BuwLOG

Obiekt miesiąca: Poolsche bergen

elegancka para w saniach ciągniętych przez konie, kulig, góry, góral, balonik

In de poolsche bergen, str. 1

Wśród kolekcji druków dotyczących turystyki gromadzonych w Gabinecie Dokumentów Życia Społecznego BUW znajduje się  niewielka broszura w języku holenderskim z kolorowymi okładkami i czarno-białymi fotografiami wewnątrz. Nosi tytuł In de poolsche bergen – Zakopane, Krynica, Rabka, Żegiestów, sygn. DU XVI P.38[7170]p. Na okładce przedniej mamy stylizowany łańcuch górski z kolejką linową, a na ich tle parę w saniach zaprzężonych w dwa białe konie z ozdobną uprzężą i górala w stroju ludowym z ciupagą, tylna strona okładki to schematyczny plan połączeń Krakowa i Wieliczki, Katowic, Tarnowa z miejscowościami w górach – Rabką, Zakopanem, Krynicą, Żegiestowem i Nowym Sączem. Fotografie wewnątrz publikacji  przedstawiają krajobrazy górskie (letnie i zimowe), atrakcje turystyczne regionu, zawody sportowe, stroje i święta ludowe. Broszura wydana została w 1937 r. przez Ligę Popierania Turystyki (statut Ligi). Organizacja ta, powstała w 1935 r., stawiała sobie za cel działania organizację i popieranie masowej turystyki, promocję poszczególnych regionów Polski oraz finansowanie przedsięwzięć turystycznych. Liga organizowała połączenia kolejowe z atrakcyjnymi turystycznie regionami Polski (pociągi popularne), redagowała i ogłaszała komunikaty śniegowe oraz wydawała mapy, broszury i foldery. Większość naszych przedwojennych zbiorów dotyczących atrakcji turystycznych w Polsce to publikacje Ligi, ale wśród języków zagranicznych dominuje język francuski, angielski, niemiecki. Czemu więc język holenderski? Jak wiadomo – reklama dźwignią handlu – więc każda okazja, by rozreklamować polskie góry jest dobra. A cóż może być lepszego niż podróż poślubna holenderskiej następczyni tronu Juliany wraz z małżonkiem księciem Bernhardem van Lippe-Biesterfeldem.

Połączenia kolejowe Holandia-Polska

Widok na Zakopane
Kolejka na Kasprowy
Taniec góralski
Narciarka

Podróżująca incognito jako hrabiostwo von Sternberg, książęca para wybrała na podróż poślubną Krynicę, górski kurort, słynący z malowniczej okolicy i z leczniczych wód. Właśnie tam w luksusowym i bardzo nowoczesnym (na ówczesne czasy) hotelu Patria wybudowanym przez Jana Kiepurę (polski tenor o międzynarodowej sławie) zatrzymała się para książęca. Zdjęcia z pobytu można obejrzeć w Narodowym Archiwum Cyfrowym, szukając przez frazę: Podróż poślubna księżniczki Juliany i księcia Bernharda Lippe-Biesterfelda do Polski, a w repozytorium cyfrowym Filmoteki Narodowej można obejrzeć króciutki film Goście naszych gór.

Widok na Krynicę
Tor bobslejowy
Łaźnia w Krynicy
Hotel Patria, Krynica

Pobytu książęcej pary oczywiście nie dało utrzymać się w tajemnicy, a Liga Popierania Turystyki natychmiast wykorzystała „5 minut sławy” Krynicy wydając broszurę popularyzującą polskie góry.

Wspinaczka
Skiring
Hokej
Flis

Zachęcam do udziału w Nocy Muzeów w BUW, kiedy pokażemy więcej ciekawych zbiorów związanych z tematem podróży.

Anna Zawadzka, Gabinet Dokumentów Życia Społecznego

mapa połączeń kolejowych Krakowa z górami

In de poolsche bergen, str. 16

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.