BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – maj 2017

P  Język, Literatura

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Listy : najlepiej w życiu ma Twój kot. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2016.

BUW Wolny Dostęp: PG7178.Z9 Z483 2016  

Książka, choć nowa w naszych zbiorach, jest szeroko znana. Warto zwrócić uwagę na szczegóły, namacalne ślady przeszłości obecne w tej korespondencji. Mało kto o nich nie pamięta.  Na przykład w liście z 13 października  1981 (atmosfera w Polsce była pełna napięć, dwa miesiące później władze wprowadziły stan wojenny) Wisława Szymborska pisze z Zakopanego:

Lecz wiadomość najważniejsza – pod  Kasprowym, gdzie jak wiesz bardzo blisko przebiega granica, nasi sąsiedzi zaczęli stawiać trzymetrową (na wysokość) metalową siatkę. Już powiesili kilkadziesiąt metrów. No cóż. Tatry liczą miliony lat, a od dziesiątków tysięcy lat mieszkały po ich obu stronach różne pierwotne hordy, grupy plemienne, wreszcie narody. Z pewnością, jak wiadomo, nie zawsze przyjaźnie do siebie usposobione. Ale jednak dopiero teraz, na naszych oczach, powstaje wyraźna przegroda, do której prawdopodobnie podłączony zostanie prąd. I trzeba będzie dopinać jeszcze jedną hańbę do potwornego już i tak rachunku. (s. 414)

 


B L  Filozofia, Psychologia, Religia, Oświata

Szejner Ewa, Negocjuj, kobieto! Warszawa: Burda Publishing Polska, cop., 2016.

BUW Wolny Dostęp BF637.N4 S96 2016

Autorka, certyfikowany negocjator biznesowy,  przekonuje, ze kobiety potrafią wytworzyć odpowiednią atmosferę do rozmów, zbudować więź emocjonalną, są świetnymi słuchaczkami, bardziej od mężczyzn nastawionymi na współpracę i osiągnięcie porozumienia. Jej poradnik pomoże przygotować się do ważnych rozmów, zwiększyć pewność siebie, podpowie też, jak bronić się przed wybiegami stosowanymi przez doświadczonych negocjatorów oraz jak stosować technikę inspektora Columbo.


AM  C  D-F  GN700-875     Nauki historyczne

Longin Pastusiak, Polacy u narodzin Stanów Zjednoczonych. Warszawa: Dom Wydawniczy ELIPSA, 2016.

BUW Wolny Dostęp E184.P7 P37 2016

Polacy mieli swój udział w narodzinach Stanów Zjednoczonych. W wojnie o niepodległość (1776-1783) wzięli udział wzięło m.in. Tadeusz Kościuszko i Kazimierz Pułaski. Wielu z nich  zapłaciło za to życiem

Pozycja to zbiór szkiców o polsko-amerykańskich relacjach w zaraniu Stanów Zjednoczonych. Autor przywołuje relacje Kajetana Węgierskiego oraz Juliana Ursyna Niemcewicza z ich podróży po Stanach Zjednoczonych, przybliża losy polskich osadników Ameryce Północnej.

Z przedstawianej pozycji może również dowiedzieć się o tajnej misji dyplomatycznej Tadeusza Kościuszki, jak i o stanowisku Polski i Stanów Zjednoczonych wobec ważniejszych wydarzeń, jakie miały miejsce w tych krajach w ostatnim ćwierćwieczu XVIII wieku.


 

G-GF  Q  R-V    Geografia, Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Patrick R. Murray, Ken S. Rosenthal, Michael A. Pfaller, Mikrobiologia. Wrocław: Edra Urban & Partner, cop. 2016.   

BUW Wolny Dostęp QR46 .M87165 2016

To już kolejne wydanie doskonałego podręcznika dla studentów medycyny i  biologii.

Czytelnik znajdzie w nim aktualne dane dotyczące klasyfikacji drobnoustrojów, metod diagnostycznych i antybiotykoodporności. Zakres informacji obejmuje wszystkie chorobotwórcze grupy drobnoustrojów: bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki wraz z robakami i stawonogami. Pozycja zawiera charakterystykę poszczególnych drobnoustrojów z opisem diagnostyki i przebiegu klinicznego infekcji przez nie wywoływanych.

Podręcznik uzupełniony  jest licznymi podsumowaniami w formie tabel i rycin.

Fragment książki dostępny na stronie wydawcy [link].

 




K  J     Prawo, Nauki polityczne

Funkcjonowanie samorządu terytorialnego – uwarunkowania prawne i społeczne, redakcja naukowa Anna Gołębiowska, Piotr Benedykt Zientarski. Warszawa: Kancelaria Senatu, 2016.

BUW Wolny Dostęp KKP2920.F86 2016

Współczesne państwa demokratyczne funkcjonują w oparciu o samorząd terytorialny. Samorząd terytorialny jako wspólnota mieszkańców określonego obszaru państwa ma za zadanie zarządzać sprawami lokalnymi. A rozwój samorządu terytorialnego umożliwia społecznościom lokalnym czynne uczestnictwo w pośrednim i bezpośrednim sprawowaniu władzy. Monografia zgłębia tematykę jednostek samorządu terytorialnego i opiera się na indywidualnych komentarzach ekspertów zaangażowanych w problematykę społeczności lokalnych.

Pełna wersja tekstu znajduje się na stronie Kancelarii Senatu.



H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne, Antropologia

Michael D.Watkins, Pierwsze 90 dni : sprawdzone strategie ułatwiające liderom wejście na najwyższe obroty szybciej i mądrzej. Gliwice: Wydawnictwo Helion, cop., 2017.

