BuwLOG

ERASMUS: Nauko! Przyspieszaj! (1)

Niebieska_rura

Erasmus w CERN-ie… Marzenie i wyzwanie. Marzenie – ponieważ ta międzynarodowa organizacja (w której 25 lat temu „narodził się” Word Wide Web, a ostatnio słynie z odkrycia bozonu Higgsa w Wielkim Zderzaczu Hadronów) jest jak magnes – przyciąga nie tylko fizyków z całego świata, ale też informatyków, astronomów, matematyków i … specjalistów informacji naukowej. Dla nas, adeptek ostatniej dziedziny, Biblioteka CERN-u była wyzwaniem: fizyka doświadczalna to dla nas czarna magia (zderzasz hadronów, bozon, akcelerator – brzmi trochę jak z literatury fantasy, na miejscu okazało się, że dla laika wygląda dokładnie jak z bajki, taki kolooooroooowyyyy i wielki!).

CMS_CERN

Biblioteka CERN – różne narodowości, języki, wzorce kulturowe. Ale wszystkim przyświecają dwa cele: praca na rzecz środowiska naukowego oraz Open Access (90% publikacji powstających w CERN jest udostępniania w OA). Fizycznie Biblioteka to dwie kondygnacje w sumie o powierzchni ok. 100 m2. W tzw. czytelni czasopism dosłownie kilkanaście tytułów, na półkach z książkami też nie ma przepełnienia. CERN ma bibliotekę w chmurze – na 89 tys. książek, 59 tys. stanowią e-booki. Czasopism elektronicznych jest ok. 3 tys. – w porównaniu z kolekcją UW to kropla, tyle że dla fizyków kupuję się raczej dostęp do konkretnych tytułów, niż całe pakiety.

W całym zespole Scientific Information Services pracuje 35 osób. Bibliotekarzy „z krwi i kości” jest piątka. Największa grupa to specjaliści od szeroko pojętego IT. Nic w tym dziwnego, skoro CERN wymyśla i rozwija wiele programów służących propagowaniu nauki zgodnie z ideą OA.

A wszystko zaczęło się od…. red boxes!

Redboxes1

Archiwa pre-printów, gromadzone od lat 50. ubiegłego wieku. Pre-printy były (i są!) dla fizyków główną metodą komunikacji naukowej: chodziło o to, aby wyniki badań jak najszybciej przedstawić środowisku naukowemu. Oczywiście red boxes nie są już uzupełniane – ich rolę przejął Internet i kilka programów upowszechniających naukę, powstałych właśnie w CERN.

***

Tym „wstępniakiem” rozpoczynamy wakacyjny cykl postów Around CERN / Autour du CERN. Postaramy się przybliżyć nowinki technologiczne, których znajomość nie tylko wzbogaci naszą i Waszą wiedzę ogólną, ale, mamy nadzieję, przyda się w konkretnej pracy bibliotecznej.

 

wrobella  i  Zooza

 

 

 Nauko! Przyspieszaj! (2) – Czytaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *