BuwLOG

Nowości książkowe w BUW – wrzesień 2018

B L Filozofia. Psychologia. Religia. Oświata

Janusz Czapiński, Psychologia szczęścia: Kto, kiedy, dlaczego kocha życie i co z tego wynika, czyli nowa odsłona teorii cebulowej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar 2017

BUW Wolny Dostęp BF575.H27 C926 2017

Janusz Czapiński jest psychologiem społecznym, emerytowanym profesorem Uniwersytetu Warszawskiego i prorektorem ds. nauki Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Szczęście, czyli inaczej dobrostan psychiczny lub dobrostan subiektywny jest tematem, który fascynuje wszystkich bez wyjątku. Książka stanowi unikatowe źródło wiedzy na temat szczęścia w odczuciu Polaków. Wprowadza nas również w tajniki zarówno cebulowego mechanizmu szczęścia, jak i innych teorii współczesnego szczęścia.






AM C D-F GN700-875 Nauki historyczne

Kinga Lityńska, Rosja poza Rosją: Kirgistan, Kazachstan, Daleki Wschód. Pelplin: Wydawnictwo „Bernardinum”, 2018

BUW Wolny Dostęp DK914 .L58 2018

Książka o podróży, ale przede wszystkim o ludziach – Kirgizach i Kazachach. Te odległe azjatyckie rejony są dla większości z nas nieznane, zbyt dalekie. A ludzie? warto poznać bliżej ich mentalność, obyczajowość, dowiedzieć się, jak żyją na co dzień.








G-GF Q R-V Geografia. Nauki matematyczne, przyrodnicze i stosowane

Priyamvada Natarajan, Mapy kosmosu : przełomowe idee naukowe, dzięki którym odkryliśmy Wszechświat, przełożyli Bogumił Bieniok i Ewa L. Łokas. Warszawa : Prószyński Media, 2017

BUW Wolny Dostęp QB981 .N38165 2017 egz.1

Autor zabiera nas w podróż śladem odkryć, które doprowadziły nas do obecnego rozumienia Wszechświata. Pokazuje, w jaki sposób powstają teorie naukowe i jak są weryfikowane. Z książki dowiemy się, czym tak naprawdę jest czarna dziura i co wpłynęło na coraz szybciej postepującą ekspansję Kosmosu.
Priyamvada Natarajan jest doświadczonym badaczem Kosmosu. Jako astrofizyk tworzy mapy niewidzialnej materii we Wszechświecie.





K J Prawo. Nauki polityczne

Marcin Michna, Bitcoin jako przedmiot stosunków cywilnoprawnych. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck, 2018

BUW Wolny Dostęp KKP961.M53 2018

W ostatnim dwudziestoleciu to właśnie rozwój nowych technologii, a w szczególności Internetu, wpłynął zasadniczo na zmiany w naszym codziennym życiu. Ogromny postęp technologiczny daje się zauważyć w bankowości i w szeroko pojętych finansach. Dokonywanie płatności za pomocą kart kredytowych i płatniczych ułatwiło nam funkcjonowanie we współczesnym świecie. Natomiast za rewolucję należy uznać pojawienie wirtualnego pieniądza, czyli bitcoina. Ta kryptowaluta przysparza jednak wielu problemów natury prawnej. Monografia przedstawia problematykę funkcjonowania bitcoina w przestrzeni stosunków cywilnoprawnych.





H GN1-673 GR-GV Nauki społeczne. Antropologia

Oblicza komunikacji: Polityka, instytucje publiczne, biznes, redakcja naukowa Aneta Bąk-Szołucha, Łukasz Kubisz-Muła. Bielsko-Biała: Wydawnictwo Naukowe Akademii Techniczno-Humanistycznej, 2018

BUW Wolny Dostęp HM1206.O26 2018

Książka przekrojowo porusza zagadnienia związane z komunikacją w różnych dziedzinach życia. Komunikacja w biznesie, polityce, instytucjach publicznych i społeczeństwie – to tylko kilka z wielu poruszanych tu tematów. Książka oprócz typowo teoretycznych zagadnień z obszaru komunikowania, prezentuje także interesujące studium przypadku. Na przykładach konkretnych podmiotów i wykorzystywanych przez nie kanałów komunikacji dokonano analizy wpływu na budowanie relacji z otoczeniem, rozwój innowacyjności i kreowanie wizerunku własnej marki na konkurencyjnym rynku.




M N Muzyka. Architektura. Sztuki piękne

Organizatorzy życia: De Stijl, polska awangarda i design, koncepcja i redakcja naukowa katalogu Paulina Kurc-Maj, Anna Saciuk-Gąsowska, tłumaczenie tekstów Łukasz Mojsak, Anna Sikora-Sabat. Łódź: Muzeum Sztuki w Łodzi, 2017

BUW Wolny Dostęp NK1471.P6 O74 2017

Dokładnie przed wiekiem, jesienią 1917 roku, miały miejsce dwa wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla rozwoju awangardowej myśli w Polsce i w Holandii. W październiku tego roku w holenderskiej Lejdzie światło dzienne ujrzał pierwszy numer pisma „De Stijl”, swoistej platformy, która w rozwoju tzw. Nowej Sztuki odegrała rolę niebywale ważną. Ledwie miesiąc później, w oddalonym o ponad tysiąc kilometrów Krakowie otwarto I Wystawę Ekspresjonistów Polskich, dziś uznawaną za symboliczny zaczątek awangardy polskiej. Wówczas wydarzenia te nie miały ze sobą zbyt wiele wspólnego, niemniej ów zbieg okoliczności nabiera wyjątkowego znaczenia w obliczu wzajemnych kontaktów oraz wpływów, jakie z czasem narodziły się pomiędzy polskimi i holenderskimi awangardowymi ugrupowaniami i ich przedstawicielami. (fragment tekstu dr. Michała Wenderskiego).

Niniejsze wydawnictwo jest katalogiem towarzyszącym wystawie „Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design”. Szeroko analizuje związki polskiego designu awangardowego i twórczości holenderskiego De Stijl. Znajdują się w niej obszerne eseje dotyczące wpływu grupy De Stijl na design europejski, a zwłaszcza na awangardę i projektowanie w Polsce. Autorami tekstów są m.in. sami twórcy awangardowi, tacy jak Andrzej Pronaszko, Szymon Syrkus czy Theo van Doesburg. W części katalogowej możemy znaleźć najwazniejsze przykłady twórczości zarówno holenderskiego, jak i polskiego środowiska.




A Z Dzieła treści ogólnej. Bibliotekoznawstwo

Keith Houston, Książka: Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski, przełożył Paweł Lipszyc. Kraków: Wydawnictwo Karakter, 2017

BUW Wolny Dostęp Z4 .H68165 2017

Czy wynalazek papieru miał jakiś związek z intrygami na chińskim dworze? Dlaczego w XIX-wiecznej Anglii chowanie zmarłych odzianych w lniane szaty uznawano za niepatriotyczne? Jak dotkliwa kara groziła skrybom, którzy nie wywiązywali się ze swych obowiązków? Czy baczne obserwowanie pracy konduktora pociągu mogło mieć jakieś skutki dla rozwoju drukarstwa?
Papier, pismo, druk, ilustracje – za każdym z tych aspektów książki stoją setki lat historii i wiele ludzkich namiętności. Opowiadając o narodzinach i rozwoju „najpotężniejszego przedmiotu naszych czasów” Keith Houston kreśli dzieje kilku cywilizacji, nie tracąc przy tym z oczu losów poszczególnych osób – odkrywców, wynalazców i wizjonerów, których ciekawość, żarliwość, praca (a niekiedy i występki) zmieniły kształt naszego świata. Fascynująca opowieść – obejmująca pięć tysięcy lat i pięć kontynentów – jest nie tylko znakomicie udokumentowanym źródłem wiedzy o dziejach tzw. przemysłów książki, ale też po prostu zajmującą i zabawną lekturą dla wszystkich, którzy uwielbiają czytać. I oglądać ilustracje!



Informacje o książkach przygotowały:
Anna Białanowicz-Biernat, Dorota Bocian, Maja Bogajczyk,, Magdalena Fedorczyk-Falis, Anna Gimlewicz, Lilianna Nalewajska – Oddział Usług Informacyjnych i Szkoleń

Obrazek tytułowy: Daniel Wehner: book. Flickr, CC BY 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.