Biblioteki UW od podszewki. Odc. 6 – Biblioteka Wydziału Biologii

Każdy kto kiedykolwiek odwiedził kampus Ochota na pewno zna „zieloną” bibliotekę. Mieści się ona na drugim piętrze w nowoczesnym budynku Wydziału Biologii przy ulicy Miecznikowa 1, w zacnym sąsiedztwie Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych oraz klubu studenckiego Proxima.

Biblioteka WB w obecnym kształcie powstała w październiku 2000 roku z połączenia przeniesionych z  Krakowskiego Przedmieścia czterech bibliotek instytutowych: Instytutu Biochemii, Botaniki, Mikrobiologii i Zoologii. Do 2016 roku działała wspólnie z botaniczną Filią, która znajdowała się na terenie Ogrodu Botanicznego UW przy Al. Ujazdowskich, kiedy to nastąpiło całkowite połączenie obydwu placówek i przeniesienie zasobów Filii do Biblioteki WB w kampusie Ochota.

Jako ogólnowydziałowa placówka biblioteczno-informacyjna Biblioteka WB gromadzi piśmiennictwo z dziedziny biologii i nauk pokrewnych. Księgozbiór liczy obecnie blisko 70 tys. woluminów, w tym ok. 50 tys. książek i ponad 20 tys. woluminów czasopism.  W bieżącej prenumeracie znajduje się ponad 50 tytułów czasopism polskich i zagranicznych. Większość pozycji jest skatalogowana i dostępna w zintegrowanym katalogu bibliotek UW on-line.

Wypożyczalnia biblioteczna obsługuje pracowników oraz studentów Wydziału Biologii, MSOŚ, MISMAP, a także pracowników i studentów wszystkich innych jednostek UW, nie tylko należących do Systemu Wypożyczeń Międzywydziałowych. Biblioteka WB oferuje ogólnodostępną czytelnię (42 stanowiska) oraz pracownię komputerową (10 stanowisk). Wszystkie komputery maja dostęp do sieci internetowej, dodatkowo studenci korzystający z laptopów i urządzeń mobilnych mogą używać bezprzewodowej sieci Eduroam. Na miejscu istnieje możliwość wykonania kserokopii oraz skanów. Biblioteka prowadzi także wypożyczalnię międzybiblioteczną.

Danuta Niedzielska-Starzyk

Rok 2016 przyniósł Bibliotece WB wiele zmian. Począwszy od wspomnianej już przeprowadzki Filii, a kończąc na zmianie na stanowisku kierownika Biblioteki w związku z odejściem na emeryturę pani Danuty Niedzielskiej-Starzyk, która całe swoje zawodowe życie poświęciła bibliotekarstwu. Kolejną zmianą było zasilenie kadry Biblioteki WB nowym pracownikiem,  którego przygoda z pracą w bibliotece rozpoczęła się nietypowo, bo od wolontariatu, w trakcie którego możliwe było  zdobycie uprawnień do  pracy w systemie bibliotecznym i wypożyczalni.

Obecnie w skład zespołu pracowników wchodzą:

mgr biologii Iza Wyszomirska (kierownik), która pracę w bibliotece łączy z działalnością w Sekcji Historycznej WB;

mgr Bożena Plejznerowska, opiekunka czytelni, która pilnuje żeby każda książka trafiła na swoje miejsce;

mgr inż. ochrony środowiska Paulina Jasińska, była wolontariuszka, nadzieja i przyszłość Biblioteki;

mgr historii Karol Wachowski, ekspert katalogowania.

Będziemy uzupełniać ten wpis kolejnymi informacjami o Bibliotece Wydziału Biologii UW, o jej unikatowych zbiorach oraz byłych i obecnych pracownikach.

Więcej o możliwości wolontariatu na UW znajduje się na: http://wolontariat.uw.edu.pl/wspolpraca-z-jednostkami-uniwersytetu-warszawskiego/

Tekst i zdjęcia: Paulina Jasińska, Iza Wyszomirska