BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – marzec 2022

Okładka książki Listopadowe porzeczki, na czarnym tle przedstawione biało niebieskie zarysy kosy, grabi, noża, widelca, łyżki, piły, spa i budy, koło i domu.P         Język. Literatura   

Andrus Kivirähk, Listopadowe porzeczki, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2021.

BUW Wolny Dostęp PH667.21.I9 R44165 2021

Książka Andrusa Kivirähka, który zaliczany jest do najpopularniejszych współczesnych pisarzy estońskich,  jest magicznie wyjątkowa pod wieloma względami. Tę szczególną aurę budują między innymi występujące w książce fantastyczne postaci. Znajdziemy więc tutaj Mlekopijce, które mają brzydki zwyczaj wysysania mleka z obcych krów i dzielenia się nim ze swoim gospodarzem. Są też Bieruchy tworzone przez człowieka ze wszystkiego co zbędne w obejściu gospodarskim tylko po to, aby służyć i wykradać sąsiadom ich dobra. No i także upiory Trupibuty, które swoją potwornością sieją u ludzi strach i śmierć.

Zapraszam Państwa do baśniowej lektury o ludzkich losach, ich miłościach i namiętnościach, a także o diabłach, wilkołakach i innych upiorach.

„Nagle stanął, bo upiór przemknął nieopodal, przecinając mu drogę, po czym zatrzymał się pod ogołoconym z liści drzewem i gapił się stamtąd wytrzeszczonymi ślepiami. Człowiek nakreślił w jego stronę znak krzyża.

– W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego – wymamrotał jak zwykle.

Upiór zasyczał i zniknął, został po nim tylko smród.” (Andrus Kivirähk, Listopadowe porzeczki, Kraków, 2021, strona 9).


 

Okładka książki Imago psychoanalizy, na niej portret mężczyzny, którego twarz jest złożona z różnokolorowych fragmentów.B L     Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Imago psychoanalizy: antologia, wybrała, opracowała i wstępem opatrzyła Agnieszka Sobolewska, Gdańsk: Słowo/Obraz Terytoria, 2021.

BUW Wolny Dostęp BF173 .I43 2021

Książka, którą przygotowała Agnieszka Sobolewska stanowi zbiór tekstów opublikowanych w czasopismach psychoanalitycznych na początku XX wieku.

Antologia prezentuje eseje czołowych współpracowników Sigmunda Freuda, którzy popierając ruch psychoanalityczny stali się aktywnymi popularyzatorami psychoanalizy. Wśród nich znaleźli się: Wilhelm Stekel, Karl Abraham, Sándor Ferenczi, Siegfried Bernfeld, Helena Deutsch, Lou Andreas-Salomé, Otto Rank, Otto Gross, Georg Groddeck czy Hermine Hug-Hellmuth.  

Imago psychoanalizy jest niczym innym jak rozważaniami o tajemniczej psychice człowieka i jego zaburzeniach psychicznych, a także refleksją nad nieodgadnionym umysłem człowieka. Ta inspirująca lektura stanowi wyjątkowo bogate źródło informacji o psychoanalitycznej idei zapoczątkowanej przez austriackiego neurologa Sigmunda Freuda.


 

Okładka książki Zabójcze rzemiosło, na niej zarysy dwóch okrętów podwodnych.G-GF Q R-V  Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane      

Iain Ballantyne, Zabójcze rzemiosło: Historia wojny podwodnej, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2021.

BUW Wolny Dostęp V210.B34165 2021

Iain Ballantyne jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, które otrzymał za rzetelną pracę dziennikarską. Jest także uznanym autorem książek i artykułów o tematyce morskiej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał podczas rejsów na okrętach podwodnych, lotniskowcach, fregatach i niszczycielach. Książka Zabójcze rzemiosło jest fascynującą opowieścią o wojnach podwodnych i historią okrętów podwodnych, które niedocenione na początku XX wieku szybko stały się wyznacznikiem militarnej potęgi. 

„W XXI wieku okręty podwodne o napędzie atomowym stały się najbardziej złożonymi i najkosztowniejszymi jednostkami pływającymi, jakie istnieją. Budowanie i używanie ich świadczy o przynależności do pierwszej ligi najpotężniejszych krajów świata. Uzbrojone w broń jądrową, okręty te są w stanie unicestwić miliony ludzkich istnień.” (Wprowadzenie (w:) Iain Ballantyne, Zabójcze rzemiosło, Poznań 2021, strona 22).


 

Okładka książki Brytyjskie systemy ochrony osób bliskich spadkodawcy a prawo polskie. Tło okładki stanowi zarys brytyjskiej flagi oraz zarysy znanych angielskich budynków.K J      Prawo. Nauki polityczne            

Aleksandra Partyk, Brytyjskie systemy ochrony osób bliskich spadkodawcy a prawo polskie: studium prawnoporównawcze, Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, 2020.

BUW Wolny Dostęp KJC1467 .P37 2020

 

Nabywanie praw do majątku po osobie zmarłej znane jest od starożytności.

„W procesie historycznym wykształciły się dwa podstawowe modele rozstrzygania o tym, kto jest uprawniony do przejęcie po zmarłym należących do niego dóbr majątkowych. Z jednej strony źródłem prawa spadkobiercy może być wola samego spadkodawcy, co w pewnym uogólnieniu obejmuje dziedziczenie testamentowe. Z drugiej strony źródło takie może stanowić określony porządek normatywny (bez względu na stanowiony bądź zwyczajowy charakter norm), a więc szeroko pojęte dziedziczenie beztestamentowe.” ( Rozdział 1. Geneza ochrony prawnej osób bliskich spadkodawcy (w:) Aleksandra Partyk, Brytyjskie systemy ochrony osób bliskich spadkodawcy a prawo polskie, Kraków, 2020, strona 29).

Książka Aleksandry Partyk poświęcona zagadnieniom angielskiego i polskiego prawa spadkowego została podzielona na pięć rozdziałów:

I Geneza ochrony prawnej osób bliskich spadkodawcy

II Ochrona osób bliskich spadkodawcy w prawie szkockim

III Ochrona osób bliskich spadkodawcy w prawie angielskim

IV Ochrona osób bliskich spadkodawcy w prawie północnoirlandzkim

V Ochrona osób bliskich spadkodawcy w prawie polskim.

Monografia jest pogłębioną analizą porównawczą  porządków prawnych obowiązujących w Szkocji, Anglii, Północnej Irlandii i Polsce. Wartościowe uzupełnienie stanowi prezentacja orzeczeń. Dodatkowo, lektura prowokuje do refleksji na temat potrzeby zmian w obowiązującym prawie spadkowym i wypracowania lepszego modelu ochrony osób bliskich spadkodawcy. 


 

H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Łukasz Garbal, Wedlowie: czekoladowe imperium, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021.

BUW Wolny Dostęp HD9200.P64 W435 2021

Debiut Wedla miał miejsce 16 listopada 1851 roku w Kurjerze Warszawskim:

„Nowo-założona CUKIERNIA C.Wedla, przy ulicy Miodowej pod Nr 484 w domu Wielmożnego Kochanowskiego, naprzeciw Rządu Gubernjalnego, ma zaszczyt polecić Szanownej Publiczności: DREZDEŃSKI SŁODOWY SYROP, nader skuteczny na kaszel i katar, buteleczka à fl.1 ½ i fl.3, bardzo zagranicą poszukiwany; oraz KARMELKI PIERSIOWE. Właściciel zakładu z uwagi na liczne bardzo cierpienia, jakie wilgoć obecnej pory powoduje, poleca Karmelki wyżej wspomniane Prześwietnej Publiczności”. (Łukasz Garbal, Wedlowie, Wołowiec 2021, strona 9).

Ulica Miodowa była centrum Warszawy, tak więc pierwsza cukiernia Carla Wedla, który przyjechał z Berlina do Warszawy w 1851 roku, miała wręcz idealną lokalizację. Na sukces nie trzeba było długo czekać. Cukiernia szybko zyskała rozgłos, a nazwa stała się synonimem wybornej czekolady. Polacy uwielbiali wyroby Wedla, a mała cukierenka zamieniła się w prężnie działającą potężną fabrykę.

O losach rodu rozmiłowanego w czekoladzie, o tym jak wojna zmieniła oblicze przedsiębiorstwa, o tym jak rodzinna firma przestała być rodzinna praktycznie zaraz po wojnie i o dalszych losach Wedla dowiedzą się Państwo z fenomenalnej książki Łukasza Garbala.


 

Okładka książki Z księgo w herbie, na niej zdjęcie/skan fragmentu książki ziemieślniczej.A Z      Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Elżbieta Pokorzyńska, Z księgą w herbie: słownik biograficzny introligatorów warszawskich okresu zaborów, Bydgoszcz: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 2021.

BUW Wolny Dostęp Z270.P7 P65 2021

Książka Elżbiety Pokorzyńskiej przedstawia działalność introligatorów warszawskich w okresie zaborów (1795-1918). Została podzielona na dwie części. Na część pierwszą składają się ogólne zagadnienia dotyczące sytuacji rzemieślników wykonujących zawód introligatora: sytuacja prawna, organizacje zawodowe, zakłady introligatorskie, środowisko społeczne, wyposażenie warsztatów, technika introligatorska, zdobnictwo opraw, rynek prac introligatorskich, reklama warsztatów.  Część drugą stanowi słownik biograficzny, który został uporządkowany alfabetycznie.

„Introligatorzy stanowili w Warszawie nieliczną grupę zawodową.Początkowo na zaspokojenie potrzeb miasta w tym zakresie wystarczał jeden lub dwóch rzemieślników. W połowie XVIII stulecia istniały cztery warsztaty cechowe oraz tyleż pozacechowych. U schyłku epoki stanisławowskiej w Warszawie działało co najmniej 14 warsztatów introligatorskich.” (Zakłady introligatorskie (w:) Elżbieta Pokorzyńska, Z księgą w herbie: słownik biograficzny introligatorów warszawskich okresu zaborów, Bydgoszcz 2021, strona 23).

„W dawnym rzemiośle cechowym nie było miejsca na reklamę. Cech był pojmowany jako rodzina i nie godziło się konkurować ze współbraćmi ani odbierać im klientów. Wśród rzemieślników panował pogląd, że najlepszą reklamą rzemieślnika jest sam wyrób jego rąk, solidny, dokładny, rzetelny.” (Reklama warsztatów (w:) Elżbieta Pokorzyńska, Z księgą w herbie: słownik biograficzny introligatorów warszawskich okresu zaborów, Bydgoszcz 2021, strona 101).

Z księgą w herbie to pasjonująca lektura o branży introligatorskiej i jej ogromnych technologicznych przemianach, a także rzetelne źródło informacji o minionych czasach. Dla autorki była prawdziwym wyzwaniem, ponieważ brak materiałów archiwalnych w zdecydowanym stopniu utrudniło proces badawczy nad introligatorstwem warszawskim.


 

Informacje o książkach przygotowała:

Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.

Propozycje tytułów książek przesłali:

Pracownicy Sekcji KBK – Oddział Opracowania Zbiorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.