BuwLOG

Universitätsbibliothek TU Berlin

Na początku kwietnia, tuż przed Świętami Wielkanocnymi, odwiedziłyśmy Bibliotekę Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, która gościła nas w ramach szkolenia z programu Erasmus +.

Technische Universität Berlin (TU Berlin) jest jednym z dwudziestu największych uniwersytetów w Niemczech, i jednocześnie, trzecią czołową uczelnią techniczną w tym kraju. W bieżącym roku akademickim studiuje tam ponad 35 tysięcy osób. Uniwersytet może poszczycić się bogatą historią. Jego korzenie sięgają czasów państwa pruskiego i króla Fryderyka II. Ważną datą w dziejach uniwersytetu jest rok 1879, kiedy to został powołany Królewski Uniwersytet Techniczny w Berlinie. Najciemniejszym momentem historii uniwersytetu są lata 30. XX w., kiedy to idea narodowo-socjalistyczna ogromnie wpłynęła na jego funkcjonowanie. Uczelnia została zamknięta w kwietniu 1945 r. podczas bitwy o Berlin. Uniwersytet wznowił działalność 9 kwietnia 1946 r., jednak aby zaakcentować wyraźne zerwanie z nazistowską przeszłością, nie celebrowano go jako “ponownego” otwarcia, tylko jako “nowe” otwarcie. Dlatego za datę założenia Uniwersytetu Technicznego w Berlinie w obecnej formie przyjmuje się właśnie 9 kwietnia 1946 r.

Początki działalności Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Technicznego w Berlinie (Universitätsbibliothek TU Berlin) są związane z powstaniem Królewskiego Uniwersytetu Technicznego, ponieważ to przy nim w 1884 r. założono bibliotekę. W 2004 r. oddano do użytku nowy budynek biblioteki. Wtedy też dokonano reorganizacji w strukturze bibliotek wydziałowych – część z nich wcielono do Biblioteki Głównej, która dzisiaj znana jest jako Biblioteka Centralna. Budowa biblioteki częściowo została sfinansowana przez firmę Volkswagen AG, stąd też nazwa “Volkswagen” na budynku biblioteki oraz potoczne nazwy biblioteki – Biblioteka Uniwersytecka Volkswagena (Volkswagen Universitätsbibliothek) oraz Biblioteka Uniwersytecka w Domu Volkswagena (Universitätsbibliothek im Volkswagen-Haus). Centralna biblioteka uniwersytecka jest wspólną biblioteką centralną Uniwersytetu Technicznego oraz Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Berlinie (Zentralbibliothek der TU und UdK Berlin). Parter i pierwsze trzy piętra użytkowane są przez bibliotekę Uniwersytetu Technicznego, natomiast ostatnie – czwarte piętro należy do biblioteki Uniwersytetu Sztuk Pięknych.

Zdjęcie fasady budynku z ceglanymi ścianami i dużymi oknami.

Nasze trzydniowe szkolenie w Universitätsbibliothek TU Berlin w całości dotyczyło programu Alma i interfejsu Primo. W związku z tym, że w przyszłym roku w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie zostaną wdrożone te narzędzia, chciałyśmy jak najwięcej dowiedzieć się o procesie ich implementacji oraz o ich codziennej obsłudze. Szkolenie miało bardzo spersonalizowany charakter, zostało przygotowane specjalnie dla nas. W ciągu trzech dni spotkałyśmy się z trzema dwuosobowymi zespołami, które przedstawiły nam zagadnienia z zakresu implementacji systemu Almy, jego integracji z zewnętrznymi systemami, wykorzystywania raportów analitycznych oraz użytkowania interfejsu Primo. Poznałyśmy także moduł udostępniana oraz katalogowania. Poprzez multimedialne prezentacje mogłyśmy zobaczyć jak w praktyce wygląda codzienna praca naszych gospodarzy. Niezwykle cenne dla nas było to, że prowadzący szkolenie podzielili się z nami swoimi osobistymi doświadczeniami wynikającymi z pracy w tym systemie. Powiedzieli nam, co szczególnie sobie cenią w pracy z Almą, ale zwrócili także naszą uwagę, na problemy, z którymi się borykali podczas jej implementacji i pierwszych lat pracy w niej.

Pierwszego dnia stażu, po zakończeniu szkolenia, zostałyśmy oprowadzone po bibliotece. Struktura budynku przypomina BUW – przez środek biegnie hol (w tym wypadku z konstrukcją schodów prowadzących na każde piętro), a po jego bokach widać przekrój budynku z widokiem na wszystkie piętra.

widok na piętra wewnątrz budynku
widok na piętra wewnątrz budynku

Udało nam się nawet zajrzeć do magazynów niedostępnych dla użytkowników, gdzie znajduje się centrum taśmociągu rozprowadzającego książki magazynowe po całej bibliotece.

Stanowisko obsługi magazynowej, w tle regały i taśmociągi.

Biblioteka przez cały tydzień jest otwarta do północy. W dni powszednie otwiera się dla użytkowników o 9 rano, w weekendy o 10. W godzinach wieczornych obowiązuje tryb samoobsługowy. Księgozbiór, który znajduje się w przestrzeni dostępnej bezpośrednio dla użytkowników, jest ustawiony według klasyfikacji Regensburger Verbund (RVK).

Regały z metalowymi książkami, na nich różnokolorowe książki.
Zdjęcie podręcznika w postaci segregatora.

Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Technicznego w Berlinie stosuje wiele rozwiązań, które ułatwiają użytkownikom korzystanie z biblioteki. Jednym z nich jest aplikacja, którą można zainstalować na telefonie, a która w formie quizu pomaga poruszać się w przestrzeni biblioteki.

Zrzut ekranu z telefonu komórkowego, na nim pytanie z quizu.

Przed budynkiem biblioteki znajduje się trezor, w którym w godzinach zamknięcia biblioteki można zostawić książki do zwrotu.

Metalowa budka służąca do zwrotu książek.

W środku budynku, ale jeszcze poza przestrzenią biblioteki znajduje się wrzutnia. Jest ona połączona taśmociągiem ze stanowiskiem wypożyczalni.

Zdjęcie mechanizmu do oddawania książek, z pasami transmisyjnymi.

Użytkownicy mają do dyspozycji selfczeki, w których mogą samodzielnie wypożyczyć książki, również te z magazynu i z rezerwacji. 

regały podpisane literami alfabetu, na nich pojedyncze książki

W przestrzeni biblioteki znajduje się darmowy samoobsługowy punkt reprograficzny.

przeszklone pomieszczenie, w nim skanery oraz biurka

Użytkownicy podczas pracy indywidualnej lub grupowej mogą korzystać z przeznaczonych do tego kubików, na które obowiązują rezerwacje. Jest to chyba najpopularniejsza usługa w tej bibliotece.

sofa obudowana z trzech stron wysokim oparciem
sofa obudowana z trzech stron wysokim oparciem

Jeśli jednak ktoś potrzebuje większego skupienia może skorzystać ze specjalnie wydzielonej strefy ciszy.

przeszklone pomieszczenie

A jeśli ktoś zapomni ładowarki lub kabelka do komputera, może je wypożyczyć w wypożyczalni.

Szkolenie było dla nas cennym doświadczeniem i źródłem wielu informacji z zakresu pracy w systemie Alma. Stanowiło również doskonałą okazję do treningu umiejętności językowych oraz społecznych.

Ewelina Bajgus, Oddział Opracowania Zbiorów
Agnieszka Gańko, Oddział Opracowania Zbiorów
Justyna Mikołajewicz, Samodzielna Sekcja ds. Automatyzacji Procesów Bibliotecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.