BuwLOG

Cykl się kończy, podróż trwa

Zapowiedź serii i pierwszy wpis został opublikowany 23 października 2016 r. Napisała go Agnieszka Kasprzyk z Centrum NUKAT, która cały cykl wymyśliła, próbując wzniecić w nas zew przygody i podróży, jeśli nie tej rzeczywistej, to na kartach książek. Przekonywała, że książka podróżnicza, bądź też o, szeroko rozumianej, podróży ma wielką wartość – przenosi w krainy odległe, inspiruje, rozbudza ciekawość i nierzadko sprawia, że pakujemy walizkę, czy plecak. Czytamy więc, podróżujemy i o książkach piszemy, by dzielić się tym dobrem z innymi.

Cykl toczył się niespiesznie po naszym blogu przez sześć lat w tempie jednej (lub kilku w jednym blogowym wpisie) książek miesięcznie. Jak widać, zdecydowanie preferujemy podróżowanie w stylu slow life, rozglądamy się, poznajemy różne kultury, próbujemy egzotycznych potraw i chłoniemy odmienną atmosferę.

W cyklu ukazały się 74 wpisy opisujące, jeśli dobrze liczę, 82 książki. Książki pełne przygód, z odległych zakątków świata, lub tych całkiem nam bliskich. Opisujące podróże nam współczesne i dawno już przebrzmiałe, zapisane na kartach historii. Podróże ludzi odważnych, których nic nie zatrzyma i tych, co na co dzień wolą fotel, herbatę i… książkę właśnie. Podróże na motorze i podróże w wyobraźni. Kolaż, który ilustruje to krótkie podsumowanie nie zebrał wszystkich okładek. Książki na półkach naszej biblioteki żyją i są w ciągłym czytelniczym obiegu, a największym bibliotekarskim przewinieniem byłoby wyciąganie książek z rąk czytelników, by zrobić im zdjęcie. Niech więc nie tylko kolaż, ale cały cykl (eksplorujcie tag: W 80 książek dookoła BUW) inspiruje do literackich podróży.

Cykl zakończyła jego pomysłodawczyni wpisem o dwóch przedwojennych wyprawach: motorowej i rowerowej. Agnieszko, dziękując ci za pomysł i motywację do czytania i pisania, życzymy jak najwięcej takich właśnie jednośladowych ekspedycji.  

Kolaż i tekst Kamila Krzyżanowska, Oddział Promocji, Wystaw i Współpracy

 

1 comment for “Cykl się kończy, podróż trwa

  1. Agnieszka Kasprzyk
    2 stycznia 2023 at 18:40

    Dzięki za podsumowanie – mam nadzieję, że cykl, mimo wszystko, się podobał, będąc cyklem biblioteczno-niebibliotecznym 🙂
    AK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.