BuwLOG

CODART w Gabinecie Rycin

W dniach 21-23 maja, w ramach zorganizowanego przez Muzeum Narodowe oraz Zamek Królewski międzynarodowego kongresu CODART, Warszawę odwiedziło przeszło 100 specjalistów w dziedzinie sztuki niderlandzkiej i flamandzkiej.

CODART to działająca od 1998 roku międzynarodowa sieć zrzeszająca kuratorów zbiorów publicznych, którzy na co dzień otaczają pieczą dzieła sztuki XV-XIX wieku z terenów dawnych Niderlandów. Obecnie organizacja zrzesza przeszło 300 osób z 50 krajów. Doroczne zjazdy organizowane w różnych miastach są okazją do nawiązania osobistych kontaktów, poznania lokalnych zbiorów, a także do dyskusji nad konkretnymi problemami podnoszonymi w trakcie konferencji. Tematem omawianym na tegorocznym kongresie był szeroki dostęp do „ukrytych” kolekcji.

W czasie kongresu badacze mieli także możliwość odwiedzenia wybranych kolekcji i uczestnictwa w różnorodnych pokazach dzieł sztuki. Biblioteka Uniwersytecka, która została zaproszona do pomocy w/współpracy przy organizacji warszawskiego zjazdu, zaprosiła kuratorów do Gabinetu Rycin.

Spotkanie zorganizowane 23 maja miało dwojaki charakter. Chcieliśmy nie tylko zaprezentować zbiory Gabinetu Rycin, ale także wykorzystać niebywałą okazję, jaką jest osobisty kontakt ze specjalistami w określonej dziedzinie. Z tej racji wizyta została podzielona na dwie części. Pierwszą wypełnił pokaz najcenniejszych i najciekawszych dzieł sztuki niderlandzkiej i flamandzkiej oraz krótka charakterystyka zbiorów. Uczestnicy z nieukrywanych zachwytem podziwiali prace Rembrandta van Rijn, Pietera Rubensa czy Tylmana van Gameren. Druga część – pomyślana jako sesja atrybucyjna – miała charakter warsztatowy. Dyrektor Jolanta Talbierska przygotowała szereg rysunków z opracowywanej właśnie części kolekcji wraz z proponowanymi atrybucjami. Przybyli badacze proszeni byli o wyrażenie swoich opinii, komentarz, lub sugestie.

Dzięki takiej formule spotkania uczestnicy kongresu mogli dogłębnie poznać nasze zbiory. Z drugiej strony mniej formalna część spotkania zaowocowała niezwykle ciekawymi rozmowami dotyczącymi nie tylko nowych atrybucji. W czasie wspólnych dociekań wszyscy mieliśmy możliwość wymienienia się uwagami warsztatowymi, które – miejmy nadzieję – zaowocują w przyszłych badaniach nad rysunkiem nowożytnym.

Małgorzata Biłozór-Salwa, Gabinet Rycin
fot. Bartłomiej Karelin, ORZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.