BuwLOG

Erasmus+. Historie florenckie

Uniwersytet we Florencji istnieje od 1923 roku, chociaż historia uczelni sięga 1321 roku, kiedy to w Republice Florenckiej powstało Studium generale. Na początku kwietnia Uniwersytet Florencki (Università degli Studi di Firenze) organizował tydzień szkolenia w ramach programu Erasmus+. Miałam przyjemność wziąć w nim udział wraz z dwiema koleżankami:  Magdą Kanią z Oddziału  Projektów Celowych i Funduszy Zewnętrznych oraz Marynią Truszkowską z Oddziału Udostępniania.

Widok panoramy miasta, z rzeką i znajdującymi się nad nią mostami.

W ciągu pięciu dni szkolenia udało nam się odwiedzić 7 bibliotek wydziałowych wchodzących w skład systemu bibliotecznego Uniwersytetu we Florencji.

Pierwszego dnia odwiedziłyśmy Bibliotekę Nauk Społecznych (Biblioteka Scienze Sociali), która znajduje się na kampusie położonym na obrzeżach miasta. Jest to najbardziej nowoczesna biblioteka, spośród tych, które miałyśmy okazję odwiedzić. Nowy budynek może zapewnić komfort nauki studentom pracującym w grupach, a także indywidualnie – w wyznaczonych do tego miejscach. Podczas powitania mogłyśmy również zaprezentować swoje miejsce pracy. Włosi nie kryli zachwytów przede wszystkim nad naszym ogrodem.

W kolejnych dniach miałyśmy możliwość zapoznać się z działalnością Biblioteki Wydziału Humanistycznego, Biblioteki Historii Sztuki, Biblioteki Wydziału Architektury, Biblioteki Biomedycznej, a w ostatnim dniu Bibliotek Antropologii i Botaniki. Bardzo ciekawe były odwiedziny w Bibliotece Antropologii, która mieści się w tym samym budynku co Muzeum Historii Naturalnej. Obie instytucje blisko ze sobą współpracują. Dzięki temu mogłyśmy również obejrzeć niezwykle ciekawą wystawę muzeum. Spora jej część to eksponaty pochodzące ze zbiorów Fosco Marainiego, włoskiego fotografa i etnologa, który podobnie jak Bronisław Piłsudski wiele lat spędził wśród Ajnów na wyspie Hokkaido, fotografując i opisując ich zwyczaje i język. Natomiast po zaprezentowaniu zbiorów Biblioteki Botaniki zwiedziłyśmy również Uniwersytecki Ogród Botaniczny.

Podczas całego tygodnia szkolenia zaprezentowano nam szeroki wachlarz umiejętności florenckich bibliotekarzy. Od informacji naukowej, obsługi czytelników, poprzez opracowanie, konserwację, digitalizację, aż po zasoby elektroniczne. Większość bibliotek, które odwiedziłyśmy znajduje się w budynkach historycznych, więc nie tylko zbiory a także sama architektura bibliotek cieszyła nasze oczy. A popołudniami nie pozostawało nam nic innego, jak korzystać z bogatej oferty kulturalnej miasta Medyceuszy.

(Tytuł wpisu nawiązuje do książki Ewy Bieńkowskiej Historie florenckie, BUW Wolny Dostęp N6921.F7B54 2015)

Tekst: Justyna Kuster-Pachnicka, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów

Foto: Justyna Kuster-Pachnicka, Oddział Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów, Maria Truszkowska, Oddział Udostępniania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.