BuwLOG

Staff Week w Sewilli – magicznej stolicy Andaluzji

plac otoczony bardzo ozdobnym budynkiem
Plaza de Espańa

We wrześniu zeszłego roku odwiedziłyśmy Bibliotekę Uniwersytetu w Sewilli. Miałyśmy okazję poznać pracę zarówno bibliotekarzy z Biblioteki Głównej jak i kilku bibliotek wydziałowych. Biblioteka Uniwersytetu Sewilskiego została założona w roku 1843 (sam uniwersytet w 1505). Uczelnia jest  trzecim hiszpańskim uniwersytetem pod względem liczby studentów, a pierwszym w Andaluzji, jest także jednym z najstarszych. Licząca 1 507 097 woluminów książnica jest również trzecią co do wielkości biblioteką uniwersytecką w Hiszpanii po Bibliotece Uniwersytetu Complutense w Madrycie i Bibliotece Uniwersytetu w Barcelonie.

Zwiedzałyśmy Bibliotekę Rektora Machado gdzie zaprezentowano nam strukturę i procesy zarządzania. Potem my opowiedziałyśmy o BUW-ie i wysłuchałyśmy prezentacji pozostałych uczestniczek Staff Week. Tak poznałyśmy przedstawicielki biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu w Bragança w Portugali.

Odwiedziłyśmy Biblioteki wydziałowe. Kampus Uniwersytetu jest dość rozległy, ale dzięki doskonałej pogodzie mogłyśmy odległości między kolejnymi punktami i bibliotekami z listy pokonywać pieszo. Zaproszono nas do bibliotek: Humanistycznej, Komunikacji, Inżynierii, Edukacji i Biblioteki Antonio de Ulloa.

plakat z planem pudynku
Plan biblioteki

Biblioteka Humanistyczna znajduje na wydziale Geograficzno-Historycznym. Ma 4 czytelnie rozmieszczone na różnych piętrach, ze względu na wyspecjalizowane zbiory bibliograficzne różnych katedr obu wydziałów. Można się zgubić w korytarzach pomiędzy czytelniami i magazynami. Największe wrażenie zrobiła na nas czytelnia sztuki, Sala de Arte, z 92 stanowiskami pracy i księgozbiorem liczącym 26 tys. egzemplarzy.

Biblioteka Komunikacji znajduje się poza kampusem głównym. Można tam skorzystać z biblioteki w tradycyjnym znaczeniu oraz z wideoteki udostępniającej materiały wizualne. Do dyspozycji jest 10 sal do pracy grupowej oraz 3 sale pracy nad materiałem audiowizualnym. Ale to nie wszystko. Wideoteka dysponuje 12 kabinami do oglądania filmów oraz salą kina domowego do użytku dydaktycznego. Studenci mogą wypożyczyć jednocześnie aż 7 filmów na 15 dni (i raz prolongować).

grupa ludzi pozuje na tle regału z książkami
Zonacomic

Użytkownicy mogą również skorzystać z niewielkiej czytelni komiksów. W ramach popularyzacji czytelnictwa, postanowiono udostępnić całą kolekcję komiksów w wolnym dostępie, żeby czytelnicy nie musieli czekać na zamówienia z magazynu. Większość tytułów jest w języku hiszpańskim, choć kolekcja stale jest uzupełniana o pozycje w języku angielskim. Projekt cieszy się ogromnym powodzeniem, a studenci chwalą możliwość relaksu i odskoczni, zwłaszcza podczas sesji. Jak się dowiedziałyśmy, utworzenie takiej strefy wiązało się z minimalnymi kosztami – zakupem 3 foteli i stolika, „bo wolna ściana zawsze się znajdzie w bibliotece”.

Biblioteka Wydziału Inżynierii już od wejścia przywitała nas skomplikowanymi urządzeniami prawdopodobnie do pomiaru ciśnienia, gazu i energii elektrycznej. Sama biblioteka jest jakby zawieszona w powietrzu i znajduje się w centralnej części budynku – najważniejszej, ponieważ z centrum pochodzi wiedza.

budynek wyglądający jak szafa na bardzo wysokich nóżkach wewnątrz większego budynku
Facultad de Ingenieria

Czytelnia ogólna i wolny dostęp zajmują dwa piętra Wydziału Technicznego. Przy stanowisku wypożyczalni na czytelnika, poza selfczekiem, czeka też wielki laptomat. Użytkownicy mogą wypożyczać laptopy i tablety do pracy w bibliotece i w domu. Po przyłożeniu karty do czytnika wyświetla się menu wyboru modelu sprzętu, który wypożycza się na maksymalnie 7 dni.

metalowa szafa w korytarzu
Laptomat
widok na wnętrze budynku: widać 3 piętra wypełnione regałami i biurkami
Facultad de Ingenieria
widok na wnętrze budynku: widać 3 piętra wypełnione regałami i biurkami
Facultad de Ingenieria

Zaproszono nas też do biblioteki Wydziału Edukacji i biblioteki Antonio de Ulloa – CRAI. Biblioteka edukacji to bardzo kameralna przestrzeń, która oferuje swoim czytelnikom bogaty księgozbiór z zakresu pedagogiki i edukacji w sporcie. Zaś CRAI to przede wszystkim centrum zasobów do nauki i badań Uniwersytetu w Sewilli. CRAI Antonio de Ulloa łączy usługi wsparcia z tradycyjnymi usługami bibliotecznymi dla wydziałów Fizyki, Chemii, Biologii i Farmacji. Biblioteka zajmuje aż 4 piętra. CRAI to jedna z bardziej nowoczesnych bibliotek wydziałowych na Uniwersytecie Sewilskim.

stanowisko komputerowe
CRAI A. de Ulloa

System Alma został wdrożony na Uniwersytecie Sewilskim w 2018 r. Biblioteka Uniwersytecka działa w sieci Bibliotek Andaluzyjskich posiadających wspólny katalog. System został zakupiony przez każdą z bibliotek oddzielnie, aby uniknąć nieporozumień dotyczących udostępniania zbiorów. Opinie bibliotekarzy dotyczące obsługi i pracy z Almą były podzielone. Pochlebnie wypowiadano się o zarządzaniu e-zbiorami, zakupami książek i tworzeniu zamówień bezpośrednio przez system biblioteczny. Biblioteka nie ma prawa do egzemplarza obowiązkowego – większość zborów jest kupowana, a dla rejestrowania tego rodzaju wpływu Alma sprawdza się bardzo dobrze. Dary stanowią minimalny odsetek nowych egzemplarzy i są poddawane dość dużej selekcji. Większość z nich przekazuje się bibliotekom publicznym. Choć ogólna ocena nowego systemu jest pozytywna, zwłaszcza w porównaniu z poprzednim systemem Sierra, to jednak implementacja Almy była dużym wyzwaniem. Przenoszenie danych nie odbyło się bez komplikacji, mimo licznych wcześniejszych testów. Sporym utrudnieniem był brak wsparcia w języku hiszpańskim ze strony Ex Libris. Tłumaczenie awarii, usterek i problemów na język angielski skutecznie wydłuża proces reklamacyjny. Największym problemem jest jednak duplikowanie rekordów bibliograficznych zarówno po konwersji systemu jak i w chwili tworzenia nowych rekordów kupowanych egzemplarzy. Wydaje się jednak, że ograniczenia tkwią nie tyle w Almie co w organizacji zarządzania siecią Bibliotek Andaluzyjskich.

Nasz pobyt zakończył się wizytą w Archiwum, które przechowuje ponad 1000 rękopisów, w tym 12 kodeksów z XIV i XV w., 332 inkunabuły, około 8 000 ksiąg z XVI w. i około 30 000 tomów z XVII-XIX w. Pokazano nam piękne kodeksy z rysunkami Warszawy i Krakowa oraz atlasy geograficzne z XVII w.

strona ze starej książki z ilustracja podpisaną: Varsovia
strona ze starej książki z ilustracja podpisaną: Cracovia

Pobyt w BUS to była wielka przyjemność. Doświadczenia i uwagi tamtejszych bibliotekarzy były dla nas bardzo cenne. Cudownie było też poznać historię głównego kampusu Uniwersytetu, który niegdyś był Królewską Fabryką Tytoniu. Oprowadzanie zorganizowane w ramach naszego programu Erasmus było ciekawą lekcją historii. To stąd pochodzi historia pięknej Carmen – bohaterki słynnej opery Georges’a Bizeta.

ceramiczna płytka z dwoma puttami trzymającymi napis: Fabrica Real de Tabacos

Weronika Rozenek, Magdalena Szymańska, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.