Pretekst ósmy: Czy zaburzenia odżywiania się klikają?

Czy zaburzenia odżywienia się klikają? Czy to temat nośny, o którym chcemy rozmawiać w internecie, w telewizji, na uczelniach, w szkołach i w domach? Od czasu do czasu przez media społecznościowe, zwłaszcza Instagram, przewijają się relacje znanych celebrytek, które zwierzają się, że temat zaburzeń odżywiania dotyka je osobiście. Ma to niewątpliwy związek z promowanym trendem na ciałopozytywność, ale czy nie pogłębia jedynie schematycznych wyobrażeń o tych problemach? Tak można wywnioskować śledząc komentarze i reakcje na te wyznania.

Dziennikarka specjalizująca się w tematach społecznych, Klaudia Stabach, zauważając jak niewielką i jednocześnie prawie wyłącznie stereotypową mamy wiedzę o zaburzeniach odżywiania napisała książkę „Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu”. Chciała w ten sposób oddać głos osobom, które nie mają ogromnych zasięgów w mediach społecznościowych, nie występują na okładkach czasopism, ale mają do opowiedzenia historie trudne i ważne. Pokazać dobitnie, że nie jest to fanaberia nastolatek, ale poważna choroba, która może dotknąć dziecko i dorosłego bez względu na płeć, że ma wiele twarzy i rzetelna wiedza o niej może uratować życie. Książka ukazuje codzienność osób cierpiących na zaburzenia odżywiania i ich rodzin, a także wysiłek lekarzy, pielęgniarek i terapeutów.

Na stole książki Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu Klaudii Stabach. Za stołem plakat do spotkania Pre/teksty 8.
Fot. Kamila Krzyżanowska

Ta ważna i mocna książka stała się pretekstem do ósmej rozmowy w cyklu Pre/teksty. Spotkania biblioterapeutyczne, która odbyła się 22 maja 2023 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. W rozmowie udział wzięły Klaudia Stabach, autorka książki i Martyna Figurska, psychoterapeutka uzależnień, poprowadziła je Kaja Gołuchowska.

Na scenie siedzą przy stolikach trzy prelegentki.
Od lewej: Kaja Gołuchowska (prowadząca spotkanie), Klaudia Stabach (autorka książki), Martyna Figurska (psychoterapeutka uzależnień). Fot. Agnieszka Kościelniak-Osiak

Pytanie, które być może nasuwa się teraz czytelnikowi tego tekstu, wypowiedziała na głos Kaja Gołuchowska. Dlaczego do rozmowy została zaproszona ekspertka, która pomaga ludziom uporać się z uzależnieniami? Okazuje się, że mechanizmy rządzące osobami uzależnionymi są zbieżne z tymi, które władają osobami z zaburzeniami odżywiania. Mówi się wręcz o osobach uzależnionych od niejedzenia. W obu przypadkach regulacja emocji odbywa się poprzez nałóg. Odmawianie jedzenia, kompulsywne objadanie się, prowokowanie wymiotów po posiłkach to też sposoby na uwolnienie emocji i można o nich myśleć jak o nałogu, uzależnieniu.

Temat zaburzeń odżywiania to temat kosztów ponoszonych przez jednostki i społeczeństwo w walce pozornie o ładne, szczupłe ciało, a tak naprawdę o akceptację, funkcjonowanie w grupie, lepsze relacje, miłość, sukces zawodowy. To co dla wielu jest codziennym dbaniem o siebie: aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, powstrzymywanie się od zjedzenia deseru po obiedzie, dla kogoś może stać się źródłem ogromnego cierpienia i prawdziwym polem bitwy z własnym ciałem. To kwestia proporcji i granica między zdrowymi nawykami i zachowaniami, a tymi zaburzonymi bywa bardzo cienka. To może być przyczyną tak mocno stereotypowego postrzegania tego zespołu chorób.  Psychoterapeutka podkreśliła, że nie można zapominać, że zaburzenia odżywiania łączą się z ryzykiem śmierci i jest to perspektywa szczególnie wstrząsająca dla rodzin i przyjaciół osób chorujących, którzy stają w obliczu tego problemu bezradni i zagubieni.

Mam nadzieję, że to spotkanie i rozmowa, jak i książka Klaudii Stachach, to kamyczki dorzucone do procesu otwierania oczu i umysłów, pobudzania wrażliwości i prawdziwej ciałopozytywności.

Nagranie spotkania jest do obejrzenia na kanale YouTube BUW. Warto, zachęcam: https://youtu.be/Mos9mu_LzYk

Książka czeka na półce w Wolnym Dostępie: Głodne. Reportaże o (nie)jedzeniu / Klaudia Stabach. Wielka Litera 2023 (RC 552. E18 S72 2023)

Kamila Krzyżanowska, Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy