W tym roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie już po raz drugi miała przyjemność współpracować z Fundacją Historia Vita przy organizowaniu kolejnej edycji Whomanikonu. Whomanikon, to jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone brytyjskiemu serialowi science fiction Doctor Who.
Popularność serialu w Polsce wciąż rośnie. Gromadzi się wokół niego społeczność wiernych fanów, którzy nie tylko oglądają odcinki, ale również aktywnie działają w przestrzeni Internetu – tworząc blogi, publikując teksty na fanowskich portalach, uczestnicząc w dyskusjach.
Konwent jest odpowiedzią na potrzebę integracji środowiska, pogłębiania wiedzy o samym serialu i towarzyszącym mu uniwersum. Jednocześnie stwarza możliwość dla osób spoza fandomu do obcowania z brytyjską popkulturą, a także zrozumienia fenomenu serialu, którego pierwszy odcinek został wyemitowany w 1963 roku na kanale BBC One.
Bogaty i różnorodny program pozwolił każdemu uczestnikowi na odnalezienie czegoś dla siebie: Prelekcje prowadzone były zarówno przez ekspertów, m.in. z serwisu Gallifrey.pl, który jest największym polskim wortalem internetowym poświęconym serialowi Doctor Who, jak i samych fanów. Ciekawym punktem programu była prelekcja dr Mai Białek (Blog Sherlockiana), która zestawiła ze sobą światy dwóch brytyjskich gentlemanów Doctora Who oraz Sherlocka Holmesa (link do prezentacji). Gościem specjalnym tegorocznego wydarzenia był brytyjski komik Scott Lee Hansen, który opowiadał o dorastaniu z Doctorem Who. Nie zabrakło również szerszego naukowego spojrzenia na Whoniversum.
Do dyspozycji uczestników pozostawał games room, w którym mogli zagrać w specjalne edycje gier planszowych z Doktorem w tle, m.in. Monopoly, Cluedo, Ryzyko oraz wiele innych. W tym samym czasie odbywały się też sesje RPG oraz Larpy.
Organizowane były również liczne konkursy takie jak kalambury i serialowe Jaka to melodia?. Ogromne zainteresowanie wzbudził konkurs cosplay. Uczestnicy samodzielnie wykonali stroje i stylizacje bohaterów serialu aby następnie zaprezentować je przed publicznością, która głosowała na najlepsze i najbardziej oryginalne przebranie. Konkurs Cosplay zwyciężyła Madame Vastra, a tuż za nią kocia pielęgniarka z New Earth oraz Amy w zbroi z robotem Rorym.
Gratką dla każdego fana były też liczne stoiska z konwentowymi pamiątkami i gadżetami. Było w czym wybierać: rękodzieło, biżuteria, czapki, plakaty, przypinki, maskotki…. czyli wszystko to, obok czego żaden prawdziwy fan serialu nie mógł przejść obojętnie. Uczestnicy nie mogli również odmówić sobie przyjemności wejścia i sfotografowania się w replice Tardis oraz pozowania do zdjęć ze świetnie odwzorowanym Dalekiem, który jeździł w przestrzeni jednego z pięter budynku Arteteki.
Przez dwa dni konwent odwiedziło ok. 500 osób. Wszystkie prelekcje były transmitowane na żywo w Internecie, a ich zapis można obejrzeć na kanale YouTube Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Opracowała: Angelina Wójtowicz, Koordynator Zespołu Arteteki, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
zdjęcia: Anna Czechmanowska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie