BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – czerwiec 2022

Okładki-Czerwiec-2022-SzaradyP         Język. Literatura   

Knut Hamsun, Szarady ; przełożyła Maria Gołębiewska-Bijak, Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, copyright 2021.

BUW Wolny Dostęp PT8950.H3 M9165 2021

Knut Hamsun to jeden z najwybitniejszych pisarzy norweskich. Za książkę „Błogosławieństwo ziemi” dostał Nagrodę Nobla.

„Szarady” – druga powieść Knuta Hamsuna została po raz pierwszy opublikowana w 1892 r. I choć uznana za jedną z najlepszych powieści noblisty, nie sprzedawała się na początku zbyt dobrze. Akcja książki rozgrywa się pewnego lata w pewnym miasteczku na wybrzeżu południowej Norwegii. Głównym bohaterem książki jest Johan Nilsen Nagel, który nieskutecznie próbuje odnaleźć się w labiryncie życia. Za to bardzo skutecznie i bez pamięci zakochuje się w córce pastora. Jego niecodzienny sposób bycia wzbudza w mieszkańcach ogrom emocji…

Nagel roześmiał się i spuścił wzrok na drogę.

– Prawda jest taka – odparł – że niesłusznie obraziłem pełnomocnika. Niemniej jestem absolutnie przekonany, że to się naprawi, gdy kiedyś z nim porozmawiam. Jestem trochę porywczy, trochę pyskaty, wszystko wzięło się stąd, że mnie, wchodząc, popchnął w drzwiach.

(Knut Hamsun, Szarady, Poznań 2021, strona 120.).

 

 


 

 

 

Okładki-Czerwiec-2022-Kraj-srebrnej-rzekiAM C D-F GN700-875        Nauki historyczne

Magdalena Lisińska, Kraj Srebrnej Rzeki: Argentyna od spotkania światów do czasów współczesnych, Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, copyright 2022.     

BUW Wolny Dostęp F2831 .L57 2022

Argentum znaczy srebro.

„Mimo wysiłków opozycji wyniki wyborów przeprowadzonych w lutym 1946 r. okazały się jednoznaczne. Duet  Perón – Quijano zwyciężył, otrzymując prawie 54% głosów ważnych. Frekwencja wynosiła 81%, a do urn udało się 2,8 mln z prawie 3,5 mln uprawnionych do głosowania.”

(Magdalena Lisińska, Kraj Srebrnej Rzeki: Argentyna od spotkania światów do czasów współczesnych, Kraków 2022, strona 119.).

Magdalena Lisińska jest doktorem nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Jest także autorką niezwykłej książki o niezwykłej Argentynie, którą Witold Gombrowicz utożsamiał z cudem i dyskretnym czarem. To drugie co do wielkości państwo Ameryki Łacińskiej jest kolebką tanga, wołowiny z grilla, yerba mate i piłki nożnej. A książka Magdaleny Lisińskiej jest prawdziwą historią tego naznaczonego dziejowo kraju i pierwszą taką książką w języku polskim.

„Książka stanowi wynik wieloletnich badań politologiczno-historycznych nad Argentyną prowadzonych przez autorkę na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W celu przygotowania książki autorka przeprowadziła kwerendy w ośrodkach argentyńskich i europejskich, a także co wyjątkowo istotne, ciekawe i bardzo pouczające rozmowy z argentyńskimi politologami i historykami. Zrozumienie argentyńskiej perspektywy dziejów jest szczególnie ważne w kontekście tematyki książki – to Argentyńczycy stanowią przecież głównych bohaterów tej historii.” (Magdalena Lisińska, Kraj Srebrnej Rzeki: Argentyna od spotkania światów do czasów współczesnych, Kraków   2022, strona 11.).

 


 

 

 

Okładki-Czerwiec-2022-Wacław-Nowak-PolaroidG-GF Q R-V  Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane      

Wacław Nowak: polaroid – fotografia z importu, tekst, wybór materiałów wizualnych, układ katalogu Witold Kanicki, tłumaczenie Ewa Dratwa, Lusowo: Wydawnictwo Wolno ; Poznań: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, 2021.    

BUW Wolny Dostęp TR140.N69 K36 2021

Aparat fotograficzny Polaroid to prawdziwy czarodziej wśród aparatów, bo umożliwia wręcz natychmiastowe wywoływanie zdjęć. Faktem jest jednak to, że sporym zagrożeniem dla polaroidowej magii stały się narodziny aparatu cyfrowego. Na szczęście (choć po wielu perturbacjach), miłośnicy wyjątkowej fotografii błyskawicznej mogą spać spokojnie. Polaroidy nie zniknęły z rynku fotograficznego i odnotowują swój renesans.

