BuwLOG

Pieczęcie herbowe polskiego króla Augusta II Sasa z duńskim Orderem Słonia z 1699 i 1703 r. w zbiorach Gabinetu Rękopisów BUW

W zbiorach Gabinetu Rękopisów BUW znajduje się pewna ilość dokumentów, pochodzących z Archiwum Lubomirskich[1]. Wśród nich naszą uwagę zwrócił datowany na 18 września 1703 r. dokument zawierający ugodę między królem Augustem II Sasem a wdową po marszałku wielkim koronnym Józefie Karolu Lubomirskim (zmarłym 15 grudnia 1702 r.), Teofilą Ludwiką z książąt Zasławskich († 1709)[2]. Ugoda potwierdzała zachowanie przez nią i dzieci zmarłego: ekonomii sandomierskiej, licznych starostw oraz dwóch wsi w województwie mazowieckim (Łomianek i Nowego Dworu) w zamian za opłatę w wysokości 60000 talarów[3].

August II Mocny,

król polski i wielki książę litewski

(1697–1706, 1709–1733).

Pieczęć: stan dobry, odciśnięta w czerwonym laku, o rozmiarach 17×20 mm.

Opis: tarcza podzielona krzyżem kawalerskim z krawędziami na 4 części, w jego środku tarcza sercowa, podzielona na 2 pola, w prawym – dwa skrzyżowane miecze elektorskie, w lewym – 5 pasów, na których na skos leży obręcz korony rucianej, nad tarczą korona (herb saski), w polach 1 i 4 – Orzeł polski, w 2 i 3 – Pogoń litewska, pod tarczę podłożona gwiazda orderowa o 8 końcach, nad tarczą – zamknięta korona królewska, około herbu łańcuch Orderu Słonia – ze słoniami i wieżyczkami na tle wstęgi.

Dokument: Punkty ugody między królem Augustem II Sasem a księżną Teofilą Ludwiką Lubomirską, marszałkową wielką koronną o arendzie Ekonomii [sandomierskiej] za 60000 talarów i zgodę na potwierdzenie trzymania starostw, a także wsi Łomianek i Nowego Dworu w województwie Mazowieckim[4].

Data i miejsce: 18 września 1703 r., Ujazdów, Korona Polska.

Sygn.: Rps. nr 1894.

Najbardziej zdziwiła nas pieczęć, którą obok autografu „Augustus Rex”, był zapieczętowany ten kontrakt. Niewielka, bo o rozmiarach 17×20 mm, nosi cechy tak zwanej pieczęci sygnetowej[5], co dla wagi i znaczenia dokumentu, do którego ona była wykorzystana, jest niezwykłym wydarzeniem. Jeszcze jedną niespodzianką stał się wizerunek herbu na tym sygnecie: tarcza podzielona krzyżem kawalerskim z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami na 4 części, w jego środku umieszczona tarcza sercowa, która z kolei jest podzielona na 2 pola, w prawym – dwa skrzyżowane miecze elektorskie, w lewym – 5 pasów, na których na skos leży połowa korony rucianej, nad tarczą – mitra książęca (herb saski), w polach 1 i 4 – Orzeł polski, w 2 i 3 Pogoń litewska, pod tarczę podłożona gwiazda orderowa o 8 końcach, nad tarczą – zamknięta korona królewska, około herbu łańcuch i znak duńskiego Orderu Słonia[6] (il. 1).

Czerwona lakowa pieczęć.

Pieczęć herbowa sygnetowa króla Augusta II Sasa ze GRPS BUW (1703).

Spośród badaczy sfragistyki króla Augusta II Sasa opis tego sygnetu jako pierwszy podał Marian Gumowski, jednak nie umieścił on w swojej pracy wizerunku tego sygnetu. Jedyny odcisk takiej pieczęci M. Gumowski znalazł w zbiorze pieczątek kolekcjonera kryjącego się pod monogramem GFM „Collectio diversorum stemmatum et sigillorum…” z Muzeum hr. Czapskich w Krakowie i datował ją na 1727 r., ale jednocześnie słusznie zauważył, że pochodzi ona:

…z początków panowania Augusta II. Wskazują na to ordery duńskie…[7].

Inną wskazówką dotyczącą istnienia takiej pieczęci już w pierwszym okresie panowania Augusta II Sasa w latach 1697–1706 były wybijane w 1702 r. rzadkie dzisiaj srebrne talary i złote dwudukaty tego monarchy. Na rewersach tych monet był wizerunek wielopolowej tarczy herbowej sasko-polsko-litewskiej, rozmieszczonej na tle orderowej gwiazdy pod królewską koroną i opasaną łańcuchem duńskiego Orderu Słonia[8] (il. 2).

Rewers talara srebrnego

Rewers talara srebrnego z Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie (1702).
Fot. J. Węsierski.

Przez długi czas o ikonografii samej pieczęci nie wiele było wiadomo; dopiero w 2010 r. w katalogu „Pieczęcie królów i królowych Polski” zostało opublikowane jej zdjęcie ze zbiorów AGAD. Odcisk pochodził z koperty z nieznanej bliżej korespondencji króla Augusta II Sasa, dlatego był bez daty[9]. W związku z tym egzemplarz odcisku pieczęci pochodzący z GRPS BUW, który ma dokładną datę – 18 września 1703 r. – jest ważny dla ustalenia czasu powstania samego sygnetu. Zbiega się on z czasem otrzymania przez Augusta II Sasa duńskiego Orderu Słonia, obrania go na tron polski i wybijania monet z herbem orderowym.

Zgodnie z informacją podaną w książce Janusa Bircherodiusa „Breviarium Equestre”, wydanej w 1704 r., przyszły król polski Fryderyk August Wettyn otrzymał Order Słonia od króla duńskiego Chrystiana V Oldenburga († 1699) jeszcze 24 września 1686 r. Wiadomo, że w r. 1693 był wprowadzony przez tego monarchę Statut Orderu, ograniczono koło jego kawalerów i zmieniono wygląd orderowych gwiazdy i krzyża[10]. Z kolei jego syn Fryderyk IV († 1730) wprowadził wzór herbu złożonego z krzyżem orderowym[11]. We wspomnianym „Breviarium Equestre” wśród herbów kawalerów umieszczonych w tablicy „Insignia et Symbola Equitum Ordinis Elephantini”, był podany razem z dewizą „NUNQUAM INGRATUO” („Zawsze będę wdzięczny”) sasko-polsko-litewski herb Fryderyka Augusta, króla polskiego[12] (il. 3).

Rycina przedstawiająca herb.

Sasko-polsko-litewski herb Augusta II Sasa jako kawalera Orderu Słonia (1704).

Jak można przypuszczać, połączenie heraldyki Augusta II Sasa ze znakami Orderu Słonia na jego sygnecie było powiązane ze zmianami w Statucie i w praktyce manifestowania przynależności do Orderu ograniczonego grona kawalerów, które były wprowadzone przez duńskich monarchów Chrystiana V i Fryderyka IV Oldenburgów. Można także stwierdzić, że sygnet z taką kompozycją heraldyczną mógł być wykonany dla Augusta II Sasa w latach 1697–1702. Sentymentu do tego duńskiego Orderu u monarchy dodawał też ten fakt, że jego matka pochodziła z tejże dynastii Oldenburgów, co także mogło przyczynić się do sporządzenia odpowiedniego sygnetu orderowego.

W kontekście tego sygnetu trzeba rozpatrywać jeszcze jedną tajemniczą pieczęć z GRPS BUW, wyciśniętą na liście królewskim, wysłanym do marszałka nadwornego koronnego, starosty sandomierskiego Józefa Karola Lubomirskiego 1 marca 1699 r.[13] Jak wynika z opisu katalogowego, miała ona wizerunek:

…z 6 polową tarczą polsko-saską, nakrytą dużą koroną i otoczoną łańcuchem z orderem słonia u dołu. W otoku nieczytelny dwuwierszowy tekst[14].

Zdjęcie suchej pieczęci

Pieczęć herbowa króla Augusta II Sasa ze zbiorów GRPS BUW (1699).

Niestety, zły stan zachowania odcisku tej pieczęci, zupełnie nieznanej M. Gumowskiemu[15], jest taki, że budzi kontrowersje w odczytaniu niektórych elementów Orderu Słonia, przywieszonego do herbu sasko-polsko-litewskiego, a zwłaszcza w rodzaju ogniw łańcucha orderowego (il. 4). Z pewnością można stwierdzić, że tłok tej pieczęci był wykonany dla Augusta II Sasa po jego koronacji, na co wskazuje zatarta data „16||97” nad koroną królewską. Jak można się domyślać, tłok był w użyciu przez bardzo krótki okres. Zastąpiono go innym tłokiem, wytworzonym w tym samym 1697 r., z tymże wielopolowym herbem, ale godła saskie w jego centrum zostały umieszczone na tarczy owalnej bez korony książęcej. Niestety łańcuch Orderu Słonia został przez wydawców katalogu „Pieczęcie królów i królowych Polski” pomyłkowo zidentyfikowany jako łańcuch Orderu Złotego Runa[16]. Pomyłkę tę powtórzono w 2015 r. w drugim wydaniu katalogu, choć na odcisku wyraźnie widać na łańcuchu znak Orderu Słonia[17].

August II Mocny,

król polski i wielki książę litewski

(1697–1706, 1709–1733).

Pieczęć: zły stan zachowania, zatarta, odciśnięta przez papier, o średnicy 61 mm.

Opis: tarcza kartuszowa podzielona na 4 części, w jego środku leży kartuszowa tarcza sercowa, z kolei podzielona na 2 pola, w prawym – dwa skrzyżowane miecze elektorskie, w lewym – zatarte 5 pasów, na których na skos leży obręcz korony rucianej (herb saski), w polach 1 i 4 – Orzeł polski, w 2 i 3 – Pogoń litewska, nad tarczą – wielka zamknięta korona królewska, nad którą widać zatartą datę: „16||97”, około herbu łańcuch Orderu Słonia.

Dokument: List króla polskiego Augusta II Sasa do Józefa Karola Lubomirskiego, marszałka nadwornego koronnego, starosty sandomierskiego z prośbą o przysłanie do Warszawy na okres karnawału dwóch swoich śpiewaków Josepina i Doniaquona[18].

Napis w otoku: mocno zatarty: „AVGVSTVS II D GREX POLO[N] MAG DVX LIT[VA] | R[V]S [P]RVS MAS SAM LIV KIIOV VOL[H]YN[IAE] || POD PODL SMOL CZERN [N]E[C] N[O]N | HERED DVX SAXON & PRIPS ELE[C]T [&]”.

Data i miejsce: 1 marca 1699 r., Warszawa, Korona Polska.

Sygn.: Rps. nr 1892.

W późniejszych czasach herb orderowy z sygnetu i monet Augusta II Sasa, wbrew opinii Hanny Widackiej[19], posłużył za wzór dla grafika Jana Surmackiego, który stworzył zestaw miedziorytów z wizerunkami znaków Orderu Orła Białego, zamieszczony w dziele Jana Fryderyka Sapiehy (1680–1751), kasztelana trockiego i kanclerza wielkiego litewskiego, wydanym w Warszawie i Kolonii w 1730 r. W tym wydaniu znana z sygnetu kompozycja heraldyczna niemal całkowicie pokrywa się z rysunkiem herbu orderowego Orła Białego autorstwa Jana Surmackiego. Rozbieżności między nimi są niewielkie: krzyż kawalerski na rysunku ma bardziej wygięte ramiona i napis na nich „PRO FIDE LEGE ET GREGE” („Za Wiarę, Prawo i Naród”), zamiast łańcucha i znaku Słonia – łańcuch i znak Orderu Orła Białego[20] (il. 5).

Rycina przedstawiająca herb.

Order Orła Białego Augusta II Sasa (1730). Miedzioryt Jana Surmackiego

Taka zbieżność budzi pytanie: czy to nie historia otrzymania duńskiego Orderu podsunęła pomysł Augustowi II Sasowi o ustanowieniu Orderu Orła Białego po wstąpieniu na tron polski w 1697 r.? Wśród różnych wersji jego powstania[21] duński ślad wygląda na najbardziej wiarygodny. W każdym razie, duńskie heraldyczne i orderowe wzory Orderu Słonia były dobrze znane królowi i jego otoczeniu. Tak dobrze, że niewątpliwie zasiadając na polskim tronie czerpał z nich swoje inspiracje orderowe. W związku z tym, zwróćmy uwagę na jeszcze jeden tajemniczy tłok pieczęci z herbem sasko-polsko-litewskim i Orderem na wstędze około niego, wykonany w tymże 1697 r., który wydawcy katalogu „Pieczęcie królów i królowych Polski” zidentyfikowali jako Order Orła Białego ze znakiem zapytania[22]. Wygląda na to, że ten Order czy jego wzór zaistniały wcześniej, niż myślą badacze[23].

W każdym razie, podane wyżej nieznane i mało znane odciski pieczęci herbowych Augusta II Sasa ze zbiorów GRPS BUW wyraźnie świadczą o istnieniu u tego monarchy już od 1697 r. kompletu złożonego z tłoku i sygnetu, które możemy określić jako pieczęcie herbowe sasko-polsko-litewskie z duńskim Orderem Słonia.

Aliaksei Shalanda / Gabinet Rękopisów BUW

[1] W. Stummer, Wstęp, [w:] Katalog rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, oprac. J. Borysiak, H. Kozerska, E. Piskurewicz, W. Stummer, Warszawa, 1994, t. VI, s. V–VII.

[2] Urzędnicy centralni i nadworni Polski XIV–XVIII wieku. Spisy, oprac. K. Chłapowski, S. Ciara, Ł. Kądziela, T. Nowakowski, E. Opaliński, G. Rutkowska, T. Zielińska, pod red. A. Gąsiorowskiego, Kórnik, 1992, s. 81.

[3] BUW, rps. nr 1894, k. 1.

[4] Katalog rękopisów Biblioteki uniwersyteckiej w Warszawie, oprac. J. Borysiak, H. Kozerska, E. Piskurewicz, W. Stummer, Warszawa, 1994, t. VI, s. 36.

[5] J. Rogulski. Pieczęcie herbowe książąt Sanguszków od XVI do XVIII wieku, [w:] Dawne pieczęcie. Typologia – metody badań – interpretacje, red. Z. Piech, Warszawa, 2015, s. 438, 470.

[6] BUW, rps. nr 1894, k. 1.

[7] M. Gumowski, Pieczęcie królów polskich, Warszawa, 1910, s. 76, nr 154.

[8] M. Gumowski, Pieczęcie królów polskich, Warszawa, 1910, s. 76, nr 154; Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, Gabinet Numizmatyczny, N. 830/2602, Medal Augusta II na dekorację duńskim Orderem Słonia. // https://digitalizacja.zamek-krolewski.pl/obiekt-18144-medal-augusta-ii-na-dekoracje-dunskim-orderem-slonia. Fot. J. Węsierski; Michał Niemczyk, Antykwariat numizmatyczny, August II Mocny, dwudukat 1702, Drezno, Order Słonia, rzadkość. // https://aukcjamonet.pl/product/46796/august-ii-mocny-dwudukat-1702-drezno-order-slonia-rzadkosc?lang=pl; Inne typy monet: August II Mocny, talar, Lipsk, 1702, EPH, Order Słonia. // https://onebid.pl/pl/monety-august-ii-mocny-talar-lipsk-1702-eph-order-slonia-rzadki/257236; Talar 1702, Lipsk. Aw: Krzyż duńskiego Orderu Słonia. // https://onebid.pl/pl/monety-talar-1702-lipsk-aw-krzyz-dunskiego-orderu-slonia-i/416335.

[9] Pieczęcie królów i królowych Polski. Tabularium Actorum Antiquorum Varsoviense Maximum, Divisio Prima–„InSimul”, Warszawa, 2010, s. 162; Sigilla regum et reginarum Poloniae. Pieczęcie królów i królowych Polski ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych, Warszawa, 2015, wyd. II, s. 200.

[10] J. Bircherodius, Breviarium Equestre, Seu De Uluftriflimo et Inclytiflimo Equestri Ordine Elephantino Ejusq; Origine, progreflu, ac splendore hodierno Tractatus, Collectus Ex Antiquis Diplomatibus, Bullis, Numismatibus, Insignibus, Praecipue autem Ex pofthumo et manuscripto Ivari Hertzholmii Codice, Hauniae, 1704, fol. 80–84, 85–94, tab. VII–IX.

[11] J. Bircherodius, Breviarium Equestre…, Hauniae, 1704, fol. 95–96, tab. XI.

[12] J. Bircherodius, Breviarium Equestre…, Hauniae, 1704, fol. 97, tab. XIII, nr 1; J.F. Sapieha, Annotacye historyczne o początku, dawnocsi, zacnosci heroicznego y wielce sławnego w Krolestwie Polskim Orderu, Kawalerow Białego Orła Przez Nayjaśnieyszego Krola JMći Augusta II z rozmaitych Rewolucyi windykowanego […], Warszawa, 1730, fol. 195–196.

[13] BUW, rps. nr 1892, k. 2.

[14] Katalog rękopisów Biblioteki uniwersyteckiej w Warszawie, oprac. J. Borysiak, H. Kozerska, E. Piskurewicz, W. Stummer, Warszawa, 1994, t. VI, s. 35.

[15] M. Gumowski, Pieczęcie królów polskich, Warszawa, 1910, s. 69–77.

[16] Pieczęcie królów i królowych Polski.Tabularium Actorum Antiquorum Varsoviense Maximum, Divisio Prima–„InSimul”, Warszawa, 2010, s. 164. August II Sas był kawalerem Orderu Złotego Runa od 1697 r., ale sam znak i łańcuch orderowy otrzymał dopiero 9 kwietnia 1722 r., patrz: S. Roszak, O początkach i rozwoju Orderu Orła Białego, [w:] Za Ojczyznę i Naród. 300 lat Orderu Orła Białego. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, 9 listopada 2005 31 stycznia 2006, Warszawa, 2005, s. 62.

[17] Sigilla regum et reginarum Poloniae. Pieczęcie królów i królowych Polski ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych, Warszawa, 2015, wyd. II, s. 188.

[18] Katalog rękopisów Biblioteki uniwersyteckiej w Warszawie, oprac. J. Borysiak, H. Kozerska, E. Piskurewicz, W. Stummer, Warszawa, 1994, t. VI, s. 35–36.

[19] H. Widacka, [Jan Fryderyk Sapieha]. Adnotationes historicae de origine, antiqvitate, excellentia, heroici ac celeberrimi in Regno Poloniae ordinis Equitum Aquilae Albae, [w:] Za Ojczyznę i Naród. 300 lat Orderu Orła Białego. Wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, 9 listopada 2005 31 stycznia 2006, Warszawa, 2005, s. 98.

[20] Biblioteka Narodowa w Warszawie, sygn. G.2150, Surmacki, Jan (fl. 1701–1750), [Order Orła Białego]. // https://polona.pl/preview/302dddb2-3652-4a9b-92d7-6d04a2fe9042; J.F. Sapieha, Annotacye historyczne o początku, dawnocsi, zacnosci heroicznego y wielce sławnego w Krolestwie Polskim Orderu, Kawalerow Białego Orła Przez Nayjaśnieyszego Krola JMći Augusta II z rozmaitych Rewolucyi windykowanego […], Warszawa, 1730, fol. 133–134; J.F. Sapieha, Adnotationes historicae de origine, antiqvitate, excellentia, heroici ac celeberrimi in Regno Poloniae ordinis Equitum Aquilae Albae […], Coloniae, 1730, fol. 160–161.

[21] K. Filipow, Order Orła Białego, Białystok, 1995, s. 5–9; S. Roszak, O początkach i rozwoju Orderu Orła Białego, s. 61; J. Burdowicz-Nowicki, Czy Order Orła Białego ustanowiono dla rosyjskich generałów? O początkach odznaczenia 1698/17011705, [w:] „Kwartalnik Historyczny”, r. CXVII, z. 2 (2010), s. 10–11; M. Sierba, Tykocińskie początki Orderu Orła Białego, [w:] Vade Nobiscum, t. VI, Łódź, 2013, s. 153–158.

[22] Pieczęcie królów i królowych Polski.Tabularium Actorum Antiquorum Varsoviense Maximum, Divisio Prima–„InSimul”, Warszawa, 2010, s. 167; Sigilla regum et reginarum Poloniae. Pieczęcie królów i królowych Polski ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych, Warszawa, 2015, wyd. II, s. 189.

[23] S. Roszak, O początkach i rozwoju Orderu Orła Białego, s. 63; J. Burdowicz-Nowicki, Czy Order Orła Białego ustanowiono dla rosyjskich generałów?, s. 10–13, 28–29; M. Sierba, Tykocińskie początki Orderu Orła Białego, s. 158.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.