BuwLOG

Krystyna Opalińska (1948-2025)

Krystyna Opalińska (z domu Petecka), urodzona 7 marca 1948 r. w Twierdzy Modlin, ukończyła historię na Uniwersytecie Warszawskim (UW) w 1973 r. Pierwszą pracę podjęła w Szkole Podstawowej nr 273 w Warszawie. Zwolniona po roku z powodów reorganizacyjnych, zgłosiła się do Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW). Od 1 marca 1975 r. otrzymała etat w Oddziale…

Obiekt miesiąca: „i na ziemi rosną – są i w życiu kwiaty”. Warszawskie Kwiaty i poezje Maksymiliana Fajansa z 1858 (i 1883) roku

W roku 2024 w Oddziale Ochrony i Konserwacji Zbiorów BUW dokonano kompleksowej konserwacji bardzo cennego obiektu, który zyskał nową oprawę, adekwatną do jego wartości i kształtu estetycznego. Ta znana i ważna w historii polskiego drukarstwa oraz rozwoju technik graficznych książka to pierwsza edycja bogato ilustrowanego i zdobionego zbioru poetyckiego Kwiaty i poezje, wydana w Warszawie w 1858 roku nakładem własnym przez Maksymiliana Fajansa.

Pierwsza rocznica uruchomienia Repozytorium Instytucjonalnego UW

Repozytorium Instytucjonalne UW świętuje pierwszą rocznicę uruchomienia, która mija dokładnie 15 lutego. Docelowo ReIn UW ma stać się platformą gromadzącą, przechowującą i upowszechniającą dorobek publikacyjny autorów afiliowanych przy Uniwersytecie Warszawskim. Miniony rok poświęciliśmy przede wszystkim na tworzenie nowoczesnej infrastruktury, która ułatwi dalsze prace nad rozwojem repozytorium. Za nami pierwsze masowe migracje metadanych i plików oraz codzienne…

Połączone pasje Janusza Krajewskiego (1908-2000). Sekretne życie pierwszego kierownika Połączonych Bibliotek WFiS UW, IFiS PAN i PTF

Janusz Krajewski urodził się w 1908 roku w Warszawie w rodzinie robotniczej. Ukończył tu szkołę podstawową, a także kursy maturalne w 1939 roku tuż przed wybuchem II wojny światowej. Posiadał 3 braci i siostrę, którzy zginęli w czasie wojny i okupacji. Ten burzliwy okres w dziejach zabrał także jego rodziców. W 1944 roku wziął udział…

Nowości książkowe BUW – luty 2025

Book-obrazek-wyróżniający

P       Język. Literatura       Mourlevat, Jean-Claude, Jefferson: detektyw mimo woli, z języka francuskiego przełożyła Bożena Sęk, Warszawa: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2024. BUW Wolny Dostęp PQ2713.O97 J44165 2024 „-Ge-nial-ne! – Co genialne? – No genialne, nie? Pasjonujące! Zdajesz sobie sprawę? Od lat marzymy, żeby przytrafiło się nam coś niezwykłego, od lat wymyślamy jakieś beznadziejne przygody, nic, tylko…

W domenie publicznej życie zaczyna się po 70. Edycja 2025

figurki kościotrupów w damskich sukniach.

Śmiało można powiedzieć, że rok 2025 dla domeny publicznej należy do tych tłustych. Lista nazwisk twórców, których kreatywna działalność zasili w tym roku otwarte zasoby jest długa, a to kto się na niej znalazł może wywoływać dreszcze. Zapraszamy więc na przegląd tych wielkich nazwisk, w radosnych rytmach towarzyszących tradycyjnemu meksykańskiemu świętu Dia de los Muertos.…

Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW – styczeń 2025. Martin Huber, Wolfgang Straub „Thomas Bernhards Wien”

Okładka książki ze zdjęciem mężczyzny.

  Po długiej przerwie wraca cykl Książka Miesiąca Biblioteki Austriackiej w BUW przygotowywany we współpracy z Österreich Institut oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie, które obchodzi w tym roku swoje 60. urodziny!  W nowej odsłonie autorami tekstów przybliżających wybrane pozycje książkowe będą miłośnicy i miłośniczki literatury austriackiej – jej uznane krytyczki i krytycy.  Redakcja Na…

Otwarcie QueerMuzeum

Tablica wystawowa przedstawiająca popiersie kobiety oraz zdjęcie z grupą ludzi siedzącą przed domem.

Queer, czyli co? Ten wpis musi zacząć się od słowa wstępu, czym jest queer (wym. kłir). Zacytuję definicję zaczerpniętą z jednej z lepszych polskich publikacji o nomenklaturze dotyczącej osób LGBTQ+ „słowo queer bywa niekiedy używane zamiennie z LGBT+ i oznacza po prostu osoby niecisheteronormatywne”1… Ale czy Państwu, Tobie, Czytelniku, Czytelniczko, sformułowanie „osoby niecisheteronormatywne” cokolwiek mówi?…

25 lat gmachu BUW – cz. 5. Powiślańskie Bilbao

Budynek BUW i Neofilologii przy ul. Dobrej 55

„Chcę wyrazić nadzieję, że ten budynek stanie się zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców stolicy zaczątkiem odmłodzonego uniwersyteckiego Powiśla, zmieniającego oblicze Warszawy” – trafnie przewidział papież Jan Paweł II przemawiający w nowo otwartym BUW-ie w 1999 r.  O tym właśnie będzie piąty, finałowy już odcinek przeglądu recepcji architektonicznej BUW-u, czyli o wpływie, jaki budynek wywarł na dzielnicę…