BuwLOG

Erasmus śladami Kochanowskiego

Uniwersytet w Padwie powstał w 1222 roku jako drugi we Włoszech (po Bolonii) i jeden z najstarszych na świecie. Studiowali tu m.in. Jan Kochanowski i Jan Zamoyski oraz Mikołaj Kopernik i Galileusz. W dniach 15-19 kwietnia 2024 roku Uniwersytet Padewski odwiedziły pracowniczki Oddziału Udostępniania BUW – Gabriela Pawlak i Agata Nowicka.

Trzy osoby przed budynkiem z arkadami
Na dziedzińcu przed Biblioteką Beato Pellegrino
dwie osoby przed schodami, we wnękach rzeźby
Wnętrze Beato Pellegrino

Pierwszy dzień szkolenia poświęcony był prezentacji systemu bibliotecznego ALMA, ze szczególnym uwzględnieniem udostępniania. Miałyśmy okazję zobaczyć system, w którym będziemy pracować od jesieni. Zostały też omówione kanały komunikacji z czytelnikami (strona internetowa, media społecznościowe, newslettery). Zaskakującym dla nas udogodnieniem okazała się aplikacja Affluences, która służy do rezerwowania konkretnego stolika w bibliotekach na wybrany przedział czasowy, z możliwością przedłużenia. W praktyce oznacza to, że nie można zająć miejsca w bibliotece bez wcześniejszej rezerwacji i zeskanowania aplikacji. Rozwiązanie zostało wprowadzone w czasie pandemii, sprawdziło się i nadal obowiązuje.

wejście z ulicy do przeszklonego pomieszczenia
Sala pracy grupowej przy Beato Pellegrino

W przeciwieństwie do UW, Padwa nie ma jednej głównej biblioteki uniwersyteckiej; 25 bibliotek wydziałowych funkcjonuje tu w sieci o nazwie Sistema Bibliotecario di Ateneo (SBA). Drugiego dnia szkolenia odwiedziłyśmy pięć z nich, w tym dwie humanistyczne – Liviano (Biblioteca di Scienze dell’Antichità Arte Musica) oraz Beato Pellegrino (Biblioteca Beato Pellegrino di Studi Letterari, Linguistici, Pedagogici e dello Spettacolo), z oddzielną czytelnią literatur słowiańskich i polskim księgozbiorem. Zaskoczeniem były dla nas otwarte magazyny, z których studenci korzystają samodzielnie.

infografiki zabraniające wspinania się na regały i przesuwania więcej niż dwóch regałów jezdnych na raz
Oznaczenia dla czytelników w magazynie

Następnie zabrano nas do Pałacu Wollemborg, w którym znajduje się geograficzno-ekonomiczna biblioteka bez książek (!), za to z muzeum, gdzie miałyśmy okazję zobaczyć m.in. XVIII-wieczne weneckie atlasy ziem polskich. Biblioteca di Geografia, Scienze Economiche e Aziendali ed Emeroteca di Ca’ Borin to przede wszystkim miejsce do nauki, nie udostępniania, bo zbiory są w wersji elektronicznej. Tego dnia oprowadzono nas jeszcze po Bibliotece nauk społecznych i politycznych Ettore Anchieri oraz Bibliotece statystycznej Bernardo Colombo.

zabytkowe globusy, na ścianie mapa świata
Muzeum geografii w Pałacu Wollemborg
otwarty atlas geograficzny
Polskie ślady w Bibliotece geograficznej

Trzeci dzień rozpoczął się od prezentacji systemu padewskich bibliotek uniwersyteckich. Po szkoleniu online poświęconemu menedżerowi bibliografii Zotero wysłuchałyśmy prezentacji o oferowanym przez uniwersytet otwartym dostępie i repozytorium Padua Research Archive.

Kolejnego dnia podczas zajęć w Bibliotece Nauk Politycznych (Biblioteca di Scienze Politiche „Ettore Anchieri”) poznałyśmy ofertę szkoleń i warsztatów prowadzonych przez biblioteki Uniwersytetu Padewskiego. Jest ona adresowana do studentów i pracowników oraz uczniów i innych osób, które chcą się zapoznać z zasadami korzystania z bibliotek i katalogu, tworzenia bibliografii czy pisania prac. Obejmuje także spotkania z autorami i naukowcami, seminaria, konferencje, premiery wydawnicze, a nawet klub książkowy. Za tę działalność otrzymuje się cyfrowe odznaki Open Badge, które są uniwersalnym poświadczeniem uzyskanej wiedzy i kompetencji. Nie słyszałyśmy wcześniej o tym międzynarodowym standardzie.

Tego samego dnia miałyśmy okazję odwiedzić uniwersyteckie muzea. Zwiedziłyśmy Pałac Bo, czyli najstarszą siedzibę uczelni z pierwszym na świecie teatrem anatomicznym oraz nowoczesne, interaktywne Muzeum Historii Naturalnej.

popiersie mężczyzny z wąsem podpisane: MDXLII + MDCV
Popiersie Jana Zamoyskiego w Pałacu Bo

Ostatni dzień naszej wizyty na Uniwersytecie Padewskim w ramach Programu Erasmus spędziłyśmy w Bibliotece historii medycyny i botaniki (Biblioteca storica di medicina e botanica Vincenzo Pinali e Giovanni Marsili), która znajduje się na terenie najstarszego na świecie ogrodu botanicznego. Miałyśmy okazję zobaczyć dawne atlasy anatomiczne i botaniczne. Tutaj znajduje się także oddział digitalizacji, który tworzy wirtualne wystawy oraz bibliotekę cyfrową PHAIDRA (Permanent Hosting, Archiving and Indexing of Digital Resources and Assets) obejmującą pół miliona obiektów i ponad cztery tysiące kolekcji. Ostatnim punktem wizyty było zwiedzanie ogrodu, w którym bywał sam Goethe. W końcu „człowiek potrzebuje do życia bibliotek i ogrodów” (Cyceron).

dwie osoby przed regałem z książkami
Biblioteka historii medycyny i botaniki
Dwie osoby przed wejściem do budynku z banerem "Biblioteca storica di medicina e botanica"
Biblioteka historii medycyny i botaniki

Gabriela Pawlak i Agata Nowicka, Oddział Udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.