BuwLOG

Święta niecykliczne

Święta za pasem. Boże Narodzenie w grudniu, Wielkanoc na wiosnę, imieniny w czerwcu, urodziny we wrześniu… W każdym razie, co roku prawie o tej samej porze. Niektórzy powiedzą, że wieje nudą. I co? I znajdą takie święto, które będzie obchodzone niecyklicznie, żeby było ciekawiej.

Miłośnicy matematyki wynaleźli sobie Dzień Twierdzenia Pitagorasa. Święto to jest obchodzone wtedy, gdy suma kwadratów pierwszych dwóch liczb w dacie równa się sumie ostatniej liczby. Piękne, prawda? Prawdziwa poezja liczb [Poezja liczb : znaczenie piękna w matematyce, Antonio J. Durán ; przeł. Anna Kozłowska, BUW WD QA93 .D87165 2012].

Fresk Rafaela przedstawiający Pitagorasa
Pitagoras według Rafaela. Fragment fresku Szkoła ateńska. Źródło: Wikipedia.

I oto właśnie dziś, 16 grudnia, obchodzimy Dzień Twierdzenia Pitagorasa, bowiem
(12×12) + (16×16) = 20 x 20.

Poprzednie takie święto obchodziliśmy 15 sierpnia 2017. A kolejne? No właśnie, to może już sami sobie Państwo policzą.

Zainspirowało mnie to sudokowo (lub sudocznie, lub sudokuizująco) i postanowiłam poszukać takich dat, gdzie żadna z cyfr zapisu się nie powtarza. Stosunkowo łatwe zadanie, ale daje od razu wgląd w sprawę, że do roku 2103 takie święto się nie zdarzy…

W tym roku z pewnością najciekawiej wizualnie z perspektywy matematyki wyglądał drugi lutego. Cztery dwójki i cztery zera. Ciekawy był też dwunasty grudnia. Oj, w zasadzie, gdzie człowiek nie spojrzy, tam jakaś ciekawostka.


Barbara Chmielewska, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów

Obrazek wyróżniający: Wikimedia commons

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.