BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – maj 2019

P Język. Literatura

(Nie)świadomość teatru: wypowiedzi i rozmowy, wybór i redakcja Joanna Krakowska, Warszawa: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, 2018.

BUW Wolny Dostęp: PN2859.P65 N44 2018

Książka zawiera ponad 30 wywiadów i innych wypowiedzi sformułowanych przez wybitne kobiety teatru: aktorki, reżyserki, scenografkę, dyrektorki, wykładowczynie uczelni teatralnych. Najwcześniejszy tekst został opublikowany w 1946 roku, najpóźniejszy – w 2014. Ułożono je w porządku alfabetycznym według nazwisk autorek: od Ireny Babel mówiącej o rzemiośle aktorskim po Lidię Zamkow wypowiadającą się na temat pracy reżysera.
Redaktorka zbioru we wstępie określa główne cechy kobiecego pisania o teatrze:

Po pierwsze kobiety nader rzadko zabierały głos niepytane, artykułowały więc swoje poglądy nie w tekstach autorskich, lecz w rozmowach, wywiadach, bądź wezwane do odpowiedzi w ankietach czy proszone o komentarze na konkretne tematy. Po drugie, jako perspektywę nadrzędną kobiety przyjmują na ogół własną praktykę, z niej wyprowadzają uogólnienia, a nie odwrotnie; wypowiedzi kobiet są więc z reguły świadectwem doświadczenia i w dodatku doświadczenia pojmowanego holistycznie, czyli są miej lub bardziej sproblematyzowanym wspomnieniem.

Można się z tych tekstów wiele dowiedzieć i o teatrze, i o świecie Jest też nad czym się zastanowić. Na przykład Ewa Wójciak wieloletnia aktorka i dyrektorka poznańskiego Teatru Ósmego Dnia w 2011 roku powiedziała na konferencji „Polska jako tekst, Polska jako spektakl”:

Historia zatoczyła koło, upłynęło ponad dwadzieścia lat od zburzenia muru berlińskiego i ponad sześćdziesiąt od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – władza bywa wciąż bezmyślnie zaborcza, myli swą rolę urzędnika i organizatora z rolą feudalnego władcy, a ludzie wciąż spolegliwie na to pozwalają. Dlatego zadaniem artysty jest ochrona ludzkiej duchowości i wolności, zarówno w sztuce jak i w życiu. (s. 236)

Tom jest jedną z trzech książek wydanych w ramach projektu badawczego HyPaTia, poświęconego kobiecej historii teatru polskiego w XX wieku. Pozostałe to antologia dramatu „Rodzaju żeńskiego” (13 tekstów) i „Agora” – statystyki dotyczące kobiet w teatrze. Istnieje też strona internetowa http://www.hypatia.pl/ .




B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Jacek Żukowski, „Sąd nad arianami” w kieleckim Pałacu Biskupów Krakowskich, Kielce: Muzeum Narodowe, 2018.

BUW Wolny Dostęp BT1480 .Z85 2018

Publikacja niniejsza jest pierwszą z czterech opublikowanych przez Muzeum Narodowe w Kielcach w ramach projektu „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych o znaczeniu ogólnopolskim”. Obecnie remontowany (planowo do końca maja 2019 r.), dawny Pałac Biskupów Krakowskich jest jednym z najmocniej kojarzonych z Kielcami obiektów, łącznikiem z ich krakowsko-biskupimi korzeniami. To także najlepiej zachowana w Polsce XVII-wieczna rezydencja wczesnobarokowa. Siłą rzeczy, opracowanie o niej traktujące będzie dziełem rozległym, co bynajmniej nie znaczy – powierzchownym. Jacek Żukowski, autor prezentowanej monografii, elementem centralnym swej pracy uczynił obraz Sąd nad arianami z warsztatu Tomasza Dolabelli, malowidło stropowe z Apartamentu Biskupiego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Dało to wyśmienity punkt wyjścia do zarysowania biografii biskupa Jakuba Zadzika, fundatora rezydencji, przedstawienia dziejów tejże na tle historii miasta, a przede wszystkim ukazania pełnego kontekstu historycznego – historii braci polskich, ich relacji z wyznawcami innych religii w „państwie bez stosów”, roli ośrodka rakowskiego arian. W drugiej części książki Żukowski zajmuje się stylem „Sądu nad arianami” i warsztatem Dolabelli. Poświęca również miejsce architekturze pałacu kieleckiego, będącej m.in. wyrazem kontrariańskiej działalności fundatora. Jest ona ewidentna we wszechobecności doskonałej liczby trzy: trójarkadowa loggia i trzy kartusze herbowe ponad nią, trzy wielkie okna i okna mniejsze w systemie trójkowym, trzykondygnacyjne wieże boczne, a w nich – po trzy okna na każde piętro etc. Stanowić to miało symbol obecności Trójcy Świętej i przypieczętowanie dominacji ośrodka biskupiego – kieleckiego nad ariańskim w Rakowie.
Otrzymaliśmy tym samym wyborne wydawnictwo historyczne z pogranicza muzealnictwa, historii sztuki i religioznawstwa.




AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Krystyna Lemanowicz, Osaczenie: polski Wołyń w ogniu nienawiści, Piła: Wydawnictwo Media Zet, 2018.

BUW Wolny Dostęp D804.U35 L45 2018

Tragiczne wydarzenia, silne przeżycia i emocje. Wyjątkowość publikacji polega na zebraniu i przedstawieniu relacji i wspomnień świadków ukraińskich. Współmieszkańcy, sąsiedzi, wrogowie i przyjaciele. Trudne relacje ukazane na tle świadectw historycznych wydarzeń.





 


G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Hannah Fry, Hello world: jak być człowiekiem w epoce maszyn, przełożył Sebastian Musielak, Kraków: Wydawnictwo Literackie, © 2019.

BUW Wolny Dostęp T14.5 .F79165 2019

Światowy bestseller o tym, jak zachować człowieczeństwo w świecie maszyn. Tym razem autorka bestsellerowej Matematyki miłości. Wzory, dowody, równania i powiązania pyta nas o człowieczeństwo nowych technologii. Jak daleko dla własnej wygody jesteśmy w stanie oddać swoje życie i decyzje w ręce maszyn i algorytmów? Czy przyszłość ludzi zapisana jest w kabelkach i kodach? Hannah Fry, brytyjska matematyczka, popularyzatorka nauki, wyjaśnia, co daje zastosowanie algorytmów w różnych dziedzinach, jednocześnie skłania czytelnika do refleksji na temat roli technologii w naszym życiu.




 


K J Prawo. Nauki polityczne

Stefan Babiarz, Spadek i darowizna w prawie cywilnym i podatkowym, Warszawa: Wolters Kluwer, 2019.

BUW Wolny Dostęp KKP770.B33 2018

Książka autorstwa Stefana Babiarza, doktora nauk prawnych, sędziego NSA, w kompleksowy i wyczerpujący sposób przedstawia instytucje spadku, darowizny, a także inne tytuły nabycia własności rzeczy i praw majątkowych. Publikacja kierowana do prawników-praktyków została podzielona na trzy części: Spadki, darowizny i inne tytuły nabycia, Podatek od spadków i darowizn, Wzory. Aneks stanowi Ustawa z 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U.z 2018 r. poz. 644 ze zm.)





 


H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Maja Włoszczowska, Karolina Oponowicz, Rowerem na szczyt: trenuj z Majką, Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2018.

BUW Wolny Dostęp GV1051.W56 A32 2018

Jakiś czas pisaliśmy na blogu o entuzjastach dwóch kółek https://buwlog.uw.edu.pl/rowerowy-buw. Kiedy więc, jeśli nie wiosną, przypomnieć o korzyściach i przyjemności z jazdy rowerem?
Dla tych, którzy na zimowe miesiące odstawiają rower by się nieco przykurzył), sezon 2019 oficjalnie rozpoczął się wraz z nadejściem wiosny i pierwszymi naprawdę ciepłymi dniami. Rowery odkurzone, rozgrzewka zrobiona, można ruszać. Ale rower może być nie tylko ekologicznym i tanim środkiem transportu, albo źródłem weekendowej rozrywki. Jeśli potraktujemy nasze dwa kółka jako narzędzie treningu, okaże się, że dla odmiany karnet na siłownię może teraz pokryć się warstwą kurzu.
Maja Włoszczowska, mistrzyni świata, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy wprowadza nas w swój rowerowy świat. Wraz z Karoliną Oponowicz, również entuzjastką kolarstwa, przekonują, że to sport dla każdego – niekoniecznie profesjonalisty i zawodnika olimpijskiego. W książce znajdziemy praktyczne wskazówki dotyczące wyboru właściwego roweru, który będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom i stylowi jazdy. Znajdują się tu także zestawy ćwiczeń i gimnastyka, którą możemy wykonywać z wykorzystaniem roweru. Sporo tu także wskazówek technicznych,dotyczących doboru rowerowego osprzętu, właściwego ubioru, przewidywania pogody. Nie zabrakło też wspomnień autorki i zaprzyjaźnionych kolarzy z różnych mniej lub bardziej udanych wypraw rowerowych.
Polecamy, również do czytania podczas wycieczek!




A Z Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie 1817-2017. Miscellanea, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2017.

BUW Wolny Dostęp: Z818. W27 B543 2017

Biblioteka Publiczna utworzona w 1817 r. przy nowo założonym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim miała kontynuować tradycje wywiezionej do Petersburga Biblioteki Publicznej Rzeczypospolitej, pełniąc funkcję narodowej skarbnicy wiedzy i kultury. Była też ważnym elementem planu rozwoju czytelnictwa w Królestwie Polskim, a wraz z Uniwersytetem – szerszej polityki edukacji społeczeństwa polskiego. Przemianowana później na Bibliotekę Uniwersytecką w Warszawie, uznawana jest za jedną z największych i najlepszych bibliotek akademickich i naukowych w Polsce, oferującą nowoczesne usługi i wprowadzającą niestandardowe rozwiązania.
W polecanej publikacji znalazły się obszerne teksty opisujące Bibliotekę w początkach jej istnienia (1817-1831), a także współcześnie (1993-2013), w przełomowym dla tej instytucji okresie przenosin do nowego gmachu. Towarzyszą im: opracowanie krytyczne autografów Joachima Lelewela Projekt utrzymania i urządzenia biblioteki oraz Urządzenie Biblioteki, prezentacja źródeł do dziejów BUW w archiwach Petersburga, a także kalendarium historii BUW 1817-2017 oraz aneks z biogramami wszystkich dyrektorów BUW. Publikacja powstała dla uczczenia 200-lecia istnienia Biblioteki.




Informacje o książkach przygotowali:
Anna Białanowicz-Biernat, Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Alina Cywińska, Anna Gimlewicz, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.