BuwLOG

OAI12 – The Geneva Workshop on Innovations in Scholarly Communication 2021

Logo genewskich warsztatów 2021 OAI12

Logo genewskich warsztatów 2021 OAI12

O CERN już na naszym blogu było mowa m.in. przy okazji notatek z wyjazdu ERASMUS Wróbelli i Zoozy (cykl wpisów “Nauko! Przyspieszaj!” można znaleźć tu), ale o genewskich warsztatach, tj. OAI The Geneva Workshop on Innovations in Scholarly Communication, współorganizowanych przez CERN i Uniwersytet Genewski, będzie na BuwLOGu po raz pierwszy. Warsztaty OAI (skrót od the Open Archives Initiative) mają długą tradycję. Wszystko zaczęło się dwadzieścia lat temu. Impreza odbywa się cyklicznie co dwa lata, w tym roku była dwunasta odsłona (OAI12). Przez ostatnie kilka edycji organizatorzy korzystali z platformy CERN do tworzenia konferencji Indico, gdzie są zdeponowane materiały z poprzednich warsztatów. W tym roku wykorzystano platformę Scholary Events z oknem Live sreeming i tzw. Engagement Hub (instrukcja: Orientation-Tour-for-Engagement-Hub) gdzie można znaleźć nagrania i materiały/prezentacje posegregowane wg. programu z każdego dnia – a w czasie rzeczywistym można było zadawać pytania i rozmawiać z uczestnikami na czacie. Standardowo trzy dni – tym razem pięć i wszystko online! Tu program wydarzenia. W skrócie: dostępne materiały wygodnie się przegląda i są dostępne za darmo, a wszystko dzięki sponsorom i współpracy CERN z różnymi instytucjami wspierającymi.

Zrzut ekranu przedstawiający sesje tematyczne.

Sesje tematyczne

Z szerokiego zagadnienia jakim jest komunikacja naukowa wybrano dla pięciu sesji jako myśli przewodnie następujące tematy: publikowanie naukowe, cyfrowe dane badawcze (w kontekście EOSC i FAIR), różnorodność, inkluzywność i współpracę w zakresie badań, rzetelność badań oraz przyszłość otwartej nauki. Przypuszczalnie aby zmieścić się w czasie i zapewnić dobrą jakość transmisji, większość wystąpień była nagana wcześniej (dostępne również na kanale SKS Vimeo) i odtwarzana przez koordynujących sesję. Dopiero na dyskusję w trybie pytań i odpowiedzi (Q&A), mówcy łączyli się na żywo – co dla niektórych faktycznie okazywało się być dużym poświęceniem. W myśl różnorodności i inkluzywności organizatorzy specjalnie zadbali o prelegentów reprezentujących wszystkie kontynenty, więc nie mogło być inaczej, ktoś musiał zarwać noc. To poświęcenie zaowocowało ciekawymi dyskusjami i wymianą poglądów. Wszystkie sesję warto odsłuchać. Godne polecenia prezentację to m.in. (nagranie dzień: pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty):

Zrzut ekranu przedstawiający odtwarzanie nagrań.

Odtwarzanie nagrań

Kolejne warsztaty dopiero w 2023 r. Szkoda, ale wiadomo, że przygotowanie konferencji na takim poziomie wymaga czasu.

The Turning Way

The Turning Way – ilustracja, źródło: http://doi.org/10.5281/zenodo.3332807

Na zakończenie wspomnę, że podczas kilku prezentacji prelegenci wykorzystali ilustracje z książek przygotowanych przez projekt “The Turning Way” (TTW). Jest to świetna inicjatywa zapoczątkowana przez The Alan Turing Institute z Wielkiej Brytanii. Jej twórcy pod przewodnictwem Dr Kirstie Whitaker (@kirstie_j) za cel postawili sobie stworzenie przystępnych i zrozumiałych przewodników dla studentów, wykładowców i wszystkich zainteresowanych tematem udostępniania np. algorytmów i danych tak, aby były one odtwarzalne i wykorzystywane powszechnie. Obecnie dostępne materiały przygotowane przez społeczność skupioną wokół projektu dotyczą: 

Pracę rosnącej grupy wolontariuszy nie ustają, obecnie planowane są tłumaczenia przewodników na różne języki. Wszyscy mogą się czuć zaproszeni przez organizatorów do współpracy (materiały na Zendo, GitHub).

Zainteresowanym TTW polecam to nagranie – prezentację wygłoszoną podczas kolejnego świetnego wrześniowego wydarzenia, czyli OSFAIR2021. Rachael Ainsworth (@rachaelevelyn), Emma Karoune (@ekaroune), Esther Plomp (@PhDToothFAIRy) przedstawiają w nim więcej szczegółów na temat TTW i pracy za jego kulisami:

 

OSFAIR2021 – Prezentacja: Good Practices for Collaboration (The Turing Way), źródło: https://www.youtube.com/watch?v=h3GQiw7JGAM 

 

Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych, Pełnomocniczka Dyrektora BUW ds. otwartej nauki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.