BuwLOG

Przestrzeń twórczego rozwoju

DieAngewandte nie jest dużą uczelnią (2 100 studentów) w porównaniu z Uniwersytetem Warszawskim (51 200 studentów), ale podobnie, jak inne instytucje z długą tradycją i siedzibą w centrum miasta, ma kłopoty lokalowe. Pomimo to dba o to, aby jej studenci mieli dużo przestrzeni do twórczego rozwoju.

wieszaki z tekstylnymi torbami
Recykling toreb konferencyjnych: przywiezione z różnych wydarzeń torby przewleczono na lewą stronę i wydrukowano grafikę zaprojektowaną przez studentkę
stołek z napisem bibliothek
Bardzo wygodny tekturowy stołek – projekt studencki
wnętrze z banerem: third place
Trzecie Miejsce to cykl wydarzeń w bibliotece

DieAngewandte (Universität für angewandte Kunst Wien – Uniwersytet Sztuki Stosowanej w Wiedniu) – to austriacka artystyczna uczelnia publiczna, która została założona w 1867 roku jako Cesarsko-Królewska Szkoła Rzemiosła Artystycznego. Dziś ambicją Uniwersytetu jest, by jego wychowankowie potrafili elastycznie reagować na transformację w technologii, mediach, klimacie, itd., ale przede wszystkim aby mieli realny wpływ na przyszły kształt świata.

biała fasada z namalowaną wielką czerwoną literą A, na balkonie transpaernt: Russia is a terrorist state
Transparent na budynku, w którym znajduje się m.in. biblioteka

Atmosfera uczelni sprzyja więc dyskusji krytycznej i empatycznej. Oraz swobodzie demonstrowania reakcji na aktualne wydarzenia – pierwszą informacją na stronie biblioteki jest potępienie przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Austriackich VÖB (Verein österreichischer Bibliothekar:innen) napaści Rosji na Ukrainę.

trzy osoby w czarnych strojach wiją się na podłodze
Studencki performance przeciwko atakom Izraela na Palestynę podczas Festiwalu Angewandte

Biblioteka Angewandte odzwierciedla idee Uniwersytetu – wyważona przestrzeń, funkcjonalne wyposażenie, intrygujące detale. Niewielki, zgrany zespół blisko współpracuje z kadrą naukowo-dydaktyczną. Łączy funkcję centrum informacyjnego Uniwersytetu z misją otwartości dla szerokiej publiczności. Daje dostęp do drukowanych, elektronicznych i audiowizualnych materiałów informacyjnych ze wszystkich dziedzin reprezentowanych na uczelni. Informacja o wszystkich tych zasobach jest dostępna przez multiwyszukiwarkę supA.
Wśród oferowanych udogodnień jest system rezerwacji miejsc w kabinach z widokiem na patio i przy dużym stole do pracy.

Repozytorium

Phaidra jest repozytorium Angewandte opartym na otwartoźródłowym oprogramowaniu Fedora rozszerzonym o dodatki open source i API. Główny ciężar zarządzania infrastrukturą repozytorium leży po stronie Universität Wien.
W Bibliotece ukończono już duży projekt digitalizacji i cyfrowej obróbki filmów VHS, w większości prac dyplomowych. Nagrania są już dostępne w repozytorium.
Metadane są zaciągane do Phaidry z Moodl’a, tu pod nazwą Base. Zaś do zarządzania strukturą metadanych używane jest oprogramowanie Sorl (też open source).

Base

Chmurowa platforma Base spełnia rolę naszego USOSa, Kampusa i innych aplikacji przydatnych na uczelni artystycznej. Na przykład umożliwia gromadzenie portfolio dając przestrzeń do przechowywania i zarządzania danymi, plikami multimedialnymi i dokumentacją pracy i badań. Dane tu wprowadzane nie są automatycznie dostępne publicznie, ale mogą zostać upublicznione przez właściciela. Opublikowane w otwartym dostępie utwory składają się na indywidualne, zbiorowe i ogólnouniwersyteckie wirtualne wystawy.

AAA

Jest jeszcze jedna platforma dostępu do dorobku Angewandte. AAA Angewandte Abschluss Arbeiten to baza-wystawa prac dyplomowych ze wszystkich wydziałów.
Polityka Uniwersytetu i Austrii zaleca zastrzeganie wszystkich praw autorskich publikowanych dzieł. W repozytorium w ogóle nie umieszcza się projektów architektonicznych. W niektórych sytuacjach blokuje się dostęp nawet do abstraktu, jak w przypadku politycznie niebezpiecznej pracy dotyczącej Libanu.

kolorowe figury stojące na ulicy
Instalacja na Placu Oskara Kokoschki

Zachęcono nas do odwiedzenia Uniwersytetu DieAngewandte w czasie trwania Festiwalu prac dyplomowych – najważniejszego wydarzenia Uniwersytetu w roku. Festiwal odbywał się od 26 do 29 czerwca 2024 i rozgrywał w głównych budynkach uczelni oraz w ciekawych przestrzeniach w różnych dzielnicach Wiednia. Na czas trwania imprezy plac Oskara Kokoschki, na którym znajduje się główna siedziba Uniwersytetu, na 4 dni stał się Piazza Novissima – miejscem spotkań, sceną i galerią. Podczas Festiwalu odbywały się prezentacje projektów z różnych dyscyplin reprezentowanych na uczelni, a także dyskusje, projekcje filmów, oprowadzania z przewodnikiem (również rowerowe!) i warsztaty. Wydarzenia były tłumaczone na austriacki język migowy (ÖGS), opracowano też program edukacyjny w prostym języku.

W pracowni papieru i książki

W czasie wizyty na Uniwersytecie DieAngewandte mogłyśmy też odwiedzić Pracownię, w której prowadzone są warsztaty technologii papieru i sztuki książki. Dzięki Christinie Petutschnigg, wykładowczyni uniwersyteckiej w Pracowni Książki i Papieru, miałyśmy ogromną radość z samodzielnego zaprojektowania i wykonania notatników.

trzy uśmiechnięte twarze

Matylda Filas i Joanna Maciejewska, Gabinet Dokumentów Życia Społecznego

Ciekawe ulotki International Office:

Przewodnik dla przyjeżdżających studentów https://www.dieangewandte.at/jart/prj3/angewandte-2016/data/uploads/International%20Office/INC2024W_Exchange%20Guide_25072024.pdf

Info o IO https://www.dieangewandte.at/jart/prj3/angewandte-2016/data/uploads/International%20Office/Factsheet%20University%20of%20Applied%20Arts%20Vienna_Summer_2025_01072024.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.