BuwLOG

LIBER 2020 ONLINE – 49th Annual Conference

Jeszcze na początku tego roku nie brałam pod uwagę myśli, że wezmę udział w konferencji LIBER 2020 i to według najlepszego scenariusza: w domowym zaciszu i bezpłatnie (nie licząc transferu danych). Takie mamy czasy, a obsługa czytelnika zza osłony z plexi czy przez „okno” nikogo już nie dziwi (więcej w zamieszczonym poniżej materiale). Program był od dawna przygotowany, więc LIBER zdecydował się przenieść swoje doroczne spotkanie do sieci, udostępniając szerszej publiczności wszystko, co pracowicie przygotowali organizatorzy. 






Sesja otwarcia, źródło: Youtube

 

Przykład z Danii – An Open Window: Lessons Derived from Managerial Challenges During the COVID-19 Pandemic (fragment sesji otwarcia), źródło: Youtube

W jednym zdaniu: był to jeden tydzień, 12 sesji (w tym dwie panelowe), sześć warsztatów, 11 plakatów w sesji posterowej, ponad 50 prelegentów i ponad 2000 uczestników online (< 4000 zarejestrowanych „biletów” przez Eventbrite [1]  w tym reprezentanci 276 bibliotek członkowskich LIBER). Wszystko odbyło się planowo, z przerwami na bieganie (konkurs na selfie #HowToRunALibrary – zazdroszczę zwycięzcy jego przerw podczas pracy w home office – tweet poniżej), a materiały zostały zebrane w tym podsumowującym wpisie (nagrania i prezentacje dla ułatwienia ułożono wg programu konferencji).

https://twitter.com/tullemich/status/1275440708334219264?s=20

Kliknij, aby powiększyć obraz

Do archiwizacji materiałów elektronicznych, stworzonych na potrzeby konferencji wykorzystano otwarte repozytorium Zenodo, które jakiś czas temu powstało w ramach projektu OpenAIRE (Open Access Infrastructure for Research in Europe) i obecnie jest zarządzane przez CERN. Jest to doskonałe rozwiązanie dla organizacji nieposiadającej własnego repozytorium dla danych i plików. Teraz każdy ma do nich dostęp, w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca, czytelnicy niniejszego wpisu również.

Jednym z głównych kanałów dystrybucji informacji dla LIBER jest Twitter, więc jeśli ktoś korzysta z tego serwisu społecznościowego, to może śledzić ich profil. W tym roku za pomocą tej aplikacji, oprócz wcześniej wspomnianego konkursu na selfie, postanowiono przyznać nagrodę publiczności dla abstraktu przesłanego w formie plakatu. W tej kategorii wyróżniono plakat SCOSS jako najczęściej twittowany w sieci (umieszczam link, aby przetestować Altmetric z Zenodo):

https://twitter.com/scossfunding/status/1275046643927310339?s=20

 

W strukturze LIBER istnieje kilka grup (tzw. working groups) zrzeszających bibliotekarzy wokół konkretnych zagadnień. Każdy pracownik biblioteki członkowskiej może się do nich zgłosić z chęcią współpracy. Tematyka tegorocznego kongresu skupiała się wokół szerokiego zagadnienia otwartej nauki (ang. Open Science, OS). Mam wrażenie, że siłą rzeczy najaktywniej udzielali się członkowie z grup: Open Access, Citizen Science, Linked Open Data, Research Data Management, w większości przygotowując prezentacje dotyczące szczegółowych kwestii związanych z OS, które od jakiegoś czasu spędzają sen z powiek bibliotekarzom i naukowcom na całym świecie.[2] Jak się później okazało nie tylko pracownikom z bibliotek naukowych i nie tylko o czwartej rano – jeśli ktoś prowadzi prezentację z Kanady albo panel dyskusyjny z Australii w czasie środkowoeuropejskim.

Poniżej podaję linki do wystąpień laureatów, którym LIBER, dzięki funduszom z OCLC, przyznał w tym roku tzw. LIBER Award for Library Innovation. Na pewno warto się z nimi zapoznać. Są to:

Trust as key element in implementing green open access based on Dutch Copyright Law: sharing good practices from the You Share We Take Care pilot – @Arjan Schalken, UKB (Dutch consortium of university libraries and the National Library of The Netherlands), Holandia (Sesja nr 3, start prezentacji na nagraniu 2:44)

Wikidata as an open, collaborative bibliographic database: the case of the National Library of Sweden – @Alicia Fagerving, Wikimedia Sverige, Szwecja (Sesja nr 2, start prezentacji na nagraniu 29:52)

Peer Community in: a free public system for peer-reviewing and highlighting preprints – Denis Bourguet, UMR CBGP, INRAE, Montpellier; Benoit Facon, UMR PVBMT, INRAE, La Réunion; Thomas Guillemaud, UMR ISA, INRAE, Sophia-Antipolis; Marjolaine Hamelin, UMR LBE, INRAE, Narbonne, Francja (Sesja nr 5, start prezentacji na nagraniu 4:34).

W ankiecie rozesłanej na zakończenie konferencji poproszono uczestników o wskazanie sesji, które ich zdaniem były najbardziej interesujące. Oczywiście zachęcam Państwa do obejrzenia w wolnej chwili wszystkich nagrań. Na zakończenie tego wpisu tylko wspomnę, że wybrałam swoją mocną trójkę, której teraz nie zdradzę, ale która zawiera, w moim subiektywnym odczuciu, warte polecenia prezentacje. Do wspólnej relacji zaprosiłam Maję Bogajczyk (OUIS), która również wzięła udział w konferencji. W kolejne dwa wtorki lipca zapraszamy na BuwLOGa, dowiecie się  od nas nieco więcej.

 

Karolina Minch, Oddział Wydawnictw Ciągłych

[1] AnyMeeting – profesjonalny program do prowadzenia spotkań online, który wykorzystało biuro LIBER. Narzędzie to jest bardzo intuicyjne w obsłudze, niemniej przed ewentualnym korzystaniem z tej aplikacji jako uczestnik warto zajrzeć do poradnika jak rozwiązać najczęstsze problemy z programem. A tu więcej informacji ze strony organizatora np. jak nagrać webinar, utworzyć ankietę podczas spotkania na żywo itd. Warto pamiętać, że mamy do wyboru nie tylko Zoom czy Google Meet.

[2] Wybrałam podstrony z wykazem osobowym tych  grup, ale polecam też zajrzeć do zakładek „wpisy” i „wydarzenia”, każdej z nich. Zawierają wiele ciekawych dokumentów i informacji, powiązanych z  aktualnie prowadzonymi działaniami.

Wcześniejsze wpisy na BuwLOGu dotyczące Konferencji LIBER:

Research Libraries as an Open Science Hub: from Strategy to Action 47th LIBER Annual Conference

Śladami Ulissesa. Konferencja LIBER 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.