdem złożonym Amerykanom, którzy doświadczyli niewyobrażalnej tragedii.
– Była pani pogrzebana przez 27 godzin.
A pielęgniarka dodała:
– Wiesz, że byłaś ostatnią ocalałą osobą, którą stamtąd wyciągnęli?… (Epilog, strona 578)
Narodowe Muzeum Pamięci Ofiar 11 Września w Nowym Jorku ogłosiło, że w wyniku ataku terrorystycznego zginęło 2983 osoby.
M N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne
Antonio Paolucci, Malarstwo w Muzeach Watykańskich = The paintings of the Vatican Museums, tłumaczenie na angielski tekstu Barbary Jatty, Helen E. Crombie; przekład z j. włoskiego Krzysztof Stopa, Kielce: Wydawnictwo Jedność, 2021.
BUW Wolny Dostęp N2940 .P36165 2021
Do zachwytów nad włoską sztuką nikogo namawiać nie trzeba. Mamy również świadomość, że Muzea Watykańskie, które gromadzą niezliczone skarby sztuki stanowią wyjątkowe dziedzictwo naszej kultury i cywilizacji.
Album Wydawnictwa Jedność pozwala zapoznać się z dziełami wielkich artystów, które dzięki kolekcjonerskim pasjom kolejnych papieży znalazły się w tym szczególnym miejscu jakim są Muzea Watykańskie.
Zwiedzanie muzeów zaczynamy od Pinakoteki, która wyróżnia się z całego kompleksu Watykańskich Muzeów, a została zaprojektowana przez Lucę Beltramiego. Następnie kierujemy się do Kaplicy Mikołaja V, Apartamentu Borgiów, Stanze Rafaela, Galerii Map Geograficznych, Apartamentu Św. Piusa V, Sali Sobieskiego i na sam koniec do Sali Niepokalanego Poczęcia.
Malowidła z Muzeów Watykańskich w swojej złożonej różnorodności pozwalają dokonać wglądu w najbardziej skryte zakamarki duszy człowieka przez prześledzenie kart historii sztuki w jej najwznioślejszych, ale i tych mniej znanych momentach. (Wydawcy, strona 11)
Informacje o książkach przygotowali:
Tomasz Kasprowicz – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń (BL Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata).
Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.
Propozycje tytułów książek przesłali:
Pracownicy Sekcji KBK – Oddział Opracowania Zbiorów.