BuwLOG

Prace plastyczne inspirowane postacią i twórczością Marka Hłaski do zobaczenia w BUW.

„Gdzie ten Hłasko?” – to tytuł drugiej wystawy organizowanej w BUW w ramach cyklu „Artyści w bibliotece”. Ekspozycja obejmuje kilkadziesiąt prac malarskich autorstwa Agnieszki Stando i Tomasza Stando oraz formy przestrzenne z tkaniny autorstwa prof. Stanisława Andrzejewskiego, artystów, którzy — podobnie jak twórczość Hłaski — wyrośli w realiach lat 50. i 60. XX w. i na wskroś przesiąkli ich aurą.

Tam, gdzie literatura sięga po opis i dialog, sztuki plastyczne posługują się formą i kolorem.
W dziełach Agnieszki Stando, Stanisława Andrzejewskiego i Tomasza Stando te środki wyrazu — czasem ostre, jak języki kierowców „Bazy Sokołowskiej”, kiedy indziej niedookreślone, jak mgły nad praskim brzegiem Wisły — stanowią komentarz do twórczości Hłaski i zarazem odpowiedź na te same bodźce, które ją kształtowały. Doświadczenia wzniosłości i banału, namiętności i zobojętnienia, pragnień i rozczarowań, znajdują wyraz w plastycznej ekspresji. Składają się na wizualną opowieść zabarwioną tym samym nastrojem, który pisarz budował, dyskretnie wplatając określenia barw w tkankę literackich opisów – czytamy w tekście kuratorskim wydarzenia.

 Obrazy, które prezentuję na tej wystawie, inspirowane literaturą Hłaski, są zapisem moich wrażeń związanych z opowiadaniami powstałymi w Izraelu – powiedział Tomasz Stando. – Hłasko mówił o sobie, że jest produktem swoich czasów, a mnie inspiruje jego emocjonalność, jego historie, jego narracja. Jest punktem wyjścia do dużych obrazów z użyciem wyrazistych środków malarskich, jak wielkoformatowy gest, bogata faktura, intensywny kolor. 

Wernisaż wystawy odbył się w dniu 14 marca 2024 r.


Wydarzeniem towarzyszącym ekspozycji był wykład pt. „Marek Hłasko i inne chłopaki ze <<złych dzielnic>> Warszawy”, który wygłosiła dr Paulina Potasińska, adiunktka w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Polonicum na Uniwersytecie Warszawskim. Bohaterami wystąpienia, poza Markiem Hłaską, byli dwaj inni pisarze związani z Warszawą: Stanisław Grzesiuk i Andrzej Stasiuk. Dr Potasińska opowiedziała m. in. o tym, czy i jak Hłasko, Grzesiuk i Stasiuk identyfikowali się z miastem, w jaki sposób ich warszawskie otoczenie znalazło odzwierciedlenie w strategiach ich artystycznej autokreacji oraz w ich twórczości, jak kształtowało na przykład język ich bohaterów.

Wykład dr Pauliny Potasińskiej, BUW, 21 marca 2024 r.
Fot. Stefan Ronisz

Wystawa „Gdzie ten Hłasko?” została zorganizowana z okazji 90. rocznicy urodzin pisarza i ustanowienia przez Sejm RP roku 2024 Rokiem Marka Hłaski.

O artystach:
Agnieszka Stando – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zrobiła dyplom na Wydziale Grafiki w pracowni ilustracji prof. Janusza Stannego i w pracowni malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Zajmuje się ilustracją, projektowaniem książek i plakatów oraz rysunkiem, malarstwem i fotografią. Jej prace znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Wystawy jej prac miały miejsce m.in. w Warszawie i Londynie.
Prof. Stanisław Andrzejewski – artysta wizualny, profesor sztuk plastycznych, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1975 r., uczeń prof. Wojciecha Sadleya i prof. Tadeusza Dominika, związany z warszawską ASP. Swoje prace prezentował na ponad 180 indywidualnych i zbiorowych wystawach w galeriach, w przestrzeni publicznej i muzeach w Europie, w obu Amerykach, Afryce
i Australii.
Tomasz Stando – absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zrobił dyplom w pracowni prof. Jana Tarasina. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Cykl „Artyści w Bibliotece” jest jednym z wydarzeń wpisujących się w obchody 25-lecia działalności BUW w siedzibie na Powiślu. W jego ramach w sali wystawowej Biblioteki będzie można zobaczyć dzieła artystów znanych i uznanych, ale też studentów i twórców niezależnych, których prace nie były dotąd prezentowana. Kluczem doboru tematyki wystaw jest dialog między literaturą a sztukami wizualnymi.

Wystawę „Gdzie ten Hłasko?” można obejrzeć do 14 kwietnia 2024 r. od środy do niedzieli w godz. 14-18 w sali wystawowej na poziomie 0 gmachu BUW przy ul. Dobrej 56/66.

Wstęp wolny.

Serdecznie zapraszamy.

Urszula Szwed-Strych
Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy BUW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.