BUW Wolny Dostęp HD57.7.W38165 2017

Zderzenie się z konkurencją i trudnościami na rynku pracy, to dla wielu osób przykre doświadczenie. Książka przedstawia strategie ułatwiające radzenie sobie w życiu zawodowym. Poradnik dla liderów, który m.in. wskazuje właściwą drogę do osiągnięcia sukcesu w pracy,  odkrywa tajniki budowania zgranego zespołu, uczy, jak skutecznie zdobywać wiedzę w środowisku zawodowym.

 





M  N    Muzyka, Architektura, Sztuki piękne

Katarzyna Łakomy, Wille miejskie Katowic. Katowice: Muzeum Śląskie, 2015.

BUW Wolny Dostęp NA7596.P6 L35 2015

Autorka przedstawiła w publikacji układy rezydencjonalno-ogrodowe z obszaru Katowic, zanalizowała ogólne uwarunkowania ich powstania, usytuowanie w tkance urbanistycznej miasta, zagospodarowanie terenu wokół willi, formę, styl i funkcję budynku mieszkalnego oraz XIX-wieczne koncepcje filozoficzne, które wpłynęły na ukształtowanie całego układu. Pozycja zawiera bogatą literaturę tematu a do tego jest ilustrowana licznymi zdjęciami planów architektonicznych i reprodukcjami archiwalnych pocztówek. Wzbogacona została także o kalendarium historii Katowic oraz indeks nazw ulic i placów Katowic sprzed 1914 roku i obecnie.


 


A  Z     Dzieła treści ogólnej (encyklopedie, informatory), Bibliotekoznawstwo

Noordzij Gerrit: Kreska : teoria pisma, przeł. Magdalena Komorowska. Kraków: d2d.pl, 2014.

Z43.N66165 2014

Autor ogłosił swoją teorię pisma w 1982 r. Kreska zmieniła spojrzenie na pismo i na nowo połączyła światy liter pisanych i liter typograficznych, które od momentu wynalezienia druku zostały od siebie oderwane. Teoria Noordzija odnosi się do każdego pisma, niezależnie od narzędzi, za pomocą których powstało. Autor zaczyna od podstaw – światła w literach i pomiędzy nimi – po czym krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób można kształtować pociągnięcia tworzące znak. Zarysowując tło historyczne i kulturowe, analizuje cechy liter i pokazuje, że każda litera ma w sobie coś „pisanego” niezależnie od techniki jej wytworzenia. Dzięki mocnej podbudowie teoretycznej Kreska ma nieocenioną wartość praktyczną, zdecydowanie wykraczająca poza proste podręcznikowe porady.

Informacje o książkach przygotowały: Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Magdalena Fedorczyk-Falis, Magdalena Kokosińska, Anna Gimlewicz, Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

Wizerunki okładek publikujemy za zgodą wydawców

Obrazek tytułowy: Daniel Wehner: book, flickr – CC BY

 

6 comments for “Nowości książkowe w BUW – maj 2017

  1. Artur S.
    4 maja 2017 at 15:51

    Niektóre „nowości” to jak „świeże” jaja chłodnicze w PRL…

    • Matylda Filas
      12 maja 2017 at 12:16

      A ja lubię dowiadywać się co ciekawego pojawiło się w bibliotece, niezależnie od daty wydania 🙂

  2. BCH
    12 maja 2017 at 11:45

    Tak, to prawda, że niektóre książki docierają do biblioteki i do czytelnika z opóźnieniem w stosunku do daty wydania i pojawienia się w księgarni. Lecz podobnie jak produkty spożywcze, do których zostały porównane, wciąż nadają się do wykorzystania. Niektóre wydawnictwa kumulują książki i przesyłają je raz lub dwa razy do roku. Na naszych wpisach blogowych umieszczamy informację tylko o tych tytułach, które są fizycznie na półce. Proszę wziąć pod uwagę także fakt, że książka biblioteczna musi odbyć drogę po kilku oddziałach zanim trafi do Wolnego Dostępu lub do magazynu. Zachęcam przy tej okazji do zapoznania się z cyklem „BUW od podszewki”.
    Pozdrawiam!

  3. Dorota Bocian
    12 maja 2017 at 14:59

    Nowości…

    Dziś na nowo odkrywam zapach bzu na wiosnę,
    A te same kreskówki dają moc…i nigdy nie dorosnę.

    Co roku na nowalijki z utęsknieniem czekam,
    Z pałaszowaniem truskawek ni minuty nie zwlekam.

    Wracam do zdjęć starych, bo rozpalają na nowo wspomnień żar,
    Sienkiewiczowskie przygody, sczytane książki, to wciąż nowy czar.

    Bo nowość proszę państwa to nie bezduszna produkcji data,
    Tylko to, co nieustannie nasze serca cieszy, a na to nie ma bata.

    Za własnymi nowościami gońmy i strzeżmy ich wytrwale,
    Bo to one dają powracającą na nowo radość i z tym, nie przesadzam wcale, a wcale.

    Boci@n

  4. Artur S.
    17 maja 2017 at 10:11

    Jaka apologia komentarzowa. Nadal jednak pozostaje aktualne pytanie: czy to są „Nowości książkowe w BUW – maj 2017”.

  5. AW
    17 maja 2017 at 14:08

    Tak, to są właśnie książki, które pojawiły się w BUWie w maju 2017 roku, nawet jeśli na półkach księgarń były znacznie wcześniej. Warto pamiętać, że BUW większość krajowej produkcji otrzymuje jako egzemplarz obowiązkowy. Zdarza się, że książki wpływają do nas często dużo później, niż wskazywałaby na to data wydania. Wtedy, kiedy fizycznie stają się dostępne dla czytelnika, stają na półce w wolnym dostępie lub w magazynie, informujemy o nich na BUWlogu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.