BuwLOG

The Nation’s Library na wakacje, czyli wizyta w Library of Congress

[Aerial view showing the Library of Congress Thomas Jefferson Building, with East Capitol Street on the left and the James Madison Building on the right, Washington, D.C.] (LOC)

Na zdjęciu, w samym centrum budynek Biblioteki Kongresu im. Thomasa Jeffersona(otwarty w 1897 r.), tuż za nim budynek im. Johna Adamsa (otwarty w 1939 r.), na prawo budynek im. Jamesa Madisona; (otwarty w 1976 r.); źródło: Flickr Library of Congress (Rights Info: No known restrictions on publication)

Być w Waszyngtonie i nie odwiedzić Biblioteki Kongresu (ang. Library of Congress, LofC, Biblioteki Narodowej) to byłby grzech, a będąc bibliotekarzem BUW, gdzie używa się klasyfikacji LofC liczyłby się podwójnie. A tak na poważnie, zwiedzanie tego miejsca polecam każdemu, nie tylko online poprzez elektroniczne katalogi, kolekcje, czy wystawy. Książnica ma niesamowicie bogate zbiory, organizuje dużo wystaw tematycznych związanych z historią i kulturą USA, a jej siedziba, mieści się blisko największych atrakcji turystycznych stolicy, w tym Kapitolu, czyli rezydencji Kongresu USA (amerykańskiego parlamentu). Stąd właśnie jej nazwa, od jej założenia w 1800 roku, służyła przede wszystkim za bibliotekę najwyższego organu władzy ustawodawczej w Stanach Zjednoczonych. Jej fundatorami byli Thomas Jefferson, John Adams i James Madison na cześć, których nazwano trzy historyczne budynki biblioteki. O jej działalności można przeczytać w Library of Congress Magazine (LCM), który przez wiele lat gromadziliśmy w papierowej wersji. Dla miłośników historii, kilka ważniejszych faktów zaprezentowano na tej podstronie: Chronology.

Do 2018 r. BUW współpracował z LofC w ramach wymiany materiałów bibliotecznych (Sprawozdanie BUW za rok 2018). Za współpracę odpowiadała Sekcja Europy Środkowo-Wschodniej LofC. Przez lata Biblioteka Kongresu zgromadziła ciekawą kolekcję europejską. Szkoda, że program ERASMUS ma ograniczony zasięg, wykorzystując kontakt z Sekcją wymiany zagranicznej oraz gromadzenia czasopism, jeden dzień urlopu zaplanowałam na zwiedzanie i mini staż. Kończąc wizytę zaopatrzyłam się w książki i pamiątki.

Kubek termiczny ustawiony na półce z książkami w bibliotece.

Główna czytelnia w budynku im. Thomasa Jeffersona
Tabliczka imienna kierownika Sekcji Biblioteki Kongresu plakat powitalny
Poczta z darami i czasopism z wymiany zagranicznej
Przestrzeń biurowa Sekcji Wymiany Zagranicznej
Wózek z książkami i czasopismami przygotowanymi do oprawy
Wejście do budynku im. Jamesa Madisona Biblioteka Kongresu
Wnętrze budynku Biblioteki Kongresu im. Thomasa Jeffersona

Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych, Pełnomocniczka Dyrektora BUW ds. otwartej nauki

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.