Ach, co to był za dzień! 4 czerwca 1989 r. w pierwszych częściowo wolnych wyborach do Parlamentu Polacy opowiedzieli się za opozycją i kandydaci Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” zdobyli wszystkie dostępne dla nich mandaty.
Przed wyborami – pełna mobilizacja. Na spotkania wyborcze z udziałem popularnych osobistości filmu i estrady przychodziły tłumy chcące dowiedzieć się, jaka będzie przyszłość. Pojawiły się hasła wyborcze: „Z tych wyborów rozliczy nas historia”, „Zamiast pomstować idę głosować”, „Nie strzelać! Skreślać!”, „Jak przodkowie do powstania, dzisiaj my do głosowania”, „Sama opozycja to nie propozycja”. Część radykalnych ugrupowań nie zgadzała się z porozumieniami Okrągłego Stołu i nawoływała do bojkotu nie w pełni demokratycznych wyborów.
Wyniki oszołomiły wszystkie walczące o głosy strony. Strona rządowa nie brała pod uwagę możliwości porażki. Opozycja też powściągliwie świętowała, bojąc się reakcji władzy (świat właśnie obiegły doniesienia o masakrze na Placu Tiananmen) i czując nadchodzącą odpowiedzialność za losy polskiej gospodarki.
Tytuły czasopism niezależnych wychodziły z podziemia, stawały się prasą oficjalną. Zaczęła się ukazywać „Gazeta Wyborcza”.
Na wystawie W samo południe – droga do wolnych wyborów 1989 przedstawiamy starannie wybraną część bogatych zbiorów czasopism i dokumentów życia społecznego z tamtego okresu. Biblioteka Uniwersytecka może się pochwalić jedną z najciekawszych kolekcji pamiątek solidarnościowych w Polsce. Bardzo się cieszymy, że przy okazji 25 rocznicy pierwszych po II wojnie światowej (częściowo) wolnych wyborów, możemy pokazać szerokiej publiczności plakaty, afisze i ulotki ilustrujące kampanie KO „Solidarność”, partii i organizacji startujących w wyborach, znaczki pocztowe, znaczki do przypinania, kartki świąteczne „Solidarności”, kalendarze, programy wyborcze, oryginalne banery, fotografie i dokumenty NSZZ „Solidarność”. Mamy też nadzieję na wzbogacenie zbiorów dzięki darczyńcom zainspirowanym naszą ekspozycją.
Wybraliśmy dla Państwa czasopisma drugiego obiegu, prasę ukazującą się oficjalnie w Polsce oraz zagraniczną chcąc pokazać atmosferę tamtych dni. Prezentujemy pierwszy numer Gazety Wyborczej, komentarze w prasie zagranicznej czy satyrę wyborczą. Polecamy prezentacje kandydatów różnych opcji politycznych i fotorelacje z samego dnia wyborów.
Jaki był ten dzień?
Przez cały czerwiec zapraszamy na wystawę „W samo południe” w Galerii pod Wielkim Świetlikiem w godzinach otwarcia Biblioteki.
Matylda Filas