Druga edycja Erasmus+ Library Staff Week w BUW

grupowe zdjęcie uczestników staff week w buw, schody buw, świetlik, organizatorzy stażu

Uczestniczki i uczestnicy BUW Staff Week 2023; fot. K. Krzyżanowska

Znów się udało! Zmotywowani sukcesem pierwszego w historii BUW staff week’a oraz dzięki dofinansowaniu z unijnych środków (podziękowania dla BWZ UW), zorganizowaliśmy Erasmus+ Library Staff Week po raz drugi. Tym razem w terminie 26 – 30 czerwca 2023 r. przyjechało do nas 14 bibliotekarek i bibliotekarzy z europejskich bibliotek akademickich, w tym troje z uniwersytetów działających z nami w Sojuszu 4EU+.

Gościliśmy bibliotekarki i bibliotekarzy z: Chorwacji Library and Documentation Centre, Faculty of Economics and Business, University of Zagreb; Czech Central Library of Charles University Library of Czech University of Life Sciences in Prague; Estonii TTK University of Applied Sciences Library, Tallinn; Finlandii Library of South-Eastern Finland University of Applied Sciences; Hiszpanii Complutense University Library; Łotwy Riga Technical University Scientific Library  Riga Graduate School of Law Library; Niemiec Erfurt University Library; Słowenii The University of Ljubljana libraries; Włoch Library of Law and Humanities, University of Milan Library of the San Paolo Hospital Teaching Centre, Health Sciences Department, University of Milan.

Program tegorocznego szkolenia częściowo opierał się na tym przetestowanym rok wcześniej, a częściowo obejmował tematy dotąd nieprezentowane. Ułożyliśmy go tak,  aby zaprezentować różne wymiary działalności BUW. Goście dowiedzieli się, w jaki sposób BUW jest wsparciem dla edukacji wyższej, zapoznali się z nowoczesnym podejściem do użytkownika poprzez metodę User Experience (UX) oraz usługami informacyjnymi i szkoleniami. Ważnym elementem była prezentacja naszego historycznego dziedzictwa z Gabinetów Zbiorów Specjalnych oraz pokazanie procesu ich digitalizacji. Nie zabrakło też zagadnień dotyczących szerokiego spojrzenia na wyzwania współczesnej biblioteki, takich jak: otwarta nauka, kompetencje międzykulturowe czy wykorzystanie sztucznej inteligencji.

prezentacja, uczestnicy, staff week

Jedna z sesji podczas staff week’a; fot. Z. Sendor

Ważnym elementem szkolenia były sesje job shadowing, czyli bliższe zapoznanie się z wybraną wcześniej jednostką BUW, odbywające się w małych grupach lub indywidualnie. Dzięki nim uczestnicy mogli zapoznać się z bieżącymi działaniami BUW, leżących najbardziej w kręgu zainteresowań zawodowych osób goszczących. Sesja objęła wizyty w: Oddziale Usług Informacyjnych i Szkoleń, Gabinecie Zbiorów XIX w., Oddziale Opracowania Zbiorów, Oddziale Promocji, Wystaw i Współpracy, Oddziale Rozwoju Zasobów Elektronicznych, Samodzielnej Sekcji ds. Automatyzacji Procesów Bibliotecznych, Oddziale Wydawnictw Ciągłych, Oddziale Obsługi Informatycznej, Centrum NUKAT oraz Oddziale Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów, a także rozmowy z Pełnomocniczką ds. Projektowania Usług, Pełnomocniczką ds. Otwartej Nauki oraz bibliotekarką odpowiedzialną za e-zasoby w BUW.

Z kolei drugiego dnia szkolenia to my mogliśmy się czegoś nauczyć, biorąc udział w sesjach prezentacji bibliotek reprezentowanych przez uczestników i uczestniczki staff week’a.

Program oferował również pewne aktywności umożliwiające poznanie Warszawy od jej najpiękniejszej strony. Goście zwiedzili: kampus główny UW, Stare Miasto, Zamek Królewski oraz Łazienki Królewskie.

stary BUW, budynek biblioteki, stary hol

Zwiedzanie Starego BUW; fot. Z. Sendor

Na zakończenie szkolenia poprosiliśmy gościnie i gości o ocenę szkolenia (przygotowaliśmy ankietę ewaluacyjną). Nie od dziś wiemy, a komentarze zagranicznych gości to potwierdziły, że atutem BUW są ludzie. To właśnie nasz entuzjazm, pasja do pracy i swoboda bycia, jednak niepozbawiona profesjonalizmu, zostały ocenione najwyżej.

Kolejny intensywny międzynarodowy tydzień za nami. Udał się świetnie nie tylko dzięki zaangażowaniu pięcioosobowego zespołu organizacyjnego, ale także dzięki Wszystkim Osobom, które zgodziły się poświęcić swój czas dla naszych gościń i gości. BUW wyrabia sobie międzynarodową markę biblioteki akademickiej gotowej oferować szkolenia Erasmus+ na najwyższym poziomie. Tak trzymajmy!

Library Staff Week Team:

Zofia Kajczuk, UX librarian, Pełnomocniczka Dyrektora BUW ds. projektowania usług

Lilianna Nalewajska, Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

Zu Sendor, Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

Agnieszka Śliwczak, Oddział Udostępniania

Zuza Wiorogórska, Pełnomocniczka ds. edukacji informacyjnej i komunikacji naukowej