Biblioteki UW od podszewki. Odc. 28. Biblioteka im. Jana Baudouina de Courtenay

Biblioteka im. Jana Baudouina de Courtenay (wcześniej Biblioteka Instytutu Języka Polskiego) powstała na początku lat 50. XX wieku na bazie księgozbioru Seminarium Języka Polskiego. Obecnie jest jedną z czterech bibliotek Wydziału Polonistyki i służy jako naukowo-dydaktyczna baza biblioteczna dla Instytutu Języka Polskiego, Instytutu Polonistyki Stosowanej, Katedry Językoznawstwa Ogólnego, Wschodnioazjatyckiego Porównawczego i Bałtystyki oraz innych jednostek Wydziału. Mieści się w gmachu Polonistyki na kampusie głównym.

drzwi

Patron biblioteki, Jan Niecisław Baudouin de Courtenay (1845-1929) był jednym z najwybitniejszych światowych językoznawców oraz współtwórcą nowoczesnego językoznawstwa w Polsce. Poza pracą naukową Jan Baudouin de Courtenay był także aktywny na polu społecznym. Walczył z uprzedzeniami rasowymi i narodowościowymi, w 1922 r. został wysunięty przez mniejszości narodowe jako kandydat na prezydenta Polski.

Janowi Niecisławowi Baudouinowi de Courtenay, wielkiemu uczonemu i wielkiemu człowiekowi, współtwórcy językoznawstwa współczesnego, profesorowi Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1918-1929, w 50 rocznicę śmierci Uniwersytet Warszawski. 3 listopada 1979 roku

Profil zbiorów Biblioteki obejmuje przede wszystkim piśmiennictwo krajowe i zagraniczne z językoznawstwa polonistycznego i ogólnego, historii języka, gramatyki opisowej, gramatyki historycznej, dialektologii (w tym atlasy dialektologiczne), kultury języka, a także językoznawstwa kognitywnego, socjolingwistyki, psycholingwistyki, etnolingwistyki oraz filozofii i socjologii języka. Licznie reprezentowane są pozycje z zakresu logopedii oraz glottodydaktyki polonistycznej, ze szczególnym uwzględnieniem dydaktyki języka polskiego jako obcego. Biblioteka gromadzi również podręczniki szkolne do nauki języka polskiego oraz materiały audiowizualne wykorzystywane podczas zajęć dydaktycznych.

W skład księgozbioru wchodzą także publikacje z dziedzin takich jak socjologia, psychologia, filozofia, antropologia i pedagogika, a także dzieła o charakterze encyklopedycznym oraz wybrane tytuły literatury pięknej, w szczególności teksty źródłowe do historii języka polskiego.

Najcenniejszą część zbiorów stanowią stare druki (przeważnie pozycje XVIII-wieczne, w tym wczesne polskie dzieła leksykograficzne). Dużą wartość mają również podarowane bibliotece  publikacje z księgozbiorów wybitnych językoznawców, profesorów Uniwersytetu Warszawskiego – m.in. Stanisława Szobera, Haliny Konecznej i Witolda Doroszewskiego, a także liczny zasób książek wydanych w XIX i na początku XX wieku.

książka

otwarta książka

książka

Zbiory liczą ponad 80 tysięcy dokumentów. Pełnej informacji o księgozbiorze dostarczają katalogi kartkowe: alfabetyczny książek, alfabetyczny czasopism, działowy książek, katalog nowości. Systematycznie uzupełniana jest baza komputerowa MAK obsługująca katalogi internetowe dostępne pod adresem: http://www.bijp.uw.edu.pl/katalogi.php

Jesienią 2018 r. podpisano z Biblioteką  Uniwersytecką Porozumienie o współpracy w zautomatyzowanym systemie bibliotecznym Virtua.

Od 2018 r. Biblioteka współpracuje z platformą Academica – wypożyczalnią międzybiblioteczną udostępniającą cyfrowe zbiory Biblioteki Narodowej, w tym współczesne książki i czasopisma naukowe.

Czytelnia Biblioteki jest ogólnie dostępna. Udostępniany na miejscu księgozbiór podręczny obejmuje pozycje najczęściej wykorzystywane przez pracowników i studentów, a więc podręczniki akademickie, słowniki (ogólne, polszczyzny dawnej, poprawnościowe, etymologiczne, frazeologiczne i inne) oraz podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego. Czytelnicy mogą także skorzystać z wybranych tytułów czasopism, na bieżąco uzupełnianych o najnowsze numery. W czytelni istnieje możliwość skorzystania z sieci internetowej Eduroam.

szafy, regały, biblioteka

regały, biurka, biblioteka

Z możliwości wypożyczenia książek do domu mogą korzystać pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Polonistyki oraz innych jednostek Uniwersytetu Warszawskiego.  Udostępniamy też zbiory w ramach wypożyczeń międzybibliotecznych.

Informacje praktyczne

Godziny pracy czytelni: poniedziałek-piątek 9.00-19.00, sobota 9.00-16.00

Godziny pracy wypożyczalni: poniedziałek-piątek 8.00-16.00, sobota 9.00-15.00

Telefon 5520322, poczta elektroniczna bibl.ijp@uw.edu.pl

Strona internetowa  http://www.bijp.uw.edu.pl/

Notatkę przygotowali pracownicy Biblioteki: Katarzyna Cichocka, Magdalena Dolata,  Jadwiga Latusek, Adam Sielatycki.

Zdjęcia: Michał Latusek