BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – sierpień 2020

B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Okładka książki. Na okładce zdjęcie brzegu jeziora i lasu.Włodzimierz Korsak, Piękno w lesie. Szkic z dziedziny estetyki, Gorzów Wielkopolski: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim: Klub Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ Oddział gorzowski im. Włodzimierza Korsaka w Gorzowie Wielkopolskim: Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gorzowie Wielkopolskim, 2019.

BUW Wolny Dostęp: BH 301 .N3 K67 2019.

Jest jeszcze takie miejsce, w którym można poczuć się na powrót częścią przyrody. W nim łatwo odrzucić cały polor i pozłotę cywilizacji, w niego można uciec od tłumu i tłoku wprost w inny, zielony natłok. W nim tłoczy i toczy się życie nie mniej intensywne od naszego, obleczone we wszelaki kolor, nawet w swoisty zgiełk i hałas. To – las.

Las Papuszy, las przebogactwa natury, świat w sobie. To nieogrodzony ogród i miejsce, dokąd ciągnie tęsknica. W samotności i w jednoczesnym spotkaniu z przyrodą człowiek wraca do natury, do dzieciństwa (szczęśliwi, którzy spędzali wakacje u dziadków na wsi) i do istoty swojego człowieczeństwa. Uświadamia sobie, że nie jest sam, gdy otoczony przez rozmaitość stworzeń. Z dzieciństwa wskrzesza w sobie ciekawość świata i zaczyna widzieć to, co pozasłaniał cegłą, betonem i asfaltem. Odsłania się do gołej źrenicy i uwrażliwia. I czuje się niepewnym gościem w tym świecie, z którego wyszedł dawno, i nie do końca… albo wcale nie jest tu u siebie. Jest skromny i pokorny, jak skorek po kory płachci wędrujący.

Wyjątkowe to wydawnictwo ukazuje las w obrazach, które wszak są tylko zatrzymanym mgnieniem, już po chwili są niezgodne z prawdą – tak ulotne i żywo zmienne. Przede wszystkim zaś las odtwarzamy w tej książce ze słów. Znamy ich dużo i mamy je dla roślin i zwierząt, i dla faktur ich skór i piór, i dla kolorów ich futer i pręcików, i dla wzorów na skorupkach i płatkach, i niewiele dla zapachów – bo kto mi język rozsupła i opowie, czym jest zapach nazywany leśnym?

I znów nieomylna jest Ursula K. Le Guin, kiedy powiada: Słowo „las” znaczy „świat”.

H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Okładka książki Gdyby to nie był Everest. Na niej zdjęcie mężczyzny w stroju do wspinaczki wysokogórksiej.Leszek Cichy, Gdyby to nie był Everest…, wysłuchał Piotr Trybalski, Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2020.

BUW Wolny Dostęp GV199.44.E85 C526 2020

Wprawdzie w 2020 podróżnicze plany wielu z nas stoją pod znakiem zapytania – warto przyjrzeć się tym, które już się powiodły i z pewnością przejdą do historii.

Książka „Gdyby to nie był Everest…” to opowieść o pięknej, choć trudnej i pełnej wyzwań wyprawie na szczyt najsławniejszego ośmiotysięcznika. To także piękna historia o spełnianiu marzeń, pokonywaniu słabości i słodkim smaku sukcesu.

Wstęp wydawcy: „Historia pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Opowieść Leszka Cichego – legendarnego lodowego wojownika. O ambicji, pragnieniu przekraczania granic i sensie eksploracji świata. „Gdyby to nie był Everest, tobyśmy chyba nie weszli“ – to słynne zdanie wypowiedział Leszek Cichy 17 lutego 1980 roku. Tego dnia wraz z Krzysztofem Wielickim dokonał czegoś, co wydawało się niemożliwe. Jako pierwsi ludzie stanęli zimą na szczycie ośmiotysięcznika. I to od razu najwyższego!”

K J Prawo. Nauki polityczne 

Biala okladka książki z zielonym pasem.Katarzyna Bomba, Konstytucyjne uwarunkowania pracy komornika sądowego, Warszawa: Wolters Kluwer, 2020

BUW Wolny Dostęp KKP1624.B66 2020

Katarzyna Bomba jest doktorem nauk prawnych i adiunktem w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Pełni również funkcję komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście w Łodzi i jest członkiem Krajowej Rady Komorniczej. Monografia stanowi kompendium wiedzy na temat pracy komornika sądowego w oparciu o Konstytucję RP i ustawę z 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych. Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i sądowego postępowania egzekucyjnego podzieliła swoją pracę na sześć rozdziałów uzupełnionych zakończeniem:

  • Płaszczyzny analizy statusu prawnego komornika
  • Teoretycznoprawne założenia modelu pracy komornika sądowego
  • Konstytucja RP jako wyznacznik standardów pracy komornika sądowego
  • Charakterystyka prawna pracy komornika sądowego
  • Konstytucyjna ochrona warunków pracy komornika sądowego
  • Konstytucyjna ochrona praw i wolności komornika sądowego
  • Uwarunkowania pracy komornika sądowego w świetle Konstytucji RP – uwagi de lege lata i postulaty de lege ferenda

Zmiana ustawy, która weszła w życie 1 stycznia 2019 roku przeformułowała model pracy komornika sądowego i spowodowała m.in. etatyzację tego zawodu. Tym samym komornik sądowy wykonuje swoje obowiązki służbowe w ramach tzw. służby i otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne pozyskiwane ze środków budżetowych. Kompleksowe omówienie problematyki służby komorniczej sprawia, że książka dedykowana jest zarówno teoretykom prawa jak i praktykom.

A Z Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Okładka książki. Abstrakcyjny wzór w kolorze niebieskim, zielonym i białym.Matysek Anna, Tomaszczyk Jacek, Cyfrowy warsztat humanisty. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020.

BUW Wolny Dostęp ZA4060 .M38 202

Przedstawiciele nauk humanistycznych coraz częściej stosują technikę informatyczną do prowadzenia szerokich badań i analiz komputerowych czy realizacji wspólnych projektów. Tę nową, wzbogaconą formę działalności naukowej humanistów nazwano humanistyką cyfrową.Książka stanowi przyjazny podręcznik dla studentów i doktorantów piszących prace dyplomowe i rozprawy doktorskie. Autorzy opisują najbardziej funkcjonalne, zwykle bezpłatne aplikacje i źródła informacji i pokazują krok po kroku, jak z nich korzystać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w procesie badawczym.

W poszczególnych rozdziałach, które odpowiadają etapom procesu badawczego, autorzy prezentują:

  • programy wspomagające pracę koncepcyjną (mapy myśli, hierarchiczne edytory tekstu),
  • uniwersalne i specjalistyczne źródła wraz z najskuteczniejszymi metodami wyszukiwania informacji,
  • programy do zarządzania bibliografią, umożliwiające tworzenie poprawnych przypisów bibliograficznych i automatyczne generowanie bibliografii załącznikowej,
  • elektroniczne notatniki, dzięki którym zyskujemy niespotykane w świecie analogowym możliwości gromadzenia różnego typu informacji – tekstu, grafiki, dźwięku, animacji, stron internetowych,
  • metodę pracy z procesorem tekstu, menedżerem bibliografii i elektronicznym notatnikiem – posługiwanie się tymi trzema aplikacjami w sposób systemowy znacząco usprawnia proces badawczy, skracając czas wyszukiwania i opracowania materiałów, a także ułatwia pisanie tekstów.

AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Okładka książki. Na szarym, różowym i czarnym tłe fragment starej mapy w kolorze piaskowym.Marcin Florian Gawrycki, Historia Trynidadu i Tobago, Warszawa: Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW, 2019.

BUW Wolny Dostęp F2119 .G38 2019

Publikacja wypełnia lukę w literaturze dotyczącej tego regionu. Ciekawe dzieje wysp, szczególnie od czasów podbojów przez Europejczyków, złożoność etniczną oraz przemiany ekonomiczne (od bramy El Dorado, przez plantacje tytoniu, trzciny cukrowej, kakaowca, aż po ropę naftową) opisuje prof. Marcin Gawarecki z Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW, autor innych publikacji poświęconych Ameryce Łacińskiej.

Informacje o książkach przygotowali:
ABB, Dorota Bocian, Anna Gimlewicz, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.