BuwLOG

BUW od podszewki. Część 19. Biblioteka Austriacka

Biblioteka Austriacka. Stanowisko wypożyczeń "pod palmami.

Biblioteka Austriacka. Stanowisko wypożyczeń „pod palmami.

Na trzecim piętrze, parę metrów pod szklanym dachem stoi dwanaście regałów, kilka stolików, foteli, krzeseł oraz skryte w cieniu trzech palm stanowisko wypożyczeń. To właśnie Biblioteka Austriacka. Powstała w 2002 roku na mocy porozumienia zawartego między austriackim Federalnym Ministerstwem do Spraw Europy, Integracji i Spraw Zagranicznych, reprezentowanym przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie, a Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie.

Na owych dwunastu regałach – skąpanych w warszawskim słońcu – czeka na czytelników 16 000 książek opisujących historię, kulturę, geografię Austrii i krajów Europy Wschodniej, Środkowej i Południowo-Wschodniej. Dostępne są na miejscu również bieżące gazety, czasopisma fachowe i periodyki. Spragniony wiedzy czytelnik znajdzie tu albumy ze sztuką i architekturą, dowie się o znanych i mniej znanych austriackich kompozytorach i malarzach. Najwięcej jest tu jednak beletrystki i literatury pięknej.

Początki zbiorów Biblioteki Austriackiej sięgają lat 60. XX wieku. W 1965 roku w Warszawie powstał Instytut Kultury Austriackiej, pierwszy zachodnioeuropejski ośrodek kultury utworzony za żelazną kurtyną. Wraz z Instytutem pojawia się księgozbiór, początkowo o charakterze prezencyjnym, który rozrastał się z roku na rok. Instytut stał się wizytówką Austrii i „oknem na świat” dla polskiej inteligencji w PRL. Rozmowy i spotkania w Czytelni Austriackiej łączyły Wschód i Zachód Europy, kulturę, sztukę Polski i Austrii. W Czytelni Instytut udostępniał książki z filozofii, socjologii, historii, praktycznie niedostępne nigdzie indziej. Zaopatrywał też w księgozbiór Bibliotekę Jagiellońską i Bibliotekę Główną KUL. W działającej przy Instytucie Bibliotece można było wypożyczyć książki w języku niemieckim do domu.

W 2002 roku na mocy porozumienia zbiory z Biblioteki Instytutu Kultury Austriackiej trafiają na ulicę Dobrą, do BUW. Powstaje nowa autonomiczna jednostka o nazwie Biblioteka Austriacka w Warszawie działająca w strukturze Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Porozumienie sprawiło, że Biblioteka Austriacka została włączona w międzynarodową sieć Bibliotek Austriackich na świecie. Pierwsza taka placówka poza granicami Austrii powstała w 1986 roku w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim. Księgozbiór miał być finansowany przez stronę austriacką, a koszty lokalu, wyposażenia i personelu miała ponieść Biblioteka Jagiellońska. Ten model współpracy został zastosowany również w Warszawie. Od lat 80. sieć Bibliotek Austriackich na świecie rozrosła się do ponad sześćdziesięciu placówek w dwudziestu ośmiu krajach, głównie w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Obecnie w Polsce oprócz Warszawy i Krakowa istnieją jeszcze cztery inne: w Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i Rzeszowie. Wspierane przez rząd Austrii współpracują z lokalnymi instytucjami, uniwersytetami, bibliotekami, starają się poszerzyć wiedzę o mieszkańcach Austrii, jej kulturze i historii.

Biblioteka Austriacka i jej załoga

Biblioteka Austriacka i jej załoga

Jak przybywa zbiorów w Bibliotece Austriackiej? Maciej Soborczyk wraz z panią wicedyrektor Ernestine Baig z AFK z uwagą śledzą austriacki rynek książki. Wybierają z niego to, co najlepsze. Maciek robi długą listę wartościowych pozycji… i z bólem serca skraca, skraca, skraca (budżet, budżet, budżet). Na szczęście raz na jakiś czas dostajemy paczki znad pięknego modrego Dunaju, zawierające pokaźną ilość czasopism i książek.

Ze zbiorów Biblioteki Austriackiej mogą korzystać również osoby nie powiązane z Uniwersytetem Warszawskim. Wystarczy wyrobić sobie kartę biblioteczną BUW, udać się do naszego stanowiska pod trzema palmami i okazać dowód. Dzięki legitymacji Biblioteki Austriackiej czytelnik jest uprawniony do zabrania do domu na trzydzieści dni trzech książek z naszego księgozbioru ( z możliwością przedłużenia o kolejny miesiąc)

Biblioteka Austriacka w Warszawie jest współorganizatorem wieczorów autorskich, prezentacji książek, wykładów oraz wystaw.

Bibliotekę Austriacką obsługują:

Michał Dworakowski

Michał Dworakowski

Michał Dworakowski, absolwent UKSW – czyta, biega, śpiewa. Ogląda filmy, robi zdjęcia, pływa. Od czasu do czasu zagląda do teatru. Lubi wędrować po puszczy, górach, lasach fikcji literackich, brodzić po meandrach psychologii i teologii. Zagląda do świata Biblii. Grywa w gry planszowe. Spotyka się z grupą znajomych, pasjonatów Tolkiena i Lewisa. Razem poszukują Dobrych Historii. Bywa, że coś napiszą.

Maciej Soborczyk

Maciej Soborczyk

Maciej Soborczyk, absolwent UW i SGH, studiował na Uniwersytecie Ruprechta Karola w Heidelbergu – czyta, biega, również na nartach (trzykrotny uczestnik Biegu Katorżnika, uczestnik Euroasia marathon, rozgrywanego na dwóch kontynentach, i zimowego półmaratonu za kołem podbiegunowym, obecnie uprawia couch-potatoing z powodu nadmiaru obowiązków związanych z narodzinami synka), tłumaczy. Od 15 lat ma wspaniałą żonę. Uwielbia uczyć się nowych języków. Lubi podróże, operę, wędrowanie po górach. Działa społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Syndrom Tourette’a. Sam ma zespół Tourette’a.

Michał Dworakowski, Maciej Soborczyk, Biblioteka Austriacka
Zdjęcia: Jadwiga Antoniak

Wczoraj Biblioteka Austriacka w BUW zainaugurowała nowy cykl, w którym będą prezentowane nowe nabytki w księgozbiorze BA. Zapraszamy do lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.