Biblioteka im. Jana Baudouina de Courtenay (wcześniej Biblioteka Instytutu Języka Polskiego) powstała na początku lat 50. XX wieku na bazie księgozbioru Seminarium Języka Polskiego. Obecnie jest jedną z czterech bibliotek Wydziału Polonistyki i służy jako naukowo-dydaktyczna baza biblioteczna dla Instytutu Języka Polskiego, Instytutu Polonistyki Stosowanej, Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Wschodnioazjatyckiego Porównawczego i Bałtystyki oraz innych jednostek Wydziału. Mieści się w gmachu Polonistyki na kampusie głównym.
Patron biblioteki, Jan Niecisław Baudouin de Courtenay (1845-1929) był jednym z najwybitniejszych światowych językoznawców oraz współtwórcą nowoczesnego językoznawstwa w Polsce. Poza pracą naukową Jan Baudouin de Courtenay był także aktywny na polu społecznym. Walczył z uprzedzeniami rasowymi i narodowościowymi, w 1922 r. został wysunięty przez mniejszości narodowe jako kandydat na prezydenta Polski.
Profil zbiorów Biblioteki obejmuje przede wszystkim piśmiennictwo krajowe i zagraniczne z językoznawstwa polonistycznego i ogólnego, historii języka, gramatyki opisowej, gramatyki historycznej, dialektologii (w tym atlasy dialektologiczne), kultury języka, a także językoznawstwa kognitywnego, socjolingwistyki, psycholingwistyki, etnolingwistyki oraz filozofii i socjologii języka. Licznie reprezentowane są pozycje z zakresu logopedii oraz glottodydaktyki polonistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dydaktyki języka polskiego jako obcego. Biblioteka gromadzi również podręczniki szkolne do nauki języka polskiego oraz materiały audiowizualne wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych.
W skład księgozbioru wchodzą także publikacje z dziedzin takich jak socjologia, psychologia, filozofia, antropologia i pedagogika, a także dzieła o charakterze encyklopedycznym oraz wybrane tytuły literatury pięknej, w szczególności teksty źródłowe do historii języka polskiego.
Najcenniejszą część zbiorów stanowią stare druki (przeważnie pozycje XVIII-wieczne, w tym wczesne polskie dzieła leksykograficzne). Dużą wartość mają również podarowane bibliotece publikacje z księgozbiorów wybitnych językoznawców, profesorów Uniwersytetu Warszawskiego – m.in. Stanisława Szobera, Haliny Konecznej i Witolda Doroszewskiego, a także liczny zasób książek wydanych w XIX i na początku XX wieku.
Zbiory liczą ponad 80 tysięcy dokumentów. Pełnej informacji o księgozbiorze dostarczają katalogi kartkowe: alfabetyczny książek, alfabetyczny czasopism, działowy książek, katalog nowości. Systematycznie uzupełniana jest baza komputerowa MAK obsługująca katalogi internetowe dostępne pod adresem: http://www.bijp.uw.edu.pl/katalogi.php
Jesienią 2018 r. podpisano z Biblioteką Uniwersytecką Porozumienie o współpracy w zautomatyzowanym systemie bibliotecznym Virtua.
Od 2018 r. Biblioteka współpracuje z platformą Academica – wypożyczalnią międzybiblioteczną udostępniającą cyfrowe zbiory Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe.
Czytelnia Biblioteki jest ogólnie dostępna. Udostępniany na miejscu księgozbiór podręczny obejmuje pozycje najczęściej wykorzystywane przez pracowników i studentów, a więc podręczniki akademickie, słowniki (ogólne, polszczyzny dawnej, poprawnościowe, etymologiczne, frazeologiczne i inne) oraz podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego. Czytelnicy mogą także skorzystać z wybranych tytułów czasopism, na bieżąco uzupełnianych o najnowsze numery. W czytelni istnieje możliwość skorzystania z sieci internetowej Eduroam.
Z możliwości wypożyczenia książek do domu mogą korzystać pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Polonistyki oraz innych jednostek Uniwersytetu Warszawskiego. Udostępniamy też zbiory w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.
Informacje praktyczne
Godziny pracy czytelni: poniedziałek-piątek 9.00-19.00, sobota 9.00-16.00
Godziny pracy wypożyczalni: poniedziałek-piątek 8.00-16.00, sobota 9.00-15.00
Telefon 5520322, poczta elektroniczna bibl.ijp@uw.edu.pl
Strona internetowa http://www.bijp.uw.edu.pl/
Notatkę przygotowali pracownicy Biblioteki: Katarzyna Cichocka, Magdalena Dolata, Jadwiga Latusek, Adam Sielatycki.
Zdjęcia: Michał Latusek