BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – maj 2021

Okładki-Maj-2021-Niewielka-suma-szczęściaBL Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Wiesław Łukaszewski, Niewielka suma szczęścia, Sopot: Wydawnictwo Smak Słowa, 2020.

BUW Wolny Dostęp BF637 .C5 L85 2020

Oto książka dobra, aby po nią sięgnąć w dowolnym momencie, złożona z krótkich esejów-rozmyślań dotyczących… nas samych. Na różnych etapach życia, w sytuacjach społecznych, w relacjach i w konfrontacji z własnym wnętrzem – te wszystkie ziarenka piasku, które składają się na życie. Te, które dzielą się miłym ciepłem od słońca i te, które nieprzyjemnie uwierają w bucie. Te zgrzytające czasem w zębach i te przesypujące się przez palce.

Publikacja stanowi zbiór miniatur wybitnego psychologa, poczynając od spostrzeżeń na temat wszechobecnego ciążenia ku negatywnemu nastawieniu i na temat normalności (czymkolwiek miałaby ona być), poprzez mnogość emocji i sytuacji właściwych życiu, po pełnię dylematów, przed jakimi życie stawia człowieka.

Migawki-refleksje, jakie mogą błysnąć w nas samych w różnych momentach życia. Obserwacje z pointą lub z nienachalnym pytaniem, które całkowicie pozbawia złudzeń o błahości, jakie można by mieć, sądząc po samej miniaturowej formie tekstów.

 

 


 

Okładki-Maj-2021-Uciec-w-HimalajeAM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Anna Kalinowska, Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenie o wolności, Warszawa: Bellona, copyright © 2020.

BUW Wolny Dostęp DS10 .K28 2020

Tytułowe Himalaje, PRL i marzenie o wolności.  Anna Kalinowska wspomina wyprawy na Daleki Wschód w połowie lat osiemdziesiątych XX w. okraszone handlowymi perypetiami. To swoiste okno na świat w tamtych czasach pozwalało na ucieczkę od szarzyzny PRL-u.

 

 

 

 


 

Okładki-Maj-2021-Ancient-DNA-and-Genetic-EngineeringG-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Piotr Węgleński, Ancient DNA and genetic engineering, Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2020.

BUW Wolny Dostęp QP624 .W44 2020

DNA prehistorycznych organizmów pozostawało przed długi czas bardziej w sferze fantastyki naukowej niż realiów nauki. Dzięki rozwojowi inżynierii genetycznej, możemy obecnie poznać tajemnice wymarłych gatunków oraz przeszłości gatunków wciąż żyjących. Umiejętność czytania starożytnego DNA pozwala nam poznać nowe fakty dotyczące życia starożytnych, badać zmiany genetyczne, które ukształtowały współczesne organizmy, oraz uzyskać nowe spojrzenie na fascynujące pytania ewolucyjne. Na przykład, jak ewoluowali neandertalczycy i dlaczego wymarły mamuty.

Autor zapoznaje nas z technologią wykorzystywaną w różnych dziedzinach: biologii ewolucyjnej, archeologii, a nawet w ochronie gatunków. Książka Ancient DNA and Genetic Engineering zapoznaje czytelnika z możliwościami inżynierii genetycznej i jej różnorodnym zastosowaniem, od ulepszanie gatunków roślin po medycynę sądową.

 

 


 

Okładki-Maj-2021-Tarcza-antykryzysowa-1.0-4.0-ustawa-o-dodatku-solidarnościowym-i-inne-regulacjeK J Prawo. Nauki polityczne

Tarcza antykryzysowa 1.0 – 4.0, ustawa o dodatku solidarnościowym i inne regulacje: szczególne rozwiązania w prawie pracy, prawie urzędniczym i prawie ubezpieczeń społecznych związane z COVID-19: komentarz, redakcja naukowa Krzysztof W. Baran, Warszawa: Wolters Kluwer, 2020.

BUW Wolny Dostęp KKP1264 2020e

Sytuacja pandemiczna wpłynęła w znaczący sposób na podmioty zatrudniające jak i na samych zatrudnionych. Książka Wydawnictwa Wolters Kluwer stanowi komentarz do przepisów prawnych uchwalanych podczas epidemii COVID-19 i uwzględnia m.in. ustawę o tarczy antykryzysowej 4.0 i ustawę o dodatku solidarnościowym. Bardzo szczegółowo porusza problematykę prawa pracy, prawa urzędniczego i prawa ubezpieczeń społecznych. Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa W. Barana omawia następujące zagadnienia:

– możliwość zmiany warunków zatrudnienia,

– zatrudnianie cudzoziemców,

– zatrudnianie urzędników,

– określanie statusu osób ubezpieczonych w czasie epidemii,

– przyznawanie świadczeń osobom, które utraciły zatrudnienie.

Może być pomocna dla praktyków prawa, jak i teoretyków prawa.

 

 


 

Okładki-Maj-2021-Od-hierarchii-do-turkusuH GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Marek Wzorek, Od hierarchii do turkusu, czyli jak zarządzać w XXI wieku, Gliwice: Wydawnictwo Helion, copyright 2019.

BUW Wolny Dostęp HD58.8 .W97 2019

Jak rozwijało się nasze społeczeństwo na przestrzeni dziejów? W jaki sposób zmieniały się style organizacyjne? Czym jest i jakie są zalety “turkusowego zarządzania”? I wreszcie – JAK wdrożyć rewolucyjne zmiany w swojej organizacji i otoczeniu?

Odpowiedzi na te i inne pytania udziela autor książki, przedsiębiorca i manager, Marek Wzorek. Zachęca do innego spojrzenia na kulturę organizacyjną, opowiada w jaki sposób różnego typu i rozmiaru przedsiębiorstwa przeszły na “turkusową” stronę i dzieli się własnymi doświadczeniami w budowaniu przyjaznego miejsca pracy.

Obowiązkowa lektura dla tych, których zainteresowało rewolucyjne „Pracować inaczej” Frederika Laloux!

 

 


 

Informacje o książkach przygotowali:

Dorota Bocian, Maja Bogajczyk, Tomasz Kasprowicz, Lilianna Nalewajska, Zuzanna Sendor – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.