BuwLOG

Biblioteka w Sercu

sala konferencyjna; na ekranie slajd: Biblioteka w Sercu, 14. Forum Młodych Bibliotekarzy, Zabrze, Katowice
Pierwszy dzień Forum w Sztolni

Tegoroczne 14. Forum Młodych Bibliotekarzy pod hasłem „Biblioteka w Sercu” odbyło się na Śląsku i trwało dwa dni gromadząc blisko 130 uczestników. Pierwszy dzień obrad zaplanowano w Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu, a drugiego dnia młodzi bibliotekarze przyjechali do Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz do Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej (CINiBA) w Katowicach.

Łukasz Żywulski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich wystąpił z referatem „Z sercem do biblioteki, czyli jak nie zwariować i nie wypalić się gdy praca jest pasją, a pasja pracą?” Jego już 15-letnie doświadczenie zawodowe w różnego rodzaju bibliotekach i w różnych województwach pokazało, że ciągle ma „bibliotekę w sercu”. Według niego praca bibliotekarza ma swoje plusy i minusy. On sam traktuje pracę jak pasję, ponieważ, jak twierdzi, nie ma czasu na inne zainteresowania, bo zaspakaja je w zawodzie bibliotekarza. Robi swoje, jest kreatywny, rozwija się, korzysta z efektów swojej pracy i jest z nich dumny. 

Dagmara Śmigiela z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach w prezentacji pod tytułem „(Nie)typowe biblioteki?” pokazała najciekawsze architektonicznie biblioteki z różnych zakątków świata.

Natalia Żelezik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w „Kochamy biblioteki w popkulturze” omówiła wizerunek bibliotekarza i bibliotek w wybranych przez siebie filmach i serialach, takich jak: Stranger Things, You/Ty czy Sandman. Faktycznie, profesja ta pokazana jest tam w sposób coraz bardziej różnorodny, nie tylko stereotypowy.

Kolejna sesja wykładów była realizowana w dwóch równoległych panelach. Jeden z nich odbył się w Łaźni Łańcuszkowej i obejmował dwa wystąpienia: Joanny Golczyk, która podzieliła się doświadczeniami z wykorzystania e-booków w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu i Anny Rudnickiej ze Świdnickiego Ośrodka Kultury na temat „Zetki konta boomerzy, czyli różne pokolenia bibliotekarzy”. Drugi panel miał miejsce w Hali Sprężarek, gdzie Agata Zygmunt w prezentacji „Komiks najlepszym przyjacielem bibliotekarza” zachęcała słuchaczy do wykorzystywania komiksów w pracy z czytelnikami, a Zofia Bardzińska opowiedziała, jak krok po kroku wdrożyć i zrealizować program mobilności w instytucjach kultury, z którego sama korzystała i połączyła przyjemne z pożytecznym.

ekran, stół prezydialny; na ekranie slajd: Biblioteka w Sercu, 14. Forum Młodych Bibliotekarzy, Zabrze, Katowice
Drugi dzień Forum w Szkole Filmowej
ekran, stół prezydialny; na ekranie slajd: Spełnienie zawodowe - czyli co?
Spełnienie zawodowe – czyli co?

Drugi dzień rozpoczęło wystąpienie Małgorzaty Kopciał z Biblioteki Głównej Wojskowej Akademii Technicznej pod tytułem „Spełnienie zawodowe – czy jest możliwe i jak do tego dążyć?”, która z perspektywy 25-letniej pracy opowiedziała o tym, co zrobić, aby czuć się spełnionym zawodowo. Z jej doświadczeń wynikało, że spełnienie zawodowe to: poczucie, że pracujemy w zgodzie ze sobą, a w tym co robimy widzimy sens i cel oraz, że aktywności zawodowej towarzyszy energia do pracy i chęć podejmowania nowych wyzwań.

ekran, stół prezydialny; na ekranie slajd: light academia
Czym charakteryzuje się light academia?

Magdalena Kubacka z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim omówiła zagadnienie estetyki w bibliotece: „Aesthetics w bibliotece, czyli jak stworzyć klimatyczny kącik minimalnym wysiłkiem?”. Pokazała zdjęcia i filmiki ukazujące klimatyczne wnętrza bibliotek urządzone w różnych stylach, takich jak: dark academia, light academia, cottagecore/goblincore, art hoe/art academia, polish core/PRL core. Co ciekawe, w tej prezentacji znalazło się krótkie wideo z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jako przykład stylu light academia, który charakteryzuje, między innymi, jasny kolor pomieszczeń czy mebli bibliotecznych.

Uczestniczyłam w warsztatach „Projektowanie uniwersalne w bibliotece” oraz „Asertywnie, ale z sercem – jak zadbać o dobrą komunikację w bibliotece”. Pierwszy przybliżał jak opracować usługi w taki sposób, by były użyteczne dla wszystkich w możliwie największym stopniu oraz podpowiadał narzędzia i rozwiązania ułatwiające pracę z różnymi grupami użytkowników. Można było wczuć się w sytuację osób ze szczególnymi potrzebami przez takie przyrządy jak symulatory wad wzroku, okulary VR czy kombinezon geriatryczny. Drugi warsztat o asertywności w pracy bibliotekarza związany był z nieustannym przebywaniem nie tylko w otoczeniu zbiorów, ale przede wszystkim wśród ludzi. Ważna jest znajomość i wykorzystanie sprawdzonych technik zachowań asertywnych niezbędnych w codziennych kontaktach w pracy w zespole współpracowników czy przełożonych oraz obsługi użytkowników, aby uniknąć sytuacji konfliktowych.

Ostatnim punktem programu konferencji było zwiedzanie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, która w swojej estetyce i stylistyce nawiązuje do architektury naszego BUWu.

Kolejna 15. edycja za rok, a miejscem konferencji będą Kielce – ktoś chętny?

Ilona Brodziak, Oddział Opracowania Zbiorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.