BuwLOG

Biblioteki UW od podszewki. Odc. 30. Biblioteka Instytutu Anglistyki

Biblioteka Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego mieści się przy ul. Hożej 69 w Warszawie. Jest biblioteką naukową o charakterze publicznym. Początki biblioteki sięgają księgozbioru Seminarium Języka Angielskiego istniejącego na UW w latach ’30 dwudziestego wieku. Od 1950 r. jest Biblioteką Instytutu Anglistyki UW.

Zakres tematyczny zbiorów, zgodny jest z profilem Instytutu Anglistyki oraz potrzebami studentów i wykładowców. Zbiory uzupełniają liczne wydawnictwa informacyjne, w tym encyklopedie i słowniki.

Biblioteka Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego składa się z:

  • Wypożyczalni miejscowej (parter, pok. 113)
  • Czytelni (parter, pok. 113)
  • Księgozbioru Dydaktycznego (parter, pok. 113)
  • Księgozbioru Pracowni Ośrodka Studiów Brytyjskich (parter, pok. 053)
  • Działu gromadzenia i opracowywania zbiorów, reklamacji i szkoleń bibliotecznych (parter, pok. 113)

Za pośrednictwem BIA UW pracownicy oraz studenci Instytutu Anglistyki mogą skorzystać z krajowej wypożyczalni międzybibliotecznej.

Aktualnie Księgozbiór BIA liczy ponad 70 tys. wol. książek, ponad 2200 wol. czasopism w wersji papierowej (w tym 17 tytułów czasopism bieżących), 500 egz. materiałów audiowizualnych i dokumentów elektronicznych.

Zdjęcie, zbliżenie na grzbiety anglojęzycznych książek na półce bibliotecznego regału.

 

Biblioteka Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego wyposażona jest w nowoczesny sprzęt komputerowy i multimedialny. Do dyspozycji czytelników jest 8 komputerów z dostępem do Internetu, laserowe drukarki, urządzenie wielofunkcyjne z możliwością skanowania i kopiowania oraz trzy skanery (dwa w formacie A3).

Zdjęcie fragmentu czytelni bibliotecznej. Biurka z komputerami, skanerami oraz drukarką.

W czytelni BIA UW użytkownicy mają również dostęp do trzech lokalnych baz danych:

  • prac magisterskich studentów Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego
  • ACADEMICA – cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych
  • ProQuest British Periodicals

Zdjęcie stołów z komputerami, ustawionych pod ścianami w czytelni bibliotecznej.

Wypożyczalnia miejscowa

W wypożyczalni BIA udostępnia się książki do domu. Aby wypożyczyć książkę, należy złożyć zamówienie za pośrednictwem katalogu elektronicznego. Książki wypożycza się na podstawie zarejestrowanej w BUW elektronicznej legitymacji studenckiej. W celu usprawnienia obsługi zamówień zostało wydzielone dodatkowe stanowisko z katalogiem. W całej bibliotece jest dostęp do bezprzewodowej sieci eduroam. W wypożyczalni BIA znajdują się cztery stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu, uniwersyteckich baz danych oraz drukarki.

Zdjęcie, zbliżenie trzech książek leżących na blacie. W tle, na ścianie plakat z sylwetką batmana oraz zegar.

Czytelnia

W czytelni BIA książki udostępniane są prezencyjnie (wolny dostęp) do korzystania na miejscu. Księgozbiór podręczny czytelni liczy ok. 5000 wol., uporządkowanych tematycznie. Pomocą dla korzystających z czytelni są napisy z nazwami działów przy poszczególnych regałach, napisy na półkach oraz oznaczenia numeryczne regałów i półek. Egzemplarze z czytelni BIA w katalogu przy sygnaturze opatrzone są dodatkową informacją topograficzną (czyt. 9/2), które oznaczają numer regału/numer półki.

Na miejscu można również skorzystać z Internetu, urządzenia wielofunkcyjnego z opcją skanowania i kopiowania, skanerów w formacie A3 i drukarki. Dodatkowo do celów szkoleniowo-dydaktycznych czytelnia została wyposażona w sprzęt projekcyjny (rzutnik + ekran) oraz system audio.

Księgozbiór dydaktyczny

W księgozbiorze dydaktycznym BIA znajdują się książki wypożyczane przez wykładowców na zajęcia z praktycznego angielskiego (słowniki i podręczniki językowe), zbiór dokumentów elektronicznych oraz audiowizualnych. Księgozbiór nie jest wypożyczany czytelnikom na zewnątrz.

Zdjęcie drewnianego regału bibliotecznego zastawionego książkami noszącymi ślady zużycia.

Księgozbiór Pracowni Ośrodka Studiów Brytyjskich

Księgozbiór Pracowni Ośrodka Studiów Brytyjskich jest częścią Biblioteki Instytutu Anglistyki. Liczy 6800 książek z dziedziny historii i kultury Wielkiej Brytanii. Wszystkie książki znajdują się w wolnym dostępie – można z nich korzystać na miejscu lub wypożyczać zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Biblioteki Instytutu Anglistyki.

Zdjęcie czytelni bibliotecznej. Stół dla czytelników i krzesła. W głębi stanowisko bibliotekarza. Przy ścianach regały z książkami.

Do dyspozycji użytkowników są trzy pomieszczenia, które mogą służyć, jako miejsca do pracy w grupie lub do pracy cichej. Księgozbiór Pracowni OSB jest również miejscem spotkań Naukowej Rady Bibliotecznej Instytutu Anglistyki.

Stare Druki, zbiory XIX wieku

Biblioteka Instytutu Anglistyki UW posiada unikatową kolekcję starych druków liczącą 25 dzieł w 65 woluminach. Składają się na nią, m.in. pozycje z zakresu literatury angielskiej: powieści, poezje, zbiory listów i opisy podróży. Jego wartość podnosi fakt, że większość z tych publikacji to jedyne, bądź jedne z nielicznych egzemplarzy w kraju.

Ozdobna strona tytułowa. Na niej rycina ukazująca w oddali wieżę oraz drzewa na pierwszym planie.

Siedemnastowieczne wydania to dzieła autorów nie notowanych dotychczas w innych polskich bibliotekach, a mianowicie: zbiory poezji i poematów dwóch przedstawicieli tzw. poezji rycerskiej (The Cavalier Poets) Thomasa Carew’a (1594-1640) Poems with a Maske (Londyn 1651) i Sir Johna Sucklinga (1609- 1642) Theworks of Sir John Suckling (Londyn 1696) – twórcę bardzo wysoko cenionych wierszy miłosnych, a także drugą edycję kazań londyńskiego purytanina i pastora Ralpha Robinsona (l614-1655) Christ all and in all orseveral significant similitudes by which the Lord Jesus Christ is described in the Holy Scriptures … (Londyn 1660) – dzieło wielokrotnie wznawiane jeszcze w XX wieku.

Cymelia

Biblioteka posiada także 1200 woluminów cymeliów – dzieł wybitnych pisarzy angielskich – wydanych w XIX wieku. Zarówno stare druki, jak i cymelia pokazywane są często na wystawach w Bibliotece oraz udostępniane prezencyjnie w czytelni.

Zdjęcie, fotomontaż okładki, grzbietu oraz karty tytułowej Realities of Irish Life. Na okładce na jasno zarysowane kontury dwóch stojących przy stole postaci.

Rada Biblioteczna Instytutu Anglistyki

W 2016 r. Rada Naukowa Instytutu Anglistyki powołała na czteroletnią kadencję Radę Biblioteczną Instytutu Anglistyki w następującym składzie:

  • prof. UW dr Emma Harris – przewodnicząca
  • prof. UW dr hab. Dominika Oramus
  • prof. UW dr hab. Marek Paryż
  • dr hab. Monika Opalińska
  • dr hab. Aneta Dybska
  • dr Lucyna Krawczyk-Żywko
  • dr Marek Szopski
  • mgr Dorota Traczewska
  • mgr Krystyna Dolega (ex officio)

Zdjęcie kilku osób siedzących wokół stołu wśród bibliotecznych regałów.

Dotychczasowe inicjatywy Biblioteki oraz Rady Bibliotecznej Instytutu Anglistyki

Konkursy Student Essay Prize:

  • Personal book collections: a relic of the past, a display of snobbery or a necessity?
  • Choose a figure associated with English-language culture to be patron of the Institute of English

Ogólnouniwersytecki konkurs na esej:

Electronic books make specialist departamental libraries obsolete. Discuss this statement in relation to your own experience at the Univesity of Warsaw.

Ogólnouniwersyteckie debaty:

  • W codziennej pracy uczelni książki elektroniczne powinny zastąpić książki papierowe prelegenci: prof. Stefan Jackowski (Instytut Matematyki, UW), prof. Katarzyna Paprzycka-Hausman (Instytut Filozofi, UW), prof. Łukasz Niesiołowski-Spano (Instytut Historyczny, UW), prof. Piotr Taracha (Wydział Orientalistyczny, UW)
  • Biblioteki z papierowymi książkami są nieodzowną częścią życia naszej uczelni prelegenci: prof. Jerzy Bralczyk (Instytut Dziennikarstwa, UW), prof. Mieszko Tałasiewicz (Instytut Filozofii, UW), Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki, bibliotekarz), Jolanta Stępniak (bibliotekarz, b. dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej)

Ankieta nt. działalności Biblioteki IA przeprowadzona wśród pracowników i studentów Instytutu Anglistyki.

Biblioteka Anglistyki w 2017 roku brała również udział w Nocy Bibliotek.

Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące działalności BIA znajdują się na stronie internetowej: https://ia.uw.edu.pl/badania/biblioteka.

Prezentacja Biblioteki Instytutu Anglistyki

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI INSTYTUTU ANGLISTYKI!
ul. Hoża 69,
00-681 Warszawa

Tekst: Krystyna Dolega, Zdjęcia: Robert Żmijewski
Biblioteka Instytutu Anglistyki UW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.