Pasją Witolda Kanickiego jest historia polskiej fotografii natychmiastowej. I to właśnie dzięki niemu powstała książka/album poświęcona Wacławowi Nowakowi – niezwykle barwnemu krakowskiemu artyście. Wacław Nowak był pierwszym Polakiem, któremu udało się nawiązać współpracę artystyczną z amerykańską korporacją Polaroid Corporation. Owocem tej kooperacji są niesamowite zdjęcia, które zachowały się do dziś i zdobywają uznanie na całym świecie.

Monografia Witolda Kanickiego przenosi nas w zaczarowany świat fotografii błyskawicznej i odsłania przed nami szary PRL lat 70 ubiegłego wieku, ale za to w polaroidowych barwach.

Serdecznie zapraszam na baśń o Polsce Ludowej kolorami malowanej.  

 


 

 

 

Okładki-Czerwiec-2022-Obrona-konieczna-w-polskim-i-amerykańskim-prawie-karnymK J      Prawo. Nauki polityczne

Robert Sosik, Obrona konieczna w polskim i amerykańskim prawie karnym, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2021.

BUW Wolny Dostęp KKP3856 .S67 2021

„W codziennym życiu zdarzają się sytuacje, najczęściej nieoczekiwane , gdy dochodzi do bezprawnego i bezpośredniego zamachu na określone dobro podlegające ochronie prawnej. Często sytuacje te są związane ze złą wolą agresora, który po prostu chce wyrządzić innej osobie krzywdę lub pozbawić ją określonego dobra, choć zdarza się także, że zamach wynika nie ze złej woli sprawcy, a z okoliczności, na które dana osoba nie miała większego wpływu (np. zamach ze strony osoby niepoczytalnej).” (Robert Sosik, Obrona konieczna w polskim i amerykańskim prawie karnym, Lublin 2021, strona 17.).

Instytucja obrony koniecznej jest prawie stara jak świat. Już w prawie rzymskim posługiwano się tym terminem. Opracowanie Roberta Sosika równoważnie prezentuje polskie i amerykańskie regulacje prawne z zakresu obrony koniecznej. Monografia oparta została na szczegółowej analizie przepisów polskiego kodeksu karnego, a także przepisów, które obowiązują w poszczególnych stanach USA. W książce nie zabrakło także rzetelnych informacji na temat orzecznictwa, monografii, artykułów naukowych poświęconych temu kontrowersyjnemu tematowi.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów:

  1. Pojęcie i funkcje obrony koniecznej.
  2. Historyczny rozwój instytucji obrony koniecznej.
  3. Charakter prawny obrony koniecznej w systemach prawnych Polski i Stanów Zjednoczonych.
  4. Obrona konieczna w prawie polskim.
  5. Obrona konieczna w prawie amerykańskim.
  6. Problem wyznaczenia granic obrony koniecznej.
  7. Przekroczenie granic obrony koniecznej.
  8. Zagadnienia szczególne obrony koniecznej.

 


 

Okładki-Czerwiec-2022-Portrety-kobiet-niezwykłychM N     Muzyka. Architektura. Sztuki piękne  

Stefania Lazar, Portrety kobiet niezwykłych: skandalistki, damy, emancypantki na dziełach sztuki, Warszawa: Lira Wydawnictwo, 2022.

BUW Wolny Dostęp N7630 .L39 2022

Ta książka jest o kobietach. I napisała ją kobieta – historyczka, historyczka sztuki, muzealniczka. O kobietach można bez końca. Za to Stefanii Lazar perfekcyjnie udało się w tej jednej książce rozświetlić kobiecą naturę. „Portrety kobiet niezwykłych” to opowieść o dziesięciu damach, które zostawiły po sobie wręcz nieśmiertelny ślad w historii i kulturze. Oto one:

Isabella de’ Medici

Juliette Récamier

Anna z Kleve

Agnès Sorel

Cesarzowa Teodora

Georgina Cavendish

Élisabeth-Louise Vigée Lebrun

Simonetta Vespucci

Seymour Worsley

Małgorzata Tyrolska

 

„Skandal małżeński okrywa Małgorzatę złą sławą, mnożąc jej i tak licznych – i co gorsza: potężnych – wrogów, którzy nie przebierają w środkach, by do końca osłabić politycznie hrabinę Tyrolu. To najprawdopodobniej papieska propaganda, gorliwie podsycana przez nienawidzących Małgorzaty Luksemburgów, puszcza w obieg zniesławiające ją przezwisko „Maultasch”, w dosłownym tłumaczeniu znaczące tyle co „gęba jak kieszeń”. A w przenośni kobietę nierządną, rozpustną i rozpasaną seksualnie.” (Stefania Lazar, Portrety kobiet niezwykłych: skandalistki, damy, emancypantki na dziełach sztuki, Warszawa, 2022, strona 237.).

 


 

 

Informacje o książkach przygotowała:

Dorota Bocian – Oddział Opracowania Zbiorów.

Propozycje tytułów książek we współpracy z Dorotą Bocian przesłali:

Pracownicy Sekcji KBK – Oddział Opracowania Zbiorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.