BuwLOG

W Locarno o archiwach kompozytorów

Międzynarodowa konferencja Monograficzne archiwa kompozytorów fin de siècle: chwila obecna i perspektywy, która odbyła się w dniach 22-24 XI 2023 w malowniczym szwajcarskim Locarno (kanton Ticino) stanowiła okazją do zaprezentowania archiwum Karola Szymanowskiego w środowisku zagranicznych specjalistów (takie konkretnie było zamówienie organizatorów skierowane do BUW). Spuścizna ta przekazana decyzją ministerialną Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie w 1961 roku znajduje się w Archiwum Kompozytorów Polskich BUW.

prelegent wygłasza referat
Piotr Maculewicz mówi o spuściźnie Karola Szymanowskiego w Archiwum Kompozytorów Polskich BUW.

Organizatorzy spotkania: Fundacja Leoncavallo (związana z postacią włoskiego kompozytora operowego, który tworzył m.in. w Ticino) oraz Biblioteca Cantonale Locarno, zaprosili do udziału reprezentantów kilkunastu ośrodków z Europy i ze Stanów Zjednoczonych i –  mimo dość wąskiego zakresu tematycznego oraz historycznego – różnorodność była wyrazistą cechą prezentowanych zbiorów i metodologii pracy z nimi. Różnorodność w odniesieniu do kompozytorów, losów i kondycji ich spuścizn, sposobów i możliwości archiwizowania w zależności od instytucji, jakie objęły patronat nad zbiorami, koncepcji udostępnienia, konserwacji, praw autorskich, a nawet zagadnień etycznych związanych z udostępnianiem zbiorów. Gospodarzem i spiritus movens wydarzenia był muzyk i muzykolog prof. Florian Bassani związany z Fondo Leoncavallo, z siedzibą w bibliotece kantonalnej.

sala konferencyjna z bardzo ozdobnym sklepieniem

Inspirujące obrady toczyły się w pięknej, osiemnastowiecznej sali biblioteki kantonalnej, oraz – już nieformalnie – podczas przerw kawowych w pobliskim barze (w bibliotece praktycznie nie było na to miejsca), przerw na lunch w nieco dalej położonej restauracji, a nawet śniadań, ze względu na zakwaterowanie gości w jednym hotelu, w graniczącym z Locarno miasteczku Muralto.

Wśród uczestników spotkania obecne były m.in. osoby poznane na corocznych kongresach IAML, a także biorące udział w podobnym kolokwium zorganizowanym w 2013 roku w Wenecji wokół korespondencji kompozytorów XX w. Pozwoliło to na podjęcie rozmów także w kontekście planowanych w GZM wyjazdów w ramach projektu Erasmus.

kobieta przed renesansową kamienicą
Magdalena Borowiec przed Biblioteca Cantonale Locarno.

Wystąpienia referentów zostaną opublikowane w roku 2024 w postaci elektronicznej.

Udział w wydarzeniu został w znacznej mierze sfinansowany przez organizatorów (beneficjentem był Piotr Maculewicz), jednak dzięki dofinansowaniu przez BUW, możliwa była  dwuosobowa delegacja z Gabinetu Zbiorów Muzycznych (Magdalena Borowiec).

pożółkły jesienią modrzew na tle jeziora otoczonego górami

Merytoryczny walor służbowego wyjazdu pogłębiony został przez niezwykły urok szwajcarskiego miasteczka położonego nad jeziorem otulonym Alpami, a zachwytu nad włoskim Bergamo w podróży powrotnej nie przyćmił ani strajk włoskich lotnisk, ani paraliżujące ruch drogowy demonstracje w mieście wylotu, ostatecznie zakończonego z ledwie godzinnym opóźnieniem.

Magdalena Borowiec, Piotr Maculewicz, Gabinet Zbiorów Muzycznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.