
Hol katalogowy BUWu prawie pusty, może dlatego, że wszyscy poszli na plażę, może nieco bliższą niż ta na Westerplatte.
Bohaterką trzeciej części cyklu, której dorobek twórczy zasilił w styczniu domenę publiczną i tym samym zasoby bibliotek cyfrowych jest polska poetka i pisarka, dziennikarka, nauczycielka, a także działaczka feministyczna – Helena Ceysinger. Przed wojną zajmowała się działalnością publicystyczną i oświatową. Działała w tajnych szkołach polskich. Była członkinią wielu organizacji, między innymi: Koła Kobiet Korony i…
Hauke, P., Latimer, K., Niess, R. (eds.). (2021). New Libraries in Old Buildings – Creative Reuse [online]. Berlin/Boston: Walter de Gruyter. Półmetek wakacji zobowiązuje – dlatego tym razem recenzja książki, która poniekąd może pozwolić nam pomarzyć o (nie tylko zawodowych) podróżach, może też być inspiracją do poszukiwania bibliotek na wyjazdy erasmusowe. Przypominam ‒ od tego…
Książka miesiąca ‒ lipiec 2021 Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie we współpracy z Instytutem Austriackim prezentują w ramach projektu „Książka miesiąca” powieść obyczajową Evy Schmidt pt. Die untalentierte Lügnerin. Jest to subtelna, a równocześnie pasjonująca opowieść o pragnieniu bliskości i tęsknocie za przekraczaniem granic. Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Austriackiej oraz w Instytucie…
Dziś ‒ zgodnie z „groźbami” ‒ Adam Ziemianin. Urodzony w Muszynie w 1948 r., ukończył studium nauczycielskie i rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale ich nie ukończył. Zadebiutował w lutym 1968 r. na łamach „Życia Literackiego” wierszem „Święty Jan z Kasiny Wielkiej”. Jego pierwszy tomik wierszy wydało Wydawnictwie Literackim w 1975 r., nosił tytuł…
Rękopisy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego to rzadkość na polskim rynku antykwarycznym, dlatego możliwość kupna manuskryptu jego autorstwa jest zawsze dużym wydarzeniem. W ostatnim dziesięcioleciu zaledwie kilkakrotnie prywatni kolekcjonerzy decydowali się uszczuplić swoje zbiory pamiątek po poecie.
Nie prowadzę dziennika lektur ale dokładnie pamiętam pierwszą przeczytaną w tym roku książkę. Sięgnęłam po nią już pierwszego stycznia, gnana noworocznym postanowieniem by nie odkładać czytania książek mających status „z mojej biblioteczki”. One zawsze najdłużej czekają, a stosy rosną, bo nie sposób nie kupować książek nawet pracując w bibliotece. To było bardzo dobre rozpoczęcie czytelniczego…
Drugi rok z rzędu konferencja LIBER odbyła się w trybie online (23-25 czerwca 2021 r.). Spotkania i wirtualna przestrzeń wystawiennicza były współorganizowane cyfrowo przez Bibliotekę Uniwersytetu Belgradzkiego w Serbii. Kiedy patrzy się na program, widać, że sesje skupione były wokół tematu otwartej wiedzy. Ten termin zawiera m.in. otwarte publikowanie (OA), otwarte dane badawcze i dotyczące…