BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – sierpień 2022

AM C D-F GN700-875        Nauki historyczne

Wojciech Rogacin, Zełenski: biografia, Warszawa: Wielka Litera, copyright © 2022.

BUW Wolny Dostęp DK508.851.Z45 R64 2022

Branża rozrywkowa i aktorstwo były jego pasją. O decyzji kandydowania na prezydenta poinformował bliskich w noc sylwestrową… Showman z Ukrainy. Media szydziły z niego. Nazywano go komikiem, klaunem i komediantem… A Wołodymyr Zełenski znokautował swoich przeciwników (zawodowych polityków) i wiosną 2019 roku sięgnął po prezydenturę. I zaraz potem, w obliczu przerażającej wojny stał się prawdziwym mężem stanu i symbolem walki z rosyjskim imperium zła.

Na chwilę przed atakiem Rosji na Ukrainę mówił:

„- Będziemy się bronić, nie atakować. Atakując, będziecie widzieć nasze twarze, nie nasze plecy. Wojnę mogą powstrzymać ludzie…” (Wojciech Rogacin, Zełenski: biografia, Warszawa, 2022, strona 232.).

 

24 lutego 2022 roku o godzinie 4:50 rano na Kijów spadły pierwsze rosyjskie pociski…

„Wołodymyr Zełenski tak naprawdę nie stał się ani nowym Reaganem, ani Churchillem, ani Havlem. Swoją postawą, zwłaszcza w czasie wojny, zapracował na własne nazwisko. Wojna w Ukrainie i jego rola w niej będzie omawiana przez lata. Historia chłopaka z prowincjonalnego Krzywego Rogu, który stanął przed niewyobrażalnie trudnym zadaniem, ciągle jeszcze się pisze. Niezależnie jednak od tego, jak w przyszłości będzie oceniana jego postawa, to jeśli kiedyś znów będzie się porównywać nowe postacie światowego formatu z dawnymi wielkimi przywódcami, w tym zestawieniu znajdzie się nazwisko „Zełenski”.” (Wojciech Rogacin, Zełenski: biografia, Warszawa, 2022, strona 311.).

 


 

Okładka książki Gdy pogoda zmienia bieg historii, na niej rysunek dmących wiatrów przechylających statek żaglowy.G-GF Q R-V  Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Marcus Rosenlund, Gdy pogoda zmienia bieg historii, tłumaczenie Agata Teperek, Kraków: Bo.wiem, 2022.

BUW Wolny Dostęp QC855 .R67165 2022

To jest książka o tym jak klimat przyczynia się do kształtowania naszego świata i o tym jak bardzo jesteśmy podporządkowani chimerycznej pogodzie. Marcus Rosenlund niezwykle barwnie opowiada historię ludzkości uzależnionej od zjawisk pogodowych. „Gdy pogoda zmienia bieg historii” to także źródło anegdot związanych z warunkami meteorologicznymi, w których przychodzi nam żyć i które mają na nas ogromny wpływ. To publikacja dla tych, którzy w historycznych opowieściach szukają rozrywki i wytchnienia od bolączek współczesnego świata.

Nasi przodkowie nie mieli lekko, a świadectwem tego może być rozdział 10 książki zatytułowany „Bulwa, która wykarmiła Europę. To z niego dowiedzą się Państwo o tym, że roślina Solanum tuberosum uratowała wiele istnień, i że na przykład do Europy dotarła podczas małej epoki lodowej. Cenna bulwa przybyła na czas. Prawdą jest jednak, że na początku (w co trudno uwierzyć) miała wielu przeciwników. Według nich nie nadawała się dla bogobojnych ludzi… Przed Państwem ziemniaki we frapującym fragmencie ze strony 225:

 „Szwajcarski botanik Casper Bauhin przypisuje im na przykład liczne domniemywane niebezpieczne właściwości. Nie tylko rozbudzają w ludziach grzeszne żądze, lecz także powodują trąd i gazy. /…/ Przekonanie o tym, że ziemniaki wywołują rozwiązłość seksualną, częściowo wiąże się z tym, że nie ma o nich mowy w Biblii. Innymi słowy, muszą mieć piekielny i grzeszny rodowód. Do tego mnożą się pod ziemią w ciemności. To podejrzane!” (Marcus Rosenlund, Gdy pogoda zmienia bieg historii, Kraków: 2022, strona 225.).

 


 

Okładka książki Nowe technologie w praktyce prawnika, na niej zdjęcie fragmentu biało-zielonej klawiatury komputerowej.K J      Prawo. Nauki polityczne

Nowe technologie w praktyce prawnika, redakcja naukowa Patryk Ciurak, Grzegorz Wierczyński, Sopot: Wydawnictwo Arche, 2021.   

BUW Wolny Dostęp KKP47.5 .N68 2021

To książka o nowych technologiach w służbie prawnika i nie tylko prawnika.

Termin „LegalTech” pochodzi od słowa „legal” (prawny, prawniczy) i skrótu słowa „technology” (technologia). Natomiast LegalTech oznacza wszelakie narzędzia informatyczne, których zadaniem jest wspomaganie świadczenia usług prawnych. Co warto podkreślić, LegalTech dedykowany jest nie tylko zawodom prawniczym, ale także tym wszystkim, którzy mają świadomość tego, że nieznajomość prawa szkodzi. Błyskawicznie zmieniający się świat, wszechobecna cyfryzacja i nieustanne rewolucje w przepisach prawnych doprowadziły do tego, że bez wsparcia nowych technologii praca wielu osób nie byłaby możliwa lub przynajmniej nie byłaby wydajna i nie nadążałaby za potrzebami rynku. Tym samym, dzięki LegalTech stała się możliwa automatyzacja i informatyzacja całego procesu związanego z funkcjonowaniem prawa w naszej codzienności (m.in. tworzenie dokumentów prawnych, wyszukiwanie dokumentów, obsługa klientów, zarządzanie danymi).

Książka pod redakcją Patryka Ciuraka i Grzegorza Wierczyńskiego bez trudu może spełniać rolę zarówno podręcznika do powszechnego użytku, jak i profesjonalnego przewodnika po cyfrowym świecie. Jest profesjonalnym kompendium wiedzy o tym, jak powinna wyglądać nowoczesna praktyka prawnicza i w jaki sposób korzystać z zdigitalizowanej informacji prawnej. Lektura „Nowe technologie w praktyce prawnika” została podzielona na trzy części i omawia następujące zagadnienia:

Wyszukiwanie w systemach informacji prawnej,

Wyszukiwanie i monitoring materiałów legislacyjnych,

Wyszukiwanie i weryfikacja piśmiennictwa prawniczego,

Research prawny,

LegalTech

Praca w nowoczesnej kancelarii,

Cyberbezpieczeństwo.

„Celem niniejszej książki jest upowszechnienie wiedzy na temat nowych technologii, przydatnych w pracy osób wykonujących zawody prawnicze. Wybraliśmy te z nich, które bezpośrednio odnoszą się do praktyki prawniczej. Staraliśmy się opisać je w sposób, który umożliwi nawet zupełnym laikom ocenę zalet, ale też potencjalnych zagrożeń, które owe technologie niosą. Inaczej mówiąc, książka ta ma budować świadomość nowych technologii i pomóc dokonywać przemyślanych wyborów w tym zakresie.” (Nowe technologie w praktyce prawnika, Sopot, 2021, strona 7.).

 


 

Okładka książki Od wykluczenia do emancypacji sportowej, na niej zdjęcie młodych chłopców na podium zawodów sportowych.H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Dorota Pilecka, Od wykluczenia ku emancypacji sportowej: olimpiady specjalne w Polsce, Poznań: Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2020.

BUW Wolny Dostęp GV722.5.S64 P55 2020

Książka Doroty Pileckiej jest rozprawą historyczną. Przedstawia historię kultury fizycznej osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Monografia porusza ważkie problemy związane z udziałem osób z niepełnosprawnością intelektualną w aktywności sportowej i omawia następujące zagadnienia:

Podstawy teoretyczne z zakresu niepełnosprawności intelektualnej,

Początki i rozwój sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną,

Proces tworzenia programu olimpiad specjalnych w Polsce,

Światowe, europejskie i ogólnopolskie igrzyska olimpiad specjalnych, a także i inne imprezy krajowe i międzynarodowe.

Kiedyś niepełnosprawność intelektualna oznaczała wykluczenie ze społeczeństwa i izolację za murami zakładów zamkniętych. To się na szczęście zmieniło. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną były jednak zmuszone przebyć długą drogę zanim osiągnęły status osób, które mogą aktywnie uczestniczyć w imprezach sportowych. W I Międzynarodowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w 1968 roku w Chicago, wzięło udział 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. To był prawdziwy sukces. W Polsce pierwsza „olimpiada specjalna” odbyła się w Poznaniu w 1969 roku. Bez zaangażowania wielu osób nie byłoby to oczywiście możliwe. Dlatego też tak ważna jest promocja idei aktywizowania osób z niepełnosprawnościami i przygotowywanie dla nich specjalnych zajęć terapeutycznych umożliwiających start i rywalizację w imprezach sportowych.

„Światowym ekspertem przy wprowadzaniu podnoszenia ciężarów jako jednej z konkurencji olimpiad specjalnych był Arnold Schwarzenegger. Opracował on program szkolenia i system pracy z osobami niepełnosprawnymi.” (Dorota Pilecka, Od wykluczenia ku emancypacji sportowej: olimpiady specjalne w Polsce, Poznań, 2020, strona 130.).

 


 

Okładka książki Lutosławski, na niej rysunkowy portret starszego mężczyzny opierającego głowę na dłoni.M N     Muzyka. Architektura. Sztuki piękne  

Danuta Gwizdalanka, Lutosławski, Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 2021.       

BUW Wolny Dostęp ML410.L965 G84 2021

Są już w BUW 🙂  Bacewicz, Berlioz, Lutosławski, Palester, Szymański, Telemann… Biografie w wersji kieszonkowej z serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oznaczone klasyfikacją ML410 są dostępne na poziomie 2 w dziedzinie MN Muzyka. Architektura. Sztuki piękne.

Na początek proponuję Lutosławskiego. Witold Lutosławski (1913-1994) to jeden z największych polskich kompozytorów. Książka Danuty Gwizdalanki to ciepła opowieść o tym nietuzinkowym artyście. Wiedzieli Państwo o tym, że w 1931 roku zaraz po maturze Witold rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim? A to, że podczas II wojny światowej grał w warszawskich kawiarniach w duecie fortepianowym z Andrzejem Panufnikiem?

Witold Lutosławski miał bardzo wrażliwy słuch, a to oznaczało, że hałas był dla niego torturą nie do zniesienia. Uważał, że żyjemy w otoczeniu „szarańczy dźwięków”. Zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą inwazja rozkrzyczanych głośników… Ubolewał nad tym, że polskie miasta są wręcz naszpikowane hałaśliwymi megafonami. Wyjazdy zagraniczne uzmysłowiły mu, że przymus słuchania głośnej muzyki nie ma granic.

„W październiku 1969 roku z jego inicjatywy Rada Muzyczna UNESCO, której był wówczas członkiem, przyjęła ustawę „potępiającą niedopuszczalne pogwałcenie wolności osobistej i prawa każdego człowieka do ciszy przez nadużywanie nagranej oraz nadawanej przez radio muzyki w miejscach publicznych i prywatnych”, co jak wiadomo – do niczego jednakże nie doprowadziło.” (Danuta Gwizdalanka, Lutosławski, Kraków: 2021, strona 118.).

 


 

Informacje o książkach przygotowała:

Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.

Propozycje tytułów książek we współpracy z Dorotą Bocian przesłali:

Pracownicy Sekcji KBK – Oddział Opracowania Zbiorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.