BuwLOG

Bibliotekarskie Zaduszki 2021

Zapalone znicze na grobach

sz.u.: Zaduszki. Flickr CC BY-SA 2.0

Wspominamy pracowniczki i pracowników BUW, zmarłych w okresie od października 2020 r. do października 2021

Zdjęcie pani Biernackiej

 

31 października 2020 r. zmarła dr Maria Magdalena Biernacka. W BUW pracowała w latach 1982-2006, ostatnio w Gabinecie Zbiorów XIX w.
Wpis o dr Biernackiej ukazał się na BuwLOGu 7 stycznia 2021.

 

 


Zdjęcie - Marek Płachciński

 

 

26 listopada 2020 r. zmarł Marek Płachciński. W BUW pracował w latach 1995-2005 na stanowisku starszego technika dokumentalisty w ówczesnym Oddziale Zabezpieczania i Konserwacji Zbiorów.

 

 


 

 

27 listopada 2020 r. zmarła Halina Naporowska. W BUW pracowała w latach 1979-1999 w Oddziale Administracyjnym, na stanowisku starszej szatniarki w Gmachu Głównym.

 

 


mężczyzna w białym fartuchu pochylający się nad otwartym pudełkiem

 

9 maja zmarł Marek Mastalerski. W BUW pracował w latach 1996-2021, w Oddziale Ochrony i Konserwacji Zbiorów.
Wpis o Marku ukazał się na BuwLOGu 10 czerwca 2021.

 

 


Zdjęcie Krystyny Kocznorowskiej.

 

4 lipca zmarła dr Krystyna Kocznorowska. W BUW pracowała w latach 2003-2013 jako wicedyrektor ds. systemu biblioteczno-informacyjnego.
Wpis o dyr. Kocznorowskiej ukazał się na BuwLOGu 19 sierpnia 2021.

 

 


Zdjęcie Aliny Szczerkowskiej3 września zmarła Alina Szczerkowska. 10 września na pożegnaliśmy Ja na Cmentarzu na Solipsach.

Urodzona w 1946 r. w Pabianicach, ukończyła bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Była długoletnią pracowniczką Centralnej Biblioteki Rolniczej, w BUW przepracowała siedem lat (2004-2011) jako kierowniczka Oddziału Kontroli i Selekcji Zbiorów. W tym czasie włożyła istotny wkład w prace związane z ewidencją zbiorów, organizacją i stworzeniem sprawnie funkcjonującego warsztatu prac związanych ze skontrum i selekcją. Jej wiedza, doświadczenie i profesjonalizm w tych dziedzinach procentują w OKSZ do dziś.

Ogromna wiedza i potrzeba działania powodowały, że jej praca nie ograniczała się do Biblioteki Uniwersyteckiej, a obejmowała też biblioteki wydziałowe. Miała niepodważalny status ekspertki i doradczyni nie tylko na Uniwersytecie Warszawskim, ale w całej Polsce. Potrafiła w czasie jednej rozmowy telefonicznej rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane problemy, z którymi często latami borykali się kierownicy bibliotek. Kiedy sytuacja tego wymagała, jechała do potrzebującej pomocy biblioteki i na miejscu uczyła, doradzała i pomagała.

Pani Alina była bibliotekarką z pasją, pracowała z prawdziwym zaangażowaniem. Jako kierowniczka niewątpliwie budziła w nas, pracownikach OKSZ, respekt. Była wymagająca, stanowcza, czasem bezkompromisowa, ale też opiekuńcza, szczera, mająca ogromny dystans do siebie oraz pozytywną energię, która dzięki Niej panowała w Oddziale.

Prywatnie ‒ stała bywalczyni teatrów, właścicielka imponującej kolekcji płyt ze swoja ukochaną muzyką jazzową, podróżniczka. Była osobą wiecznie młodą duchem, pełną życia, towarzyską, ale przede wszystkim… była sobą.

Joanna Chełstowska, Oddział Kontroli i Selekcji Zbiorów 